Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Google, Chrome'daki Gizlilik ve Güvenlik Ayarlarınızı Gözden Geçirmenizi İstiyor

Her bir kontrolün sonuçlarını anladığınızdan emin olmak için Google'ın Chrome tarayıcısı, masaüstünde yeni bir Gizlilik Kılavuzu yayınladı. Temel olarak, adım adım gizliliğinizi sıkılaştırma konusunda size yol gösteren tek duraklı bir mağaza.

Google arama sayfasında çalışan Chrome tarayıcıyla bir MacBook Pro'nun önünde oturan genç bir erkeği arkadan gösteren bir yaşam tarzı fotoğrafı

• Google'ın Chrome tarayıcısı, masaüstünde bir Gizlilik Kılavuzu özelliği başlattı
  • Yeni kılavuz, Chrome'daki gizlilik ayarlarınızın adım adım turudur
  • Chrome ayarlarında "Gizlilik ve güvenlik" bölümünün altında bulun

Google Chrome Gizlilik Kılavuzu, gizliliğinizi sıkılaştırmaya yardımcı olur​

Google, Chrome tarayıcısına epeyce gizlilik koruması ve ilgili kontroller yerleştirmiştir. Çeşitli ayarların zamanla daha ayrıntılı hale gelmesiyle, kullanıcıların her yeni eklemeye veya ince ayara ayak uydurmasını sağlamak zorlaşıyor.

Bu sorunu çözmek için Google'ın Güvenlik Mühendisliği Merkezi, Chrome'daki gizlilik ve güvenlik ayarlarında size yol gösteren ve çeşitli ayar ve seçenekleri yönetmenize olanak tanıyan adım adım bir rehberli tur oluşturmuştur. Google'ın The Keyword blogundaki duyuruya göre , yeniden tasarım, kontrollerin "basitleştirilmiş dil ve görsellerle bulunması ve anlaşılması daha da kolay" olmasını sağlıyor.

Chrome'un Gizlilik Kılavuzu ile yapabilecekleriniz​

İşte nasıl çalıştığı:

• Çerezler : Üçüncü taraf çerezlerini normal veya Gizli modda engelleme ve bazı veya tüm web sitelerinde tüm çerezleri engelleme seçenekleriyle, ziyaret ettiğiniz web siteleri tarafından çerezlerin kullanılıp kullanılmayacağını ve nasıl kullanılacağını seçebilirsiniz.
  • Site Ayarları : Site Ayarlarınızdaki kontroller iki ayrı bölümde yeniden düzenlenmiştir. Konum, kamera ve mikrofon erişim izinleri ilk bölümde, bildirim ayarları diğer bölümde yer almaktadır. Yeni bir bölüm ayrıca en son izin etkinliğini vurgular.
  • "Siz ve Google" : Senkronizasyon kontrolleriniz, Chrome ayarlarının üst kısmındaki "Siz ve Google" (önceden "Kişiler") altındadır. Google Hesabınızda hangi verilerin depolandığını ve cihazlar arasında paylaşıldığını yönetebilirsiniz.
  • Tarama verilerini temizle : Google, birçok kişinin tarama geçmişini düzenli olarak silmesi nedeniyle ekibin "Tarama verilerini temizle" seçeneğini Gizlilik ve Güvenlik bölümünün en üstüne taşıdığını açıklıyor.
Tur, masaüstü Chrome'dan istediğiniz güvenlik ve gizlilik türü hakkında bilinçli seçimler yapabilmeniz için her ayarın etkilerine ilişkin yararlı açıklamalar içerir. Örneğin bir durumda, göz atma geçmişi senkronizasyonunu açmanın, ziyaret ettiğiniz web sitelerinin URL'lerini Google hesabınıza kaydedeceği konusunda uyarılırsınız.

Her şey düşünüldüğünde, gözden geçirilecek birçok ayar vardır, bu yüzden zaman ayırın. Ve tüm turu bir kerede almaktan çekinmeyin. Google, "Değişiklikleriniz yol boyunca kaydedilir, böylece sizin için en uygun zamanda geri alabilirsiniz" diyor.

Google Chrome'da Gizlilik Kılavuzu nasıl kullanılır?​

Chrome ayarlarınızdaki "Gizlilik ve güvenlik" sekmesinden Gizlilik Kılavuzunu başlatın.

1. Bilgisayarınızda Chrome masaüstü 100.0 veya sonraki sürümünü açın
  2. Chrome'un sağ üst köşesindeki üç noktalı menüyü tıklayın, ardından "Ayarlar"ı seçin
  3. Chrome ayarlarınızda "Gizlilik ve güvenlik" sekmesini tıklayın
  4. “Gizlilik Rehberi” için bir karta basın
Google, Gizlilik Kılavuzunun nasıl çalıştığını göstermek için bu GIF'i paylaştı.

Google Chrome'un Gizlilik Kılavuzu turundaki çeşitli kontrolleri ve ayarları gösteren animasyonlu bir GIG

Şu anda Gizlilik Kılavuzu, göz atma geçmişi senkronizasyonu, tanımlama bilgileri, Güvenli Tarama ve Aramaları ve Taramayı Daha İyi Yapma için kontroller sağlar. Google, zamanla daha fazla ayarın eklenebileceğini söylüyor.

Chrome'umda Gizlilik Kılavuzunu göremiyorum​

Google, Gizlilik Kılavuzunun önümüzdeki haftalarda Mac, Windows ve Linux için tüm Chrome kullanıcılarına aşamalı olarak sunulacağını söylüyor. Kılavuzu, Chrome ayarlarınızın "Gizlilik ve güvenlik" sekmesinde görmüyorsanız, bu özellik henüz sizin için kullanıma sunulmamıştır. Birkaç gün sonra tekrar kontrol edin. Gizlilik Kılavuzu, Chrome'un 100 veya sonraki sürümünü gerektirir.