Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Ubuntu 20.04'Ten Ubuntu 22.04 Lts'ye Nasıl Yükseltilir (Adım Adım Kılavuz)

Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish şimdi son beta aşamasında! Ubuntu 20.04'ten yeni LTS'ye nasıl yükseltebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır!

NOT: Aşağıdaki adımlar şu anda Ubuntu 22.04 Beta sürümüne yükseltilecektir. Bununla birlikte beta, düzenli güncellemeler çalıştırılarak önümüzdeki ay otomatik olarak nihai kararlı sürüme yükseltilecektir.

Ubuntu 22.04'teki Yenilikler:​

Yeni Ubuntu 22.04 LTS, Linux Kernel 5.15 ve GNOME 42 masaüstüne sahiptir. 5 yıllık destek ile uzun vadeli bir destek sürümüdür. Son Beta, aşağıdakileri içeren değişikliklerle duyuruldu:
  • Görünüm ayarları aracılığıyla tam karanlık/aydınlık modu.
  • 10 vurgu rengi.
  • Yeni ekran görüntüsü kullanıcı arayüzü (başlatmak için Print-Screen'e basın).
  • Firefox'u Mozilla'nın Snap paketine geçirin.
  • Wayland varsayılanları Ubuntu 20.04 ile karşılaştırılır.
  • LibreOffice 7.3, Thunderbird 91.
  • Python 3.10, Ruby 3.0, Mesa 22, PulseAudio 16, CUPS 2.4, PostgreSQL 14.2
  • Daha fazlası için sürüm "notuna bakın .

Hazırlık:​

Başlamadan önce, yapılması gereken bazı şeyler var! Yükseltme başarısızlığını önlemek için önemlidirler.

1.) Yedekleme! Destek olmak! Destek olmak! Yükseltme işlemi farklı nedenlerle başarısız olabilir. Bu nedenle verilerinizi, yer imlerinizi vb. yedeklemeniz önemlidir.

2.) Üçüncü taraf PPA'ları devre dışı bırakın. Bu, 'Yazılım ve Güncellemeler' yardımcı programını başlatarak ve 'Diğer Yazılımlar' sekmesine giderek yapılabilir.

Mümkünse, bu üçüncü taraf yazılım paketlerini de düşüren PPA'ları temizlemenizi tavsiye ederim. Özellikle ffmpeg, mesa vb.

3. Taraf PPA'ları devre dışı bırakın veya kaldırın

3.) Ayrıca 'Yazılım ve Güncellemeler' aracında, 'Güncellemeler' sekmesine gidin. 'Beni yeni bir Ubuntu sürümünden haberdar et: Uzun vadeli destek sürümleri için' seçeneğini seçin.

4.) 'Ek Sürücüler' sekmesinden tescilli sürücüleri kaldırın ve bunun yerine açık kaynaklı bir sürücü kullanın. Bilgisayarınızda özel bir GPU yoksa bu adımı atlayabilirsiniz.

5.) Diğer Masaüstü Ortamlarını Kaldırın! Başka masaüstleriniz varsa (örneğin, KDE, XFCE, Tarçın), yükseltme işlemini hızlandırmak için bunları kaldırmak daha iyidir.

6.) Kullanıcı Uzantılarını Devre Dışı Bırakın. Gnome Tweaks aracıyla kullanıcı tarafından yüklenen Gnome Uzantılarını devre dışı bırakın!

Ubuntu 22.04'e yükseltin:​

NOT: Yükseltme işlemi başarısız olabilir! Bozuk bir sisteme sahip olmayı göze alamıyorsanız, lütfen yükseltmek yerine temiz bir kurulum yaparak sorunları minimuma indirin.

1.) Öncelikle klavyeden Ctrl+Alt+T tuşlarına basarak terminali açın. Açıldığında, mevcut tüm sistem güncellemelerini yüklemek için aşağıdaki komutu çalıştırın:

sudo apt güncelleme && sudo apt tam yükseltme

mevcut tüm sistem güncellemelerini yükleyin

Ve sistem güncellemelerini uzun süredir çalıştırmadıysanız bilgisayarınızı yeniden başlatın.

2.) Ardından, dağıtım güncellemesini kontrol etmek için güncelleme yöneticisini çalıştırmak için terminalde aşağıdaki komutu çalıştırın:

güncelleme yöneticisi -d -c

Hala mevcut güncellemeler veya kaldırmalar varsa, 'Şimdi Kur'a tıklayın ve komutu yeniden çalıştırın.

3.) Ubuntu 22.04 istemini gördüğünüzde. “Yükselt” düğmesine tıklayın ve sonraki 'Sürüm Notları' iletişim kutusunda onaylayın.

4.) 'Yükseltmeyi Başlat' düğmesi aracılığıyla onaylamanızı isteyen başka bir iletişim kutusu açılacaktır. Üzerine tıkladığınızda, 'Dağıtım Yükseltmesi' sihirbazı açılır ve yükseltme işlemini belirtir.

5.) Bilgisayarınızdan uzaklaşmayın!! Birkaç onay diyaloğu daha olacak, bu yüzden ekrana göz kulak olmalısınız.

Her şey yolunda giderse, yükseltmeyi tamamlamak için "Yeniden Başlat"ı isteyen bir iletişim kutusu açılır.

Ne yazık ki, 'Yeni paketler alınırken' dışarı çıktım. Ve geri döndüğümde yükseltme işlemi boş ekranda başarısız oldu!

Sorun giderme:​

Yükseltmenin başarısız olmasının çeşitli nedenleri olabilir. İşte benim durumumdaki sorunlar.

Belirtildiği gibi, benim durumumda yükseltme başarısız oldu ve dizüstü bilgisayar boş ekrana geçti. Ve yükseltmeyi başarıyla tamamlayan adımları takip ettim.

1.) Yeniden başlatmayı ve oturum açmayı zorlayın. Ctrl+Alt+F2 (F3 ~ F6) tuşlarına basın ve GDM (oturum açma ekranı) başlamazsa tty konsolunda oturum açmak için kullanıcı adını ve ardından şifreyi yazın. Veya, Ubuntu önyüklemeyi reddederse, önyükleyiciden "Gelişmiş -> kurtarma modu -> kök kabuk istemini bırak" önyüklemesini seçin!

2.) Giriş yaptıktan sonra, bitmemiş paketleri yapılandırmak için komutu çalıştırmayı deneyin:

sudo dpkg --configure -a
3.) Ve bozuk bağımlılıkları komutla düzeltmeye çalışın:

sudo apt -f kurulumu
Benim durumumda, bazı üçüncü taraf paketleri (örneğin, xtradeb PPA'dan libfilezilla12 ve LibreOffice Fresh PPA'dan libreoffice-common) bağımlılıkları bozuyor! Ve komut şuna benzer bir şeyle başarısız oldu:

LİBFİLEZİLLA12 0.27.1~EXTRADEB1 PAKETİNDE DE BULUNAN '…' ÜZERİNE YAZMAYA ÇALIŞILIYOR İŞLEME SIRASINDA HATALARLA
KARŞILAŞILDI:

E: ALT İŞLEM /USR/BİN/DPKG BİR HATA KODU DÖNDÜRDÜ(1)
Sorunu çözmek için paketi komutla kaldırmanız yeterlidir ('libfilezilla12' paket adını uygun şekilde değiştirin):

sudo dpkg -P libfilezilla12
sudo apt -f installArdından, başarıyla tamamlanana kadar hatasız olarak yeniden çalıştırın !

4.) Mevcut tüm sistem güncellemelerini şu komutla kurun:

sudo apt tam yükseltme
Her şey yolunda giderse, komutla temizleyin:

sudo apt kaldır --autoremove
Ve son olarak bilgisayarı rebootkomutla yeniden başlatın.

5.) Ancak, yeniden başlattıktan sonra benim durumumda bazı paketler eksik oldu.. Aşağıdaki komutlar aracılığıyla paketleri manuel olarak kurarak düzeltildiler.
  • Giriş ekranı veya gnome olmayan giriş ekranı yok, komutu çalıştırın ve ardından yeniden başlatın:sudo apt gdm3'ü kurun && sudo dpkg-gdm3'ü yeniden yapılandırın
  • Önceden yüklenmiş uzantıları (sol yuva, masaüstü simgeleri ve uygulama göstergesi) kaçırın, komutu çalıştırın ve ardından oturumu kapatıp tekrar açın:sudo apt kurulumu gnome-shell-extension-ubuntu-dock gnome-shell-extension-appindicator gnome-shell-extension-desktop-icons-ng

Son düzenleme: