Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Google E-Tablolarda SUMIF Nasıl Kullanılır?

Katılım
31 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
0
Puanları
0
SUM işlevini kullanarak Google E-Tablolar'a değer eklemek yeterince kolaydır. Peki ya yalnızca belirli kriterleri karşılayan sayılar eklemek istiyorsanız? Bir Google E-Tablolar formülünde SUMIF kullanarak, tam olarak istediğiniz değerleri ekleyebilirsiniz.

SUMIF, manuel çalışmadan size zaman kazandırabilecek işlevlerden biridir. Verilerinizi taramak ve ihtiyacınız olan sayıları manuel olarak eklemek yerine, SUMIF işleviyle bir formül açabilirsiniz. Formülde kullandığınız ölçütler sayı veya metin olabilir. Ayrıca, başka bir hücre aralığındaki ölçütlere göre farklı bir hücre aralığında değerler ekleyebilirsiniz. İşte nasıl çalıştığı.

Google E-Tablolarda SUMIF İşlevini kullanın​

İşlevin söz dizimi SUMIF(cell_range, criteria, sum_range), ilk iki bağımsız değişkenin gerekli olduğu yerdir. Argümanı, aramasum_range aralığından farklı bir aralığa hücre eklemek için kullanabilirsiniz . Bazı örneklere bakalım.

Basitten başlamak için, 450'den büyükse B2 ile B12 aralığındaki değerleri eklemek istiyoruz. Bu formülü kullanırsınız:

=TOPLA(B2:B12;">450")
Formülün parantez içindeki ilk kısmı, değerleri aradığımız hücre aralığıdır. ">450" kısmı, bu aralıkta 450'den büyük değerleri arar. SUMIF işlevi daha sonra bu koşulları karşılayan değerleri ekler.

Google E-Tablolar'da SUMIF şundan büyük kullanılarakFormülünüzde büyüktür, küçüktür veya eşittir operatörünü kullanabilirsiniz. Küçük bir ayarlamayla, bu formül, 450'den büyük veya eşitse değerleri ekler:

=TOPLA(B2:B12;">=450")
Google E-Tablolarda SUMIF, büyük veya eşittir


Belki eklemek istediğiniz değerler, farklı bir hücre aralığındaki ölçütlere dayanmaktadır. sum_rangeBu, argümanı kullanacağınız zamandır.

Yalnızca A2 ila A12 aralığındaki değer Konum A ise, B2 ila B12 hücre aralığındaki değerleri eklemek için şu formülü kullanırsınız:

=TOPLA(A2:A12,"Konum A",B2:B12)
Metin ölçütlerini kullanarak Google E-Tablolar'da SUMIF


İsteğe bağlı bağımsız değişkeni kullanan başka bir örnek için, F2 ila F12 aralığındaki değerleri yalnızca B2 ila B12 arasındaki bir değer 500'den büyük veya ona eşitse eklemek istiyoruz. Formül şu şekildedir:


=TOPLA(B2:B12;">=500",F2:F12)
Google E-Tablolarda SUMIF, büyük veya eşittir


Sayfanıza bir daha değerler eklemeniz gerektiğinde, ancak yalnızca belirli değerleri eklediğinizden emin olmak istiyorsanız, Google E-Tablolar'daki SUMIF işlevini deneyin. Google E-Tablolar'da formüller olmadan temel hesaplamaları nasıl göreceğinizi de kontrol ettiğinizden emin olun !
 
Üst