Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Akıllı Telefonla Video Prodüksiyonu: Bu İpuçlarıyla En İyi Kayıtlar Başarılı Olur

Katılım
25 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
6
Puanları
0
Bir akıllı telefon ile Hollywood'a hazır bir video prodüksiyonu mu? Bu, bugünlerde o kadar da uzak bir ihtimal değil. Modern iOS ve Android akıllı telefonlar ile ipuçlarımızı dikkate alarak dinamik ve yüksek kaliteli kayıtlar oluşturabilirsiniz.

Reklam önlemi olarak gördüğümüz birçok videoyu akıllı telefonlarımızda izliyoruz. Ve şimdi onları üzerinde bile üretebilirsiniz. Ancak pantolon cebimizdeki küçük kameraların bazı sınırlamaları var. Profesyonel video ekipmanlarıyla rekabet edebilecek en iyi kayıtları elde etmek için birkaç püf noktası ve aracı nasıl kullanabileceğinizi göstereceğiz.

Akıllı telefonlar ayrıca, özellikle deneyimsiz video yapımcıları ve küçük bütçeler için büyük ölçüde yaratıcı özgürlük sağlar. Çok küçük oldukları için elle, tripod üzerinde, gimbalde veya aksiyon kamerası olarak esnek bir şekilde kullanılabilirler. İhtiyacınız olan aksesuarlar ucuzdur. Elbette akıllı telefonlar da dikey videolar için iyi bir donanıma sahip. Profesyonel kameralar bazen bununla ilgili sorunlar yaşar.

Neden akıllı telefonunuzla çekim yapabilirsiniz?​

Ancak akıllı telefonunuzla video çekmek gerçekten uygun mu? Bu profesyonelce değil! Ve kötü video kalitesi Tabii ki, profesyonel kameralar hala akıllı telefonlardan çok daha fazlasını yapıyor, ancak bitmiş videodaki görünür farklılıklar giderek daha fazla kayboluyor. Bu, her şeyden önce , prodüksiyonlarda yüksek kalite taleplerinin olmadığı ve içeriğin zaten küçük ekranlarda tüketildiği sosyal medya alanı için geçerlidir. Donanıma ek olarak, kamera yazılımı da zaman içinde önemli ölçüde gelişmiştir ve daha büyük kameralara kıyasla dezavantajların telafi edilmesini sağlar.

Akıllı telefon kamerasının sınırları​

Tüm övgüler ve sayısız olanaklarla birlikte, akıllı telefon kameralarının sınırlamalarını ele almak için de yer olmalı. Bu zayıflıkları ustaca atlatmak, kaliteli videonun anahtarıdır.

  • Akıllı telefonlardaki görüntü sensörü, film kameralarına kıyasla çok küçük. Bu, daha az ışık emilimi anlamına gelir . Bu nedenle akıllı telefon kameraları, gece modunda bile düşük ışık koşullarıyla mücadele eder ve her zaman iyi bir aydınlatmaya ihtiyaç duyarsınız. Ek olarak, küçük sensör daha az güzel alan derinliği sağlar . Bunu yazılım özellikleriyle veya kamerayı nesneye yaklaştırarak telafi edebilirsiniz.
  • Yazılım, küçük kameranın zayıf yönlerini telafi edebilir. Mikrofonla daha zor. Kötü sesin güzel videoyu aşağı çekmemesi için sesi her zaman harici bir mikrofonla kaydetmelisiniz .
  • Bir yazılım ve donanım kombinasyonu, birçok el hareketinin akıllı telefonlardaki kayıtlardan filtrelenmesini sağlar. Ancak cihazlar çok hafif olduğu için onlarla daha çok yalpalarsınız. Bu yüzden mutlaka tripod veya gimbal ile sabitlemelisiniz .
  • Akıllı telefonlar küçüktür. Bu nedenle, ek aksesuarlar olmadan onlara bir mikrofon veya ışık takmak pek mümkün değildir. Bunları genellikle aksesuarlarla birlikte yalnızca bir tripoda alabilirsiniz.
  • Video çekiminde birden fazla kişiyle işbirliği yaparsanız, aynı anda birden fazla kişinin akıllı telefon ekranına bakması mümkün değildir. Görüntü sinyalini diğer cihazlara göndermek için daha fazla ekipman ve geçici çözüm gerekir.
  • Akıllı telefonların kayıt formatı, sonradan renk ayarlamaları yapmak için pek uygun değil. Tek istisna: iPhone 13 Pro modelleri .

Hangi akıllı telefonlar film kamerası olmak için gerekenlere sahip?​

Ancak video prodüksiyonu için en uygun modeller hangileridir? Her zaman yeni akıllı telefonlar ortaya çıktığı için kesin bir liste bulmak zor. Temel olarak, burada şu geçerlidir: ne kadar yeni olursa o kadar iyi. Genellikle özellikle iyi video kalitesi ile karakterize edilen model serileri iPhone ve iPhone Pro, Google Pixel, Samsung Galaxy S ve Sony Xperia 1'dir.

Ses: Akıllı telefonun en büyük zayıflığı​

Belirtildiği gibi, akıllı telefonun kendi sesi genellikle pek kullanışlı değil ve zorlu bir video prodüksiyonunun hakkını vermiyor. Bu yüzden ya akıllı telefonunuza iyi bir mikrofon bağlamalı ya da harici bir ses kayıt cihazına kaydetmelisiniz. Yaka mikrofonlarıyla çalışıyorsanız, ikincisi de gerekli olacaktır. İlk kullanım durumu için, akıllı telefonunuza USB-C veya Lightning ile bağlayabileceğiniz çok çeşitli yönlü mikrofonlar vardır. Örneğin, RØDE VideoMic ME-C ve RØDE VideoMic ME-L .

Kamera aksesuarları: Düz ve dinamik çekimler için​

Yeterli ışığa ek olarak, güzel kamera çekimleri için sabit bir el veya daha iyisi doğru ekipman gerekir. Düz çekimler için iyi bir tripod, her iyi temel donanıma dahildir. Rollei Akıllı Telefon Tripod Gezgini, yeni başlayanlar için uygundur. Temiz hareketler için DJI OM 5 gibi bir akıllı telefon gimbali önerilir. Küçük boyutları nedeniyle her ikisini de az parayla alabilirsiniz.

Film yapımcıları için temel uygulamalar​

Akıllı telefonlar size yeterli video kalitesinden fazlasını sağlasalar bile, genellikle tek bir şey sunmazlar: manuel kontrol . Dahili kameralar anlık görüntüler için tasarlanmıştır ve bu nedenle tüm ayarları otomatik olarak yapar. Uygulamanız, pozlama süresini, ISO'yu kontrol edebileceğiniz ve kendinize odaklanabileceğiniz bir Pro modu sunuyorsa , elbette onu kullanın. Aksi takdirde, FiLMiC Pro uygulamasını öneririz. Bu, 15 CHF'ye mal olsa da, akıllı telefonunuzdan maksimum video kalitesini alır. Yazılım ayrıca önerilen DJI OM 5 gibi gimballeri de destekler.

Düzenleme için PC'ye geçmenizi öneririz. Ancak hareket halindeyken video prodüksiyonunu tamamlamanız gerekiyorsa, LumaFusion profesyonel bir video düzenleme aracının yapabileceklerine en yakın olanıdır.

Zayıf yönlerden daha fazla fırsat​

Akıllı telefonlar kalite açısından profesyonel film ekipmanlarının yanına yaklaşmıyor - orası kesin. Ancak biz pazarlamacıların ihtiyaçlarına bakarsanız, bu boşluk hızla kapanıyor. Basit reklam öğeleri için akıllı telefon kameraları, gelişmiş donanım ve gelişmiş yazılım sayesinde bir video amatörünün isteyebileceği her şeyi sunar. Bu aynı zamanda düşük maliyetlidir , çünkü akıllı telefonunuz zaten cebinizdedir ve ekipman nispeten ucuzdur. Ve hepsinden önemlisi, her yıl daha da iyi oluyorlar!
 
Üst