Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Amazon Alexa Arama ve Mesajlaşma Nedir ve Nasıl Çalışır?

Katılım
4 Haz 2022
Mesajlar
99
Tepkime puanı
5
Puanları
0
Alexa'yı başkalarını aramak ve mesaj göndermek için kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Amazon'un Alexa arama ve mesajlaşma özelliği, Echo cihazları , iOS ve Android için Amazon Alexa uygulaması ve Fire tabletleri arasında arama yapmanın ve almanızın yanı sıra mesaj göndermenizi sağlar . Aileniz ve arkadaşlarınızla iletişim kurmanın güzel bir yolu. En iyi kısım? Çoğu Echo cihazında ve Alexa uygulamalarında Wi-Fi üzerinden çalıştığı için bu özelliğin kullanımı tamamen ücretsizdir

İşte bu konuda bilmeniz gereken her şey mevcut.

140981-smart-home-feature-amazon-alexa-calling-and-messaging-what-is-it-and-how-do-you-use-it-image3-bszn8dukpt.jpgAlexa Ne Arıyor ve Mesajlaşıyor?​

Ücretsiz özellik ilk olarak orijinal Amazon Echo Show'da tanıtıldı , ancak Amazon bu işlevselliği diğer Echo ve Alexa cihazlarına genişletti, bu nedenle şimdi "Alexa arama" veya "Alexa arama ve mesajlaşma" dediğimiz şeyi geliştirdi. Uyumlu Echo cihazları, Alexa uygulaması ile çalışır ve Fire tabletlerle çalışır.

Bu özelliği kullanarak yalnızca arama yapmakla kalmaz, aynı zamanda sesli mesaj bırakabilir veya metin tabanlı bir mesaj gönderebilirsiniz. Özelliğin en iyi yanı, Wi-Fi (veya telefonunuzdaki mobil veriler) üzerinden çalıştığı için kullanımının ücretsiz olmasıdır, bu nedenle bir konuşma planına yatırım yapmanız gerekmez.

Alexa Araması Nasıl Çalışır?​

Android 6.0 (veya üstü), iOS 11.0 (veya üstü) çalıştıran bir cihazda veya bir Android Fire tablette bir Amazon hesabına ve Alexa uygulamasına ihtiyacınız var. Her şey, İletişim sekmesini bulacağınız Alexa uygulaması kullanılarak kurulmalıdır.

Alexa uygulaması aracılığıyla kurduktan sonra, hizmeti tüm Echo ve Alexa cihazlarınızda, her bir cihazda etkin olduğu sürece - varsayılan olarak bu şekilde kullanabileceksiniz.

Alexa uygulamasını akıllı telefonunuzdaki kişilerinizle senkronize edebilirsiniz ve bu, Alexa'nın telefon numaralarını aramasını sağlar, yani örneğin Echo'nuzdan bir cep telefonuna arama yapabilirsiniz. Alternatif olarak, kişilerinizin sahip olduğu diğer Echo cihazlarını aramak için Alexa'yı kullanabilirsiniz. Kişilerinizi senkronize etmezseniz, bunu yalnızca oturum açtığınız diğer Echo veya Alexa cihazlarıyla - bir interkom sistemi gibi - iletişim kurmak için kullanabilirsiniz.

Arama türleri​

Aşağıdaki arama türlerini yapabilirsiniz:
 • Alexa'dan Alexa'ya arama: Uyumlu Echo cihazları (veya Amazon Alexa uygulaması, aşağıda daha fazlası) arasında arama yapın ve alın. Cep telefonunuzun rehber listesinden uyumlu bir Echo cihazı olan ve aynı zamanda Alexa Calling'e kaydolmuş herkese ulaşabilirsiniz.
 • Cep telefonu veya sabit hat araması: Birleşik Krallık, ABD, Kanada ve Meksika'daki çoğu cep telefonu veya sabit hat numarasını uyumlu bir Echo cihazından arayabilir, cep telefonunuzun rehberinde kayıtlı desteklenen numaralara ulaşmak için Alexa'yı kullanabilir veya istediğiniz numarayı söyleyebilirsiniz. aramak.
 • Alexa uygulaması araması: Android veya iOS akıllı telefonunuzdaki Amazon Alexa uygulamasıyla (bir tablette mevcut değildir), ABD, Kanada ve Meksika'daki cep telefonu veya sabit hat numaralarına arama yapabilirsiniz. Bu size, telefonunuzun kişiler listesinden Alexa uygulamasına veya uyumlu bir Echo cihazına sahip olan ve ayrıca Alexa Arama ve Mesajlaşma'ya kaydolmuş kişiler arasında arama yapma ve arama alma olanağı sağlar.
 • Uluslararası aramalar: Uyumlu Echo cihazları ve Amazon Alexa uygulaması arasında uluslararası aramalar yapabilir ve alabilirsiniz. Ulaşmak istediğiniz kişinin aynı zamanda Alexa Calling'i destekleyen bir konumda olduğundan, Alexa Calling ve Mesajlaşma'ya kaydolduğundan ve Amazon Alexa uygulamasındaki kişiler listenizde listelendiğinden emin olun.
 • Grup araması: Alexa uygulamasında arama yapmak için yedi kişiye kadar gruplar ayarlayabilir, böylece bu grupları doğrudan arayabilirsiniz.
Not: Alexa, acil servis numaralarına ("911"), özel tarifeli numaralara ("1-900" numaralara), üç basamaklı numaralara veya kısaltılmış arama kodlarına, uluslararası numaralara (ABD, İngiltere, Kanada dışında) yapılan aramaları desteklemez. , ve Meksika) ve harf harf çevirme numaraları ("1-800-ÇİÇEKLER").

140981-smart-home-news-feature-amazon-alexa-calling-and-messaging-what-is-it-and-how-do-you-use-it-image8-967bolxa1r.jpg

Alexa Aramasını Ayarla​

Alexa'yı ilk kez aramaya başlamak için kaydolmanız gerekir:

 1. Amazon Alexa uygulamasını açın (uyumlu iOS veya Android telefonunuzda).
 2. Alt menüden İletişim sekmesini açın.
 3. Telefon bilgilerinizi girmek ve doğrulamak için ekrandaki talimatları izleyin.
Alexa, Alexa Calling'in etkin olduğu Amazon Alexa uygulamasına sahip tanıdığınız kişileri bulmak için telefonunuzun adres defterini kullanır, böylece siz de onları bu şekilde arayabilirsiniz.

Alexa Calling için kişi eklemek veya kişileri düzenlemek için telefonunuzun yerel adres defterini güncelleyin ve ardından Amazon Alexa uygulamasını açın. Adres defterinizdeki ve Alexa Calling'i de kullanan kişiler, uygulamadaki "Kişiler" listenizde adres defterinizdeki aynı adlarla otomatik olarak görünür.

Telefonunuzun adres defterini otomatik olarak senkronize edebilir veya kişileri manuel olarak ekleyebilir, kişileri engelleyebilir, gruplar ekleyebilir veya adres defterinizde kişileri favoriler olarak belirlediyseniz, favori kişilerinize erişimi sınırlayabilirsiniz.

Yankı Kullanarak Arama Yapın ve Alın​

Uyumlu bir Echo cihazından arama başlatmak için Alexa'dan ulaşmak istediğiniz kişiyi veya grubu adıyla aramasını isteyin. Adlarını tam olarak Alexa uygulamanızda göründüğü gibi söylemeniz gerekecek. Birini aradığınızda, Alexa uygulaması ve Echo cihazı çalacaktır, ancak örneğin bir cep telefonu numarasına arama yapmayı belirtebilirsiniz. Alexa, bu aramayı yapmadan önce kimi aramak istediğinizi onaylıyor.

Aramak istediğiniz numaranın her bir rakamını (alan kodu dahil) söyleyerek de numaraları doğrudan arayabilirsiniz. Alexa'nın kimin arama yaptığını belirlemek için ses profillerini kullandığını unutmayın . Bir ses profiliniz varsa ve Alexa sesinizi tanıyabiliyorsa, kişi listeniz otomatik olarak kullanılır.

Bir kişiyi Alexa uygulaması aracılığıyla da arayabilirsiniz. Ana ekranda İletişim simgesini seçin, ardından üst köşedeki Kişi simgesine ve ardından bir kişiye dokunun. Daha sonra aramanızı yapabilirsiniz.

Tüm gelen aramalarınız veya mesajlarınız da Alexa uygulamanıza ve Echo cihazlarınıza aktarılır. Echo cihazlarınız bir alarm çalar ve kimin aradığını bildirirken, Alexa uygulamanız bir bildirim sunar. Aramayı kabul etmek için "Cevapla" deyin veya telefonunuzdan cevaplayın. Alternatif olarak, “Yoksay” diyebilir veya telefonunuzdan yok sayabilirsiniz. Ekranlı cihazlarda, ekranda kabul veya red düğmeleri de bulunur. Bir aramayı bitirmek istediğinizde “Kapat” diyebilir veya telefonunuzdaki bitir düğmesine dokunabilirsiniz.

Bir arama etkinken, Echo cihazınızdaki ışıklar yeşil renkte yanacaktır.

İşte söyleyebileceğiniz bazı Alexa komutları:

 • Başka bir Yankı cihazına çağrı yapın: “Alexa, [Corey]'i arayın” veya ” Alexa, [Ailemi] ara”
 • Kişilerinize kayıtlı bir cep telefonu veya sabit hat numarasına arama yapın: "Alexa, [John'un] cep telefonunu arayın" veya "Alexa, [Chris]'i ev telefonundan arayın" veya "Alexa, iş yerinde [Brandon]'u arayın" veya "Alexa" , [Annenin] ofisini arayın”.
 • Bir cep telefonu veya sabit hat numarası çevirin: "Alexa, [numarayı] arayın."
 • Çağrı sesini kontrol edin: "Alexa, sesi artırın / azaltın."
 • Aramayı kapat / bitir: "Alexa, kapat" veya "Alexa, aramayı bitir."
 • Aramayı cevaplayın: Sadece "Cevapla" deyin.
 • Aramayı yoksay: Sadece "Yoksay" deyin.
Bir arama bağlandığında Echo'nuzdaki ışıklar yeşil kalır, ancak zaten bir arama yapıyorsanız ve başka bir arama gelirse, yeni arama otomatik olarak evinizde desteklenen başka bir cihaza gönderilir.

Alexa Uygulamasını Kullanarak Bir Arama Yapın​

Kişilerinizi ve desteklenen cep telefonu ve sabit telefon numaralarını aramak için:

 1. Telefonunuzda Amazon Alexa uygulamasını açın.
 2. Alt gezinme çubuğundan İletişim'i seçin.
 3. En üstteki Çağrı düğmesini seçin.
 4. Ulaşmak istediğiniz kişiyi seçin ve ardından numarasını veya Alexa sesli aramasını veya görüntülü aramasını seçin. Her ikiniz de ekranlı bir cihaz kullanıyorsanız (Echo Show veya Echo Spot gibi), görüntülü arama başlatma seçeneğini görürsünüz.
 5. Aramayı bitirmek için ekrandaki Bitir düğmesini seçin.

Alexa Araması ile Başka Ne Yapabilirsiniz?​

Sesli mesaj gönder​

Sesli mesajlar bir tür sesli mesaj gibidir. Alexa uygulamasıyla sesli mesaj göndermek için İletişim kur simgesini seçin. Mevcut bir görüşmeyi seçebilir veya İletişim ekranının üst kısmındaki Mesaj simgesine dokunabilirsiniz. Ardından yeni bir sesli mesaj göndermek için ekranın altındaki mavi mikrofon düğmesine dokunun. Arkadaşınızın Alexa uygulamasına ve Echo cihazına gönderilecektir.

Echo cihazıyla sesli mesaj göndermek için “Alexa, [kişinin adı] bir mesaj gönder” deyin. Sesli mesajlarınıza erişmek için Alexa uygulamasının İletişim ekranına gidin veya Echo'nuza "Alexa, mesajlarımı oynat" deyin.

Kısa mesaj gönder​

Alexa uygulamasıyla bir metin mesajı göndermek, temelde yukarıdakiyle aynı prosedürdür. İletişim simgesini seçin, ardından mevcut bir görüşmeyi seçin veya en üstteki Mesajlar simgesine dokunun. Bir sonraki ekranda mesajınızı söylemek yerine yazın. Metniniz arkadaşınızın Alexa uygulamasına veya Echo cihazına iletilecek ve onlar da bir bildirim alacak.

Rahatsız etmeyin'i etkinleştirin​

Alexa'nın aramalar ve mesajlar hakkında sizi uyarmasını engellemek istiyorsanız Rahatsız Etmeyin'i açın. "Alexa, beni rahatsız etme" deyin. Ayrıca Alexa uygulamasında Rahatsız Etmeyin'i programlayabilirsiniz (Ayarlar > Tüm cihazlar > Cihazınızı seçin > Rahatsız Etmeyin > Planlanmış).

Bir kişiyi bırakın​

Drop In, Echo Show veya Echo Spot ile kullanılabilen bir özelliktir. Amazon, çoğu durumda muhtemelen görüntülü aramayı kullanmayı tercih edeceğinizi söylüyor, ancak Drop In da mevcut, böylece yaşlı bir akrabanızla kolayca check-in yapabilir veya kreşteki bir kamerayı kontrol edebilirsiniz. Başka birini aramanız gerekmez, ancak kameraya başka bir Echo Show cihazından erişebilirsiniz.

Hangi Echo cihazlarında Drop In'in kullanılabileceğini seçebilir ve seçebilirsiniz ve hangi kişilerin Drop In ayrıcalıklarına sahip olabileceğini seçebilirsiniz. İsterseniz, örneğin, kimsenin izin vermemeyi veya hanenizle sınırlandırmayı seçebilirsiniz. Drop In'i nasıl kuracağınızı ve kullanacağınızı öğrenmek için buraya gidin.

Duyuru yapmak​

Alexa Duyuruları ile Alexa'dan evinizdeki tüm uyumlu Echo cihazlarında duyuru yapmasını isteyebilirsiniz. Bunu tek yönlü bir interkom olarak düşünün. Evinizde bir Yankı'nın yakınında bulunan kişiler, gelen bir anons olduğunu belirtmek için kısa bir zil sesi duyacak ve ardından anons, anons yapan kişinin sesiyle çalacaktır. Güzel, değil mi?

Bir Alexa Duyurusu oluşturmak için “Alexa, duyuru” demeniz ve ardından duyurunuzu yüksek sesle söylemeniz yeterlidir. Ayrıca “Alexa, yayınla” diyebilir ve sonunda sesli mesajınızı tekrardan çakabilirsiniz. Örneğin, “Alexa, 'film başlıyor' yayınını yayınla” diyebilirsiniz. Evinizde bir Echo cihazının duyabileceği mesafedeki herkes bir zil sesi duyacak ve ardından sizin “film başlıyor” diyeceksiniz.

Bazı ifadeler için Alexa, "Alexa, duyuru, akşam yemeği hazır" gibi belirli tetikleyici kelimeleri tanırsa ses efektleri ekler.

Telefonunuzdaki Alexa uygulamasından, alt gezinme çubuğundan İletişim'e gidebilir ve ardından bir yayın başlatmak için en üstteki Duyurular düğmesini seçebilirsiniz. Duyurunuzu yüksek sesle yazma veya söyleme seçeneği sunulur ve duyuru anında cihazlarınızda oynatılır.

140981-smart-home-feature-amazon-alexa-calling-and-messaging-what-is-it-and-how-do-you-use-it-image2-0mtxrzwh3j.jpg


Amazon Hala Echo Connect Satıyor Mu?​

Hayır. Amazon, Echo Connect aksesuarını sessizce indirdi. Ev telefonu servisiniz aracılığıyla telefon araması yapmak ve almak için desteklenen bir Echo cihazıyla kullanabilirsiniz. Amazon, yerel telekom sağlayıcınızdan bir ev telefonu sabit hattı veya VoIP paketi satın almanız gerekmesine rağmen, Echo Connect ile arama yapmanız veya almanız için sizden ücret almadı. Bu eski aksesuara sahipseniz, Amazon'un nasıl çalıştığını ayrıntılandıran bir SSS sayfası vardır.
 
Son düzenleme:
Üst