Webmaster Forumuna hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En iyi Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol

Arama Motoru Optimizasyonu (Seo) Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Davut

Webmasters ©
Katılım
12 May 2022
Mesajlar
17
Çözümler
1
Arama motoru optimizasyonu bilinen kısa adıyla SEO (Search Engine Optimization), internet sitelerinin arama motorları tarafından daha kolay ve etkili biçimde anlayabilmesi ve sıralayabilmesini sağlamaktadır. Arama motorlarının algoritmasına göre farklı teknikler ve uygulamalar kullanılarak web sitelerinin ilgili anahtar kelimeler arasında sıralanmasıdır. Son yıllarda adeta bir ihtiyaç haline gelen SEO, kurumsal veya kişisel tüm web sitelerinin internet arama motorlarında görünür kılınması için önemli bir hizmettir.

Dijital pazarlamanın bir alt kolu olarak tanımlanan SEO, hedeflenen anahtar kelime üzerinden, web sitesinin arama motoru tarafından rahat algılanmasını sağlayarak web sitesinin ilk sırada kendiliğinden önerilmesini sağlamaktadır. Dijital ajanslar tarafından sunulan bu hizmetler özellikle internetin yaygınlaşmasını ardından birçok kurumsal firma tarafından da yapılmaktadır.

SEO Yönetimi Nasıl Yapılır?

Search Engine Optimization kısa adıyla SEO, ilk defa 2006 yılında Rohit Bhargava tarafından ortaya çıkarılmıştır. Bhargava yayımladığı makalesinde SEO kavramından bahsederek, beş maddelik bir liste ile SEO’nun temellerini atmıştır. Kısa sürede yaygınlaşan kavram günümüzde kişisel ve kurumsal web sayfalarının arma motorlarında ilk sırada yer edinmesi için kullanılmaktadır.

SEO yönetimi temelde en hızlı ve pratik yollarla popülaritenin arttırılmasıdır. Tüm dünyada en yaygın kullanılan internet arama motoru Google’da kullanıcıların herhangi bir anahtar kelimeyle yaptığı aramada web sitesinin reklam teknikleri kullanılmadan ilk sırada yer alması iyi bir SEO yönetimi ile mümkündür. Google SEO ayarları ve algoritması sürekli değişen ve gelişen bir yapıya sahip olduğu için SEO konusunda profesyonel destek almanız gerekmektedir.

Temel SEO İşlemleri Nelerdir?

İnternet sitesi üzerinde yapılacak birkaç önemli dokunuş sitenin görünürlüğünü kısa sürede yükseltecektir. SEO işlemleri üç farklı temel başlık altında incelenebilir. Bunlar:

  • Site İçi SEO: On page SEO, site içi düzenlemeler yapılarak arama motorunun algoritmasına göre düzenlenmesini ifade etmektedir. Site içi düzenlemelerde tüm kategori ve sayfaların kullanıcılara göre düzenlenmesi site içi SEO ile mümkündür.
  • Site Dışı SEO: Site dışı SEO daha karmaşık farklı tekniklerle uygulanmaktadır. Site içeriğiyle ilgili dış linklemeler sayesinde sitenin alakalı alanlarda da görünümü sağlanmaktadır.
  • Black Hat SEO: Bu yöntem oldukça riskli ve onaylanmamış bir yöntemdir. Arama motorlarını manipüle etmeye yönelik yapılan bu işlemler onaylanmadığı için sitenin tamamen indekslerden çıkarılmasına neden olabilir. Bu yöntem tavsiye edilmez. Bu yöntemde; anahtar kelime yığınları, ikiz sayfalar, otomatik makaleler vb. yanıltmaya yönelik teknikler yaygın olarak kullanılmaktadır.
Web sitesi içinde ve dışında yapılacak bazı doğal dokunuşlar sitenin bulunabilirliğini ve arama motorları tarafından önerilen ilk alanlardan olması için SEO işlemleri mutlaka kullanılmalıdır.

En Çok Yapılan SEO Hataları Nelerdir?

Doğal SEO yöntemleri ile kısa sürede sitenin popülaritesinin arttırılması mümkündür. Ancak arama motoru optimizasyonu eğitimi almamış kişilerce yapılan SEO işlemleri sitenin faydadan çok zarar görmesine neden olmaktadır. En çok yapılan SEO hataları:
  • Yanlış anahtar kelimenin hedeflenmesi,
  • Site başlığının yanlış seçilmesi,
  • Javascript menülerin kullanılması,
  • Eski ve hatalı içeriğin kullanılması,
  • Spam backlink kullanımıdır.
Yapılan bu hatalar sitenin görünürlüğünü azaltacağı gibi arama motoru indekslerinden alan adının tamamen çıkarılmasıyla da sonuçlanabilir. Bu nedenle SEO uzmanlarından yardım almak en doğru işlemdir.

SEO işlemleri, genellikle firma bünyesinde bu iş için bir çalışan alınmayacağından dolayı dışardan yaptırılmaktadır. Ancak son yıllarda artan rekabet nedeniyle birçok kurumsal firma kendi bünyesinde SEO uzmanlarına yer vermeye başlamışlardır. Arama motoru optimizasyonu fiyatları da SEO hizmetinin kapsamına ve firmaların politikalarına göre değişiklik gösterecektir.
 
Üst