Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Ubuntu'da Linux Çekirdeği Sürümü Nasıl Kontrol Edilir?

Linux Ubuntu'da çekirdek komutları. Çekirdek sürümü Ubuntu'yu nasıl kontrol edeceğinizi öğrenin. Linux Ubuntu'da Çekirdek sürümünü kontrol etmek için terminal komutu hangisidir.

1. isim​

'uname', üzerinde çalıştığı makine ve işletim sistemi hakkındaki bilgileri yazdırır. Hiçbir seçenek verilmezse, 'uname', '-s' seçeneği verilmiş gibi davranır. Birden fazla seçenek veya '-a' verilirse, seçilen bilgiler şu sırayla yazdırılır:

ÇEKİRDEK ADI DÜĞÜM ADI KERNEL-SERBEST KERNEL-VERSİYONU MAKİNE İŞLEMCİSİ DONANIM-PLATFORM İŞLETİM SİSTEMİ

uname-1.jpg

Linux Çekirdeği hakkında bilinmesi gereken üç uname komutu “uname -r” “uname -v” ve “uname -s”dir.

"uname -r", çekirdek sürümünü yazdırır. “uname -s” komutu çekirdek adını yazdırır. Çekirdek adı, '-o' veya '–işletim sistemi' seçeneğiyle yazdırılan işletim sistemi adıyla aynı olabilir, ancak farklı olabilir. Bazı işletim sistemleri (örneğin, FreeBSD, HP-UX), temel çekirdekleriyle aynı ada sahiptir; diğerleri (örneğin, GNU/Linux, Solaris) yoktur. Ve “uname -v” komutu çekirdek sürümünü yazdırır.

kernel-linux.jpg

2. /proc/sürüm​

/proc/version dosyası, Linux çekirdeğinin sürümünü, çekirdeği derlemek için kullanılan gcc sürümünü ve çekirdek derleme zamanını belirtir. Ayrıca çekirdek derleyicisinin kullanıcı adını da içerir (parantez içinde).

cat /proc/version

3. mesaj​

dmesg-1.jpg

dmesg – ekran mesajı veya sürücü mesajı – çekirdek halkası arabelleğini incelemek veya kontrol etmek için kullanılır. “dmesg [-c] [-n seviye] [-s bufsize]” sözdizimine sahiptir. Varsayılan eylem, çekirdek halka arabelleğindeki tüm mesajları görüntülemektir. Ve 'grep' seçeneği, bir desen için eşleşme içeren satırları yazdırır.