Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

ADATA XPG Levante 360 AIO Soğutucu İncelemesi: Ortada Sıkışmış

Katılım
25 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
6
Puanları
0
ADATA, yerleşik bir PC bileşenleri ve çevre birimleri üreticisidir. Şirket, 20 yıldan biraz daha uzun bir süre önce Tayvan'da kuruldu. Özellikle son on yılda şirketin büyümesi oldukça patlayıcıydı ve 2016 yılına kadar ADATA, dünyanın en büyük ikinci bellekle ilgili ürün üreticisiydi. Artık bellek pazarında büyümek için neredeyse hiç yer kalmayan ADATA, ürün portföyünü PC soğutma sistemlerinden elektrikli güç aktarma organlarına kadar çeşitli yönlerde çeşitlendirmeye başladı.

ADATA için önemli bir genişleme, ana şirketin yeni bir marka olan XPG ("Xtreme Performance Gear" anlamına gelen) kurmasıyla PC oyun pazarına daha fazla giriş yapmak olmuştur. XPG logosu başlangıçta yalnızca ADATA'nın ligler boyu deneyime sahip olduğu performans RAM modüllerinde bulundu. Günümüzde ADATA, oyun çevre birimlerini, soğutucuları ve hatta güç kaynağı birimlerini piyasaya sürerek XPG logosu taşıyan ürünleri büyük ölçüde genişletiyor.

Perakende standartlarına göre, ADATA genişleme çabalarının hızında hiç zaman kaybetmiyor şirket, son birkaç yılda neredeyse aynı anda birkaç pazar segmentine girme amacıyla düzinelerce yeni ürün piyasaya sürdü. Birkaç hafta önce, kayda değer bir üst düzey PC güç kaynağı birimi olan XPG Cybercore 1300W PSU biçimindeki en son çeşitlendirme girişimlerinden birine göz atmıştık. Bugün, oldukça büyük bir hepsi bir arada (AIO) sıvı soğutucu olan XPG Levante 360 ile CPU soğutucu pazarından pay alma girişimlerini inceliyoruz.

Paketleme ve Paket​

ADATA, Levante 360'ı çarpıcı bir kırmızı renge sahip oldukça büyük bir karton kutu içinde tedarik etti. Tüm kablolar düzenlenmiş olsa da, soğutucunun bir resmi kutunun önünü süslüyor. Oldukça sağlamdır ve mükemmel nakliye koruması sağlayan özel iç karton eklere sahiptir.

ADATA_XPG_LEVANTE_360_01_575px-13.jpg


XPG Levante 360 ile birlikte verilen öğeler, ADATA'nın her şeyi en temel seviyede tuttuğu oldukça seyrek bir koleksiyondur. Kutunun içinde, gerekli soket montaj donanımını, fanları çalıştırmak için adaptörleri ve anakartında/sisteminde yerleşik olmayanlar için temel bir RGBW aydınlatma denetleyicisini bulduk.

ADATA_XPG_LEVANTE_360_02_575px-2.jpg
ADATA_XPG_LEVANTE_360_03_575px-2.jpgADATA, Levante 360'ın radyatörü için üç Vento Pro DF1202512LFS4A 120 mm fan tedarik ediyor. Fanlar, RGB aydınlatma efektini geliştirmek için yarı şeffaf kanatlara ve siyah bir çerçeveye sahip. Çerçevenin içini çevreleyen bir LED halkası da vardır. Bu Vento Pro fanları, benzerlerini daha önce görmediğimiz garip, çift katmanlı kanatlara sahiptir muhtemelen bir radyatörde kullanım için fanın hava basıncı/akış özelliklerini optimize etmek için bu şekilde tasarlanmıştır.

ADATA_XPG_LEVANTE_360_09_575px-2.jpg


ADATA XPG Levante 360 mm AIO Soğutucu​

XPG Levante 360, Asetek referans tasarımına çok benziyor ve aslında öyle. ADATA bunu gizlemek için hiçbir çaba göstermez ve aslında soğutucularının böyle kanıtlanmış bir platforma dayandığının reklamını yapar. Esas olarak büyük bir radyatör ve ana bloktan oluşan, ana blok içinde düşük profilli pompayı barındıran tipik bir AIO soğutucudur. ADATA mühendisleri tarafından dikkate değer tek ücret, RGBW aydınlatma LED'lerinin bloğa dahil edilmesiydi.

ADATA_XPG_LEVANTE_360_04_575px-2.jpg


Siyah radyatör, ince dikdörtgen borular üzerine lehimlenmiş küçük kanatçıklar ve 120 mm'lik üç fan için alan ile tipik bir çift geçişli çapraz akışlı tasarımdır. Asetek referans tasarımına dayalı olsun ya da olmasın, çoğu AIO soğutucusu tarafından kullanılan klasik radyatördür. İlk piyasaya sürülmesinden bu yana uzun yıllar geçti, ancak performans ve maliyet etkinliği açısından hala yenilmedi.

ADATA_XPG_LEVANTE_360_06_575px-2.jpg


Bloğun kendisi çok küçük ve yuvarlaktır, bu da ADATA'nın referans tasarımından hiç sapmadığını ima eder. XPG markasının logosu, altına takılan RGBW LED'ler tarafından aydınlatılan üst kısımda görülebilir. L-şekilli hortum bağlantıları biraz ayar imkanı sunar.

ADATA_XPG_LEVANTE_360_05_575px-2.jpg


Ana bloğun çoğu, bakırdan yapılmış temas plakası dışında, plastikten yapılmıştır. Ayna cilası için işlenmemiş olmasına rağmen, dairesel taban çok pürüzsüz ve önceden uygulanmış termal macun ile birlikte geliyor. Şirket, soğutucu için isteğe bağlı bir TR4 soket adaptörü sunsa da, dairesel taban, Threadripper işlemcilerin kalıplarını kaplayacak kadar büyük değil. Çalışırdı ama biz bunu bir sTR4 işlemcide kullanmamanızı tavsiye ederiz.


ADATA_XPG_LEVANTE_360_07_575px-2.jpg


Levante 360'ın fanları üzerindeki RGBW aydınlatması görsel olarak muhteşem. Efekti resimlerde yakalamak zordur, ancak ışık mükemmel bir şekilde yayılır ve bıçakları çevreleyen dairesel halka net bir aydınlatma efekti oluşturur. Aydınlatma fan motorlarından bağımsızdır, yani fanların hızından etkilenmez ve fanlar tamamen dursa bile devam eder. Bu tasarımın dezavantajı, özellikle sağ panelin arkasında çok az yer olan veya hiç yer olmayan durumlarda kablo yönetimini biraz zorlaştırabilen kablo sayısıdır.
 
Son düzenleme:
Üst