Webmaster Forumuna hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En iyi Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol

Google Web Yöneticisi Araçları (Webmaster Tools) Nedir?

Davut

Webmasters ©
Katılım
12 May 2022
Mesajlar
17
Çözümler
1
Günlük blog yazarlarından kurumsal SaaS pazarlama ajanslarına kadar, bir web sitesi veya çevrimiçi mağazası olan herkes, web sitelerinin performansını artırmak için Google Web Yöneticisi Araçları'nı (GWT) kullanıyor gibi görünüyor.

GWT'ye aşina değilseniz, bunun neden web sitesi ve pazarlama yönetimi çabalarında temel bir araç haline geldiğini merak ediyor olabilirsiniz. Öyleyse öğrenelim.

Google Web Yöneticisi Araçları nedir?​

Google Web Yöneticisi Araçları (Google Arama Konsolu olarak da bilinir), web sitesi sahiplerinin sitelerinin Google ile nasıl etkileşime girdiğini izlemek için kullanabilecekleri güçlü bir platformdur.

GWT, tarama hataları, mobil optimizasyon sorunları ve güvenlik endişeleri gibi teknik sorunları bildirerek web sitenizin sağlığı hakkında ayrıntılı bir fikir verir. Ayrıca, SEO için paha biçilmez olan ve web sitenizin organik performansını iyileştirmek için ihtiyaç duyduğunuz verileri sağlayan bir dizi izlenebilir metrikle doludur.

Ayrıca tamamen ücretsizdir ve Google Analytics ve PPC testi için Google Ads ile entegre olur .

Peki, Google Web Yöneticisi Araçları hangi özelliklere sahiptir ve web sitenizi ve SEO stratejilerinizi yönetmenize nasıl yardımcı olur?

search-console-google-webmaster-tools.png

Google Web Yöneticisi Özellikleri ve Kullanımları​

GWT'nin yapabileceği birçok şey var. Her birinin ne kadar yararlı olduğu, özel iş ihtiyaçlarınıza bağlı olacaktır. Aşağıda, platformun evrensel olarak en faydalı özelliklerinden ve kullanımlarından bazılarını tartışacağız.

1. Web sitenizin performansını izleyin.​

GWT, web sitenizin performansını izlemek için aşağıdakiler dahil hayati ölçümler sağlar:

  • Tıklamalar - İnsanların Google'ın arama sonuçları aracılığıyla web sitenize tıklama sayısı. Bu, yalnızca sayfa başlıklarınızın ve meta açıklamalarınızın etkinliği hakkında bir fikir vermekle kalmaz, aynı zamanda trafiğinizin ne kadar tutarlı olduğunun büyük bir göstergesidir.
  • Gösterimler - "Gösterimler" metriği, web sitenizin Google'ın arama sonuçlarında kaç kez çıktığını ifade eder ve bu, sıralamadaki anahtar kelimelerinizi belirlemek için kullanışlıdır. Sayfaya göre sıralama, belirli anahtar kelimeler için hangi sayfaların sıralandığını size söyleyebilir ve optimizasyon stratejinize fazladan bir içgörü katmanı ekler.
  • Ortalama TO - GWT, web sitenizi Google arama sonuçlarında gören ve tıklamaya karar veren kişilerin yüzdesini size gösterir. Temel olarak, tıklama sayınız ÷ gösterim x 100'dür ve kesinlikle yakından takip etmek istediğiniz bir ölçümdür . GWT aracılığıyla, en yüksek (ve en düşük) TO sorgularınızı belirleyebilir ve bunları zaman içinde izleyebilirsiniz.
  • Ortalama konum - Ortalama konumunuz , belirli anahtar kelimeler veya sayfalar için Google SERP'lerinde nerede sıralandığınızı vurgular.
Yukarıdaki metriklerin tümü için GWT, 16 aylık veri sunar ve iki tarih aralığını karşılaştırmanıza olanak tanır. Ayrıca, web sitenizin performansının kapsamlı bir görünümünü sağlayarak sorguya, tarihe, ülkeye ve cihaza göre filtreleyebilirsiniz.

2. İndeksleme hatalarına dikkat edin.​

GWT, son site taramasından bu yana web sitenizdeki sayfalardan kaçının Google tarafından dizine eklendiğini görmenizi sağlar.

Daha da önemlisi, herhangi bir indeksleme hatasını veya uyarısını vurgular ve analiz için size bilgi verir. Örneğin, bozuk kodunuz, engellenmiş URL'leriniz veya sitenizin temasıyla ilgili bir sorununuz olabilir.

3. Bir site haritası gönderin.​

GWT'ye bir site haritası göndermek, sitenizin taranabilirliğini iyileştirebilir ve dizine ekleme hataları riskini azaltabilir.

Büyük web siteleri için harika bir araçtır çünkü Google'ın değişiklikleri veya eklemeleri kaçırması kolaydır, ancak yeni web siteleri daha hızlı dizine eklenmenin avantajlarından da yararlanabilir.

4. Bir URL incelemesi gerçekleştirin.​

URL inceleme aracı, belirli URL'leri analiz etmenize olanak tanır. Canlı URL'niz ile Google'ın dizininde bulunan URL'nin yan yana karşılaştırmasını görebilirsiniz.

Bu, herhangi bir hata veya tutarsızlık olup olmadığını kontrol etmenize olanak tanır ve ayrıca sayfanın en son tarandığı tarihi de görebilirsiniz.

5. Bağlantılarınızı takip edin.​

Herhangi bir SEO stratejisi için geri bağlantılar hala inanılmaz derecede önemli olmakla birlikte, GWT'nin bağlantılar bölümü en değerli araçlarından biridir.

Yalnızca web sitenizin toplam geri bağlantı sayısını görmekle kalmaz, aynı zamanda hangi alan adlarının size bağlantı verdiğini ve bunu yapmak için kullandıkları bağlantı metnini de görebilirsiniz.

Dahili bağlantılar bölümü, web sitenizin yapısını analiz etmenin ve köşe taşı içeriğinizin en fazla sayıda bağlantı içerdiğini tespit etmenin iyi bir yoludur.

6. Güvenlik ve manuel işlemler.​

GWT, sayfalarınızdan herhangi biri Google'ın web yöneticisi yönergeleriyle uyumlu değilse size e-posta bildirimleri gönderir.

Örneğin, Google spam, gizleme veya satın alınan bağlantılar tespit ederse sitenizi cezalandırır ve bu sekme aracılığıyla daha fazla talimat sağlar. Ayrıca herhangi bir güvenlik sorununu buradan takip edebilirsiniz.

Çözüm​

Kapsamlı bir analiz ve web sitenizin genel sağlığına ilişkin genel bir bakış için Google Web Yöneticisi Araçlarını Google Analytics en iyi uygulamalarıyla birleştirebilirsiniz.

GWT'nin nasıl çalıştığını kavradığınızda, web sitenizi optimize etmek, sitenizin sıralamasını yükseltmek ve trafiğinizi artırmak için kullanmaya başlayabilirsiniz.
 
Üst