Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Adobe Premiere Pro'ya Yazı Tipleri Nasıl Eklenir?

Katılım
25 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
6
Puanları
0
Projenizde benzersiz yazı tiplerini kullanmak yalnızca videonuzu izleyiciler için öne çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda bir marka oluşturmanın harika bir yolu olabilir. Neyse ki, yalnızca Adobe Premiere Pro'da bulunan varsayılan yazı tiplerine takılıp kalmadınız . Bilgisayarınıza indirmek ve yüklemek için mevcut herhangi bir yazı tipini kullanabilirsiniz.

Adobe Premiere, önceden yüklenmiş yazı tiplerini bilgisayarınızdan çeker. Bu eğitimde size Adobe Premiere'de yazı tiplerini nasıl yükleyeceğinizi ve bunları videonuzda nasıl kullanacağınızı göstereceğiz.


Adobe Premiere Pro'ya Yazı Tipleri Ekleme

Premiere'e yazı tipi eklemek için bunları bilgisayarınıza yüklemeniz yeterlidir. Ücretsiz yazı tiplerini çevrimiçi olarak indirebilir veya sizin için indirebileceğiniz özel bir yazı tipi oluşturabilirsiniz. Bunları indirdikten sonra bunları nasıl kuracağınız aşağıda açıklanmıştır.

 1. 7zip gibi bir program kullanarak .zip dosyasını açın . İçeride bir .ttf veya .otf yazı tipi dosyası olmalıdır.
 2. .ttf veya .otf dosyasını hatırlayacağınız bir yere çıkarın ve açmak için üzerine tıklayın .
 3. Yazı tipinin bir örneğini yeni bir pencerede göreceksiniz. Sol üst köşede, Yükle düğmesini seçin.
 4. Kurulduktan sonra pencereyi kapatabilirsiniz.
Premiere'i açmadan önce yazı tipini yükleyin. Yeni yazı tipini yüklediğinizde Premiere zaten açıksa, programın yeni yazı tipini algılaması için Premiere'i yeniden başlatmanız gerekebilir.

Adobe Fonts Aracılığıyla Yeni Fontlar Ekleyin

Premiere projelerinde kullanmak üzere yazı tiplerini hızlı bir şekilde eklemenin başka bir yolu da onları daha önce Typekit olarak adlandırılan Adobe Fonts aracılığıyla indirmektir. Bu, Creative Cloud uygulamasında kullanabileceğiniz bir özelliktir ve indirdiğiniz yazı tiplerini tüm Adobe uygulamalarında kullanabilirsiniz.

 1. Adobe Creative Cloud'u açın ve Stock & Marketplace'e gidin .
 2. Üst menü çubuğundan Yazı Tipleri'ni seçin .
 3. Kullanmak istediğiniz yazı tipini bulmak için göz atın. Adobe Fonts web sitesine yönlendirileceksiniz.
 4. İndirmek istediğiniz yazı tipine tıklayın.
 5. Font adının sağındaki Fontu Etkinleştir kaydırıcısına tıklayarak onu Creative Cloud'a ekleyebilirsiniz. Artık Adobe Premiere'de mevcut olacak.
 6. Yazı tipinin birden fazla stili varsa, aşağı kaydırabilir ve yalnızca kullanmak istediklerinizi etkinleştirebilirsiniz.
İndirdiğiniz yazı tiplerini Creative Cloud'da üst menü çubuğunda Uygulamalar'a ve ardından kenar çubuğunda Yazı Tiplerini Yönet'e giderek görebilirsiniz. Premiere'i açtığınızda, aşağıda özetlenen yöntemleri kullanarak yeni yazı tiplerinizi kullanabilirsiniz.

Adobe Premiere Pro'da Yeni Yazı Tiplerini Kullanma

Artık yeni yazı tipinizi indirdiğinize göre, projenizde kullanmak için Adobe Premiere'i açabilirsiniz. İşte birkaç farklı şekilde nasıl kullanılacağı.


 1. Eski Başlık özelliğini kullanırken , Yazı Tipi Ailesi açılır menüsünü seçebilir ve yeni yüklediğiniz yeni yazı tipini seçebilirsiniz.
 2. Essential Graphics panel şablonlarını kullanırken , Efekt Kontrolleri paneline gidin. Metin açılır menüsünü ve ardından Kaynak Metin açılır menüsünü açın . Yazı tipini değiştirmek için hemen altındaki kutuya tıklayın.
 3. Yazım Aracını kullanıyorsanız , Efekt Kontrolleri panelinde 2. adımı izleyebilirsiniz .
Yeni yüklediğiniz yazı tipi, metin kullanırken açılır seçimde görünmelidir. Bulamıyorsanız, yazı tipinin adını kutuya yazıp bu şekilde seçmeyi deneyin.

Adobe Premiere Pro'da Yazı Tipim Neden Görünmüyor?

Premiere'e yeni bir yazı tipi eklemekte sorun yaşıyorsanız, sorunu çözmek için yapabileceğiniz birkaç şey var. Yazı tipiniz, aramanıza rağmen yazı tipi seçimi açılır kutularında görünmüyorsa, düzeltmek için bu adımlardan bazılarını deneyin.

 1. Yazı tipini doğru yüklediğinizden emin olun. Kaynak .ttf dosyasını açarak bir yazı tipinin kurulu olup olmadığını görebilirsiniz. Sol üst köşedeki Yükle düğmesine tıklayın . Yazı tipinin zaten yüklü olduğunu söyleyen bir hata mesajı alırsanız, farklı bir düzeltme deneyin. Ayrıca yüklü yazı tipini değiştirmeyi ve yeniden yüklemeyi de seçebilirsiniz.
 2. Adobe Premiere'i yeniden başlatın. Kaydettiğinizden emin olun, ardından Dosya > Çıkış'a gidin . Ardından Premiere'i ve video projenizi tekrar açın.
 3. Bilgisayarı yeniden başlatın. Premiere hala yeni yazı tipini almıyorsa, bilgisayarınızı yeniden başlatmak bunu yapmasına izin verebilir.
Bu düzeltmeler, projenizde kullanabilmeniz için Premiere'in yeni yüklediğiniz yazı tipini tanımasına izin vermelidir.

Yazı Tipleri Ekleyerek Videolarınızı Öne Çıkarın

Bir videoda bir görünüm veya his oluşturmanın önemli bir parçası, kesinlikle kullanmayı seçtiğiniz yazı tiplerini ve bunları nasıl kullandığınızı içerebilir. Yazı tipi tasarımı, iletmeye çalıştığınız mesajda çok önemli bir rol oynayabilir. Öyleyse neden bu kılavuzu kullanarak tam olarak doğru anlayıp projeniz için mükemmel yazı tipini eklemiyorsunuz?
 
Son düzenleme:
Katılım
25 May 2022
Mesajlar
12
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Bilgilendirici bir konu olmuş elinize sağlık.
 
Üst