Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Adobe Premiere Pro'da Güneş Parlaması Efekti Nasıl Oluşturulur?

Katılım
25 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
6
Puanları
0
Güneş veya mercek parlaması efekti, özellikle manzara veya çevre çekimine biraz vurgu yapmak istiyorsanız, videoya harika bir ek olabilir. Ayrıca müzik videoları için düzgün bir efekt veya geçiş olabilir. Bu, kameranın kendisi aracılığıyla yapabileceğiniz bir efekt; ancak, istenen efekti elde etmek için video düzenleme sırasında eklemek çok daha kolay olabilir.

Adobe Premiere Pro CC, yeni başlayanlar için lens parlaması efektleri eklemeyi çok kolaylaştırır, çünkü bunu başarmak için önceden oluşturulmuş bazı özel efektler vardır. Bu efektleri temel alarak Efekt Kontrolleri panelinde değiştirebilir ve istediğiniz gibi görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu eğitimde, size mercek parlaması efektlerini nasıl kullanacağınızı ve bunları isteğinize göre nasıl düzenleyeceğinizi göstereceğiz.


Güneş Parlaması Etkisi Nasıl Eklenir

İlk önce zaman çizelgesinde güneş parlaması efekti elde etmek istediğiniz klibi istediğiniz yere yerleştirmeniz gerekir. Ardından, güneş parlamanızı eklemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  1. Efektler paneline gidin . Ardından, Video Efektleri > Oluştur > Mercek Parlaması öğesini seçin .

2. Mercek Parlaması efektini tıklayıp sürükleyin ve seçtiğiniz klibe uygulayın.

Uygulandığında, bunun yalnızca statik bir optik parlama görüntüsü olduğunu göreceksiniz ve doğal görünmesi için birkaç değişiklik yapmak isteyeceksiniz.

Güneş Parlaması Etkisini Düzenleme

Mercek Parlaması efektini uyguladığınız klibi seçin ve Efekt Kontrolleri paneline bakın. Mercek Parlaması altında, videonuza uyması için ince ayar yapmanız için epeyce seçenek olacak. Değişiklikleri video oynatma panelinde önizleyebilirsiniz.


  1. Parlama Merkezi seçeneğine bakın . Bu, mercek parlamasının yerleşimini değiştirmenize olanak sağlar. Yukarı ve aşağı veya sola ve sağa hareket ettirebilirsiniz.
  2. Parlama Parlaklığı altında , loş veya parlak bir ışık oluşturmak için ana ışık noktasının yoğunluğunu değiştirebilirsiniz. Bunu, çekiminizin ışık seviyelerine uyacak şekilde değiştirebilirsiniz.
  3. Farklı mercek türlerinin mercek parlaması etkisini taklit etmek için Mercek Türü seçeneğini kullanın . Seçeneklerden biri size daha iyi görünüyorsa bunu değiştirebilirsiniz.
  4. Orijinalle Karıştır seçeneği, ince bir görünüm istiyorsanız efektin opaklığını ve karıştırma modunu değiştiren mercek parlamasını klibe karıştırmanıza yardımcı olur.
Mercek parlamasını canlandıracağımız için bu seçenekleri bilmek kullanışlı olacaktır. Objektifin gerçek hareketi ve harici bir ışık kaynağı yoluyla meydana geldiğinden, bir videoda nadiren statik bir mercek parlaması görürsünüz. Mercek parlaması efektini doğal görünecek şekilde nasıl canlandıracağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Mercek Parlaması Efektini Canlandırma

Adobe Premiere Pro'da ana kareleri kullanmaya aşina değilseniz , temelleri iyi bir şekilde anlamak için önce ana kareler hakkındaki makalemizi okuyun. Ardından, mercek parlaması ışığı efektinizi canlandırmak için bu adımları izleyin.


  1. İlk olarak, Parlama Merkezi seçeneğini kullanarak, merkezi mercek parlamanızın geldiği "ışık kaynağına" yerleştirin. Örneğin, güneş, sokak lambası vb. Yerleştirdikten sonra, zaman çizelgesi imlecinizin klipte parlamanın başlamasını istediğiniz noktada olduğundan emin olun ve ardından yerleştirmek için Parlama Merkezi'nin yanındaki kronometreyi tıklayın. bir anahtar kare. Ve Parlama Parlaklığınızı olmasını istediğiniz en parlaka ayarlayın ve bir ana kare ayarlayın.

2. Şimdi, zaman çizelgesi imlecinizi videoda mercek parlamasının bitmesini istediğiniz noktaya getirin. Bu, ışık kaynağı görüş alanından çıktığında videodaki nokta olacaktır. Gerçek bir ışık kaynağınız yoksa, sahip olmanın etkisini taklit etmek için kameranın hızını takip etmeniz ve imlecinizi ışık kaynağının gerçekçi olarak olması gereken noktaya yerleştirmeniz gerekir.
3. Parlama Merkezi seçeneğini tekrar kullanarak, mercek parlamasını ışık kaynağının hareket ettiği yöne göre hareket ettirin. Ayrıca kamera hareket ettikçe ve ışık kaynağı uzaklaştıkça Parlama Parlaklığını azaltmayı da deneyebilirsiniz. Işık kaynağınız sonunda ekranın dışına çıkarsa veya artık görünmezse, Parlama Parlaklığını tamamen kısın.

Mercek parlamasını canlandırmak zaman alan bir iştir. En doğal güneş parlamasını yaratmak için çekimin birçok çevresel faktörünü göz önünde bulundurmanız gerekecek.

İpucu: Işık kaynağınızın üzerinden herhangi bir nesne geçtiğinde, geçtiğinde Parlama Parlaklığını azaltın ve geçtikten sonra tekrar açın.


Adobe Premiere Pro'da Güneş Parlaması Efekti Oluşturma

Güneş parlaması, bir videoya veya girişe harika bir ek olabilir. Örneğin, güneş veya güneş ışığı yanılsaması yaratmak istiyorsanız bu çok yardımcı olabilir. Ortama derinlik katar ve görsel çekiciliği arttırır.

Ayrıca Adobe After Effects'te bir mercek parlaması efekti oluşturabilir veya Premiere'de kullanmak üzere bindirme şablonları veya ön ayar paketleri indirebilirsiniz. Bununla birlikte, işi halledecek daha hızlı bir seçeneğe ihtiyacınız varsa, Adobe Premiere Pro'nun mercek parlaması efektini kullanmak, aynı derecede iyi bir tane yaratabilir.

Premiere'de mercek parlaması efekti oluştururken herhangi bir sorunla karşılaştınız mı? Yorumlarda bize bildirin.
 
Üst