Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Windows 11 Sürüm 22H2 Cihazlarda Yerel Hesaplar Nasıl Kullanılır?

Microsoft , kurulum sırasında bir Microsoft Hesabı ve İnternet bağlantısının Windows 11 Home gereksinimini 2022'nin başlarında Windows 11 Pro'ya genişleteceğini duyurdu.

windows-11-yerel-hesap-oluştur

Yaklaşan Windows 11 sürüm 22H2, Pro'nun yüklü olduğu tüm cihazlar için gerekliliği zorunlu kılacaktır. Değişiklik, yeni sürüme yükseltilen mevcut cihazları etkilemeyecektir. Bunlar, yerel hesaplar kullanıldığında ve Microsoft Hesabı olmasa bile eskisi gibi çalışır.

Windows 11 Pro'yu bir cihaza sıfırdan yükleyen Windows müşterilerinin ve Windows 11 ile bir cihaz satın alan müşterilerin ilk kurulumu tamamlamak için bir Microsoft Hesabına ihtiyacı olacaktır.

Gereksinimi atlamak için geçmişte geçici çözümler olmuştur. Biri kurulum sırasında İnternet bağlantısının kesilmesini içeriyordu, diğeri komutları çalıştırmak veya belirli görevleri öldürmek için. Microsoft, son sürümlerde bu geçişleri kısıtladığı için bunlardan herhangi birinin çalışmaya devam edip etmeyeceği belli değil.

Çoğu Windows müşterisi, gereksinim söz konusu olduğunda itiraz etmeyebilir. Bir Microsoft Hesabı kullanmanın, lisansın hesaba eklenmiş olması, cihazlar arasında veri senkronizasyonunun kullanılabilmesi ve bir kullanıcının cihazlarından birine erişim olmadan bile hesaba erişimin geri yüklenebilmesi gibi avantajları vardır.

Microsoft bu hamle için eleştirildi. İnternet bağlantısı olmadan kurulum artık tamamlanamaz, bu da belirli ortamlarda sinir bozucu bir deneyim olacağı anlamına gelir. Diğerleri, örneğin gizlilik nedenleriyle yerel hesapları kullanmak istedikleri için değişikliğe itiraz ettiler.

Microsoft, 2019 yılında Windows 10 işletim sisteminde yerel hesap oluşturmayı daha da zorlaştırdı. O zamanlar, yerel hesap kurulum seçeneğini almak için İnternet bağlantısını kesmek mümkündü.

Windows 11 Kurulumundan Sonra Yerel Bir Hesap Oluşturun​

Microsoft, kurulum sırasında vidaları sıkarken, şirket kurulumdan sonra yerel hesapların kullanımını henüz sınırlamadı. Yerel hesapları kullanmak isteyen Windows kullanıcıları için daha iyi seçeneklerden biri, Microsoft Hesabını kullanarak kurulumu tamamlamak, ilk çalıştırmada yönetici ayrıcalıklarına sahip bir yerel hesap oluşturmak ve Microsoft Hesabını silmek.

İpucu: "net" komutunu kullanarak yükseltilmiş bir komut isteminden iki komutla aynı şeyi elde edebilirsiniz.

1. net kullanıcı / martin gizli şifresi ekle
  2. net yerel grup yöneticileri martin / ekle
İlk komut, kullanıcı martin'i parola secretpassword ile oluşturur. İkinci komut, kullanıcı martin'i yöneticiler grubuna ekler.

Bu, Windows 11 cihazlarda şu şekilde yapılır:

Adım 1: Başlat'ı ve ardından Ayarlar'ı seçin veya Ayarlar'ı açmak için Windows-I kısayolunu kullanın.

Adım 2: Hesaplar'a gidin. Açılan sayfada Diğer kullanıcılar'ı seçin.

windows-11-accounts.png

Adım 3: "Başka kullanıcı ekle"nin yanındaki "hesap ekle" düğmesini etkinleştirin.

diğer kullanıcılar

Adım 4 : “Bu kişinin oturum açma bilgilerine sahip değilim” seçeneğini seçin.

microsoft hesap istemi

Adım 5 : "Microsoft hesabı olmayan bir kullanıcı ekle"yi seçin.

microsoft hesabı olmayan kullanıcı ekle

Adım 6: Kullanıcı adını yazın ve bir şifre seçin. Şifre kullanımı isteğe bağlıdır. İşlemi tamamlamak için İleri'yi seçin.

yerel kullanıcı oluştur

Adım 7: Diğer Kullanıcılar sayfasındaki yeni kullanıcıyı genişletin ve "hesap türünü değiştir"i etkinleştirin.

hesap türünü değiştir

Adım 8 : "Standart Kullanıcı" hesap türünden "yönetici" olarak değiştirin ve Tamam'ı seçin.

administrator.png

Artık seçilen kullanıcı adı ve şifreyi kullanarak yeni kullanıcı hesabıyla oturum açabilirsiniz. Tamamlandığında, Microsoft Hesabını silebilir veya yok sayabilirsiniz.

Son Olarak

Microsoft Hesaplarına odaklanma, Microsoft'a kullanıcı tabanı üzerinde daha fazla kontrol sağlar. Şirketin yerel hesaplar üzerinde kontrolü yoktur, ancak Microsoft Hesapları üzerinde çok fazla gücü vardır. Kullanılmış olan e-posta adresi gibi Microsoft Hesabı kullanıcıları hakkında bilgi alır, ancak çoğu zaman kullanıcıların Microsoft'a sağladığı diğer bilgileri de alır.