Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

ANC Nedir ve Kulaklıklarımı Nasıl İyileştirir?

Katılım
25 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
6
Puanları
0
Bir masada Bose Quietcomfort II kulaklıklar

Eskiden kulaklıklar oldukça basitti. Tek bir görevleri vardı, müzik çalmak. Ancak ANC veya “aktif gürültü önleme” adı verilen nispeten yeni bir özellik, her şeyi alt üst etti. Her ortamda arka plan gürültüsünü kestiğini iddia eden bu özellikle karşılaşmadan kulaklık alışverişi yapmak artık imkansız. Ve size söyleyeyim, ANC harika.

İşte sorun; ANC kulaklıkları veya kulakiçi kulaklıkları çok pahalıya mal olur ve kimse anlamadığı bir şeye fazladan harcamak istemez. Bu nedenle, ANC'nin nasıl çalıştığını öğrenmenin ve ANC'yi kullanırken karşılaşabileceğiniz sınırlamaları veya sorunları değerlendirmenin zamanı geldi.

Aktif Gürültü Önleme Nedir?​

Kulaklıklar ve kulakiçi kulaklıklar kulaklarınızı kapattığından, hepsi bir miktar gürültü önleme sunar. Ancak bu “pasif” iptal, özellikle uçaktayken, gürültülü bir ofiste veya bir klimanın yanında otururken çok etkili değildir.

İşte burada ANC veya “aktif gürültü önleme” devreye giriyor. ANC'li kulaklıklar veya kulak içi kulaklıklar sadece kulaklarınızı kapatmaz; arka plan gürültüsünü iptal etmek için dijital işlemeyi de kullanırlar. ANC, gürültülü bir ortamı anında sessiz bir cennete dönüştürebildiğinden, sonuç gerçekten akıllara durgunluk veriyor.

Çoğu üst düzey kablosuz kulaklık ve kulakiçi kulaklık artık ANC ile birlikte geliyor, ancak bu özellik uygun fiyatlı ürünlerde bile yeterince iyi çalışma eğiliminde. Ek olarak, bazı kulaklıklar ve kulakiçi kulaklıklar, yalnızca belirli sesleri iptal etmek istiyorsanız kullanışlı bir özellik olan bir uygulama aracılığıyla ANC yoğunluğunu ayarlamanıza olanak tanır.

Rahatsız edici veya dikkat dağıtıcı gürültülü bir ortamdaysanız, ANC yeni bir kulaklıkta aramanız gereken temel bir özelliktir. Ancak ANC nasıl çalışır ve bu her zaman iyi bir şey midir?

Aktif Gürültü Önleme Nasıl Çalışır?​

Siyah bir arka plan üzerinde Sony WH-1000XM3 kulaklık.

Sesin ışık gibi "dalgalar" halinde yayıldığını muhtemelen biliyorsunuzdur. Ve ışık ve ses çok farklı iki şey olsa da (ışık radyasyondur, ses basınçtır), ilgili dalga biçimleri benzer şekillerde çalışır.


ANC'yi anlamanın en önemli parçası olduğu için dalga biçimi frekansına odaklanacağız. Bilimsel olmayan terimlerle frekans, bir dalganın sallanma hızıdır. Örneğin, düşük frekanslı ışık dalgaları kırmızıdır ve düşük frekanslı sesin perdesi düşüktür.

Garip bir şekilde, düşük frekanslı dalga biçimleri de uzayda seyahat etmede gerçekten iyidir. Bu yüzden akşamları gökyüzü kırmızı görünüyor. Ve ne yazık ki, komşunuzun müziğinin evinizde uğuldamasının nedeni de bu. Eski moda bir kulaklık çifti yüksek frekanslı sesleri “pasif olarak” engelleyebilir, ancak kulaklarınızı düşük frekanslı gürültüden koruyamaz, bu nedenle ANC gibi gelişmiş bir şeye ihtiyaç vardır.

İki ters ses dalgasının çarpıştığını ve her iki sesi de etkili bir şekilde iptal ettiğini gösteren bir çizim.

Artık dalga biçimleri hakkında biraz bilgi sahibi olduğunuza göre, ANC'nin arkasındaki bilim aslında oldukça basittir. Temel olarak, ANC'li kulaklıklar veya kulak içi kulaklıklar, harici gürültüyü yakalamak için mikrofon kullanır. Daha sonra bu gürültünün polaritesini tersine çevirir (dalga biçimini ters çevirir) ve onu kulaklarınıza pompalarlar. Ses bir baskı biçimi olduğu için, "gürültü önleyici" dalga, kulaklığınıza girmeyi başaran her türlü rahatsız edici arka plan gürültüsünü fiziksel olarak ortadan kaldırır.

ANC kulaklıkların veya kulakiçi kulaklıkların etkinliği, tasarımlarına bağlı olarak değişebilir. Örneğin, üst düzey bir kulaklık çifti harici ve kulak içi mikrofonlar kullanabilir. Harici mikrofonlar, kulaklığınızın gürültüye hızla tepki vermesini sağlarken, kulak içi mikrofonlar, kulaklarınıza ulaşmayı başaran herhangi bir düşük frekanslı gürültüyü "duyabilir". (Bazı kulaklıklar, bir ANC sinyalinin düzgün çalışmadığını algılamak için kulak içi mikrofonlar kullanır.)

Kulakiçi kulaklıklarda nadiren kulak içi mikrofonlar için yer bulunur, bu nedenle genellikle tam boyutlu ANC kulaklıklardan daha az hassastırlar. Bu nedenle, ANC kulakiçi kulaklıklar dış gürültülere hızlı tepki verebilir, düşük frekanslı gürültüyü iptal etmekte zorlanırlar ve bir şeyler ters giderse kendi kendini düzeltemezler.

ANC Ses Kalitesini Etkiler mi?​

Beyaz bir arka plan üzerinde Sony WH-1000XM4 kablosuz gürültü önleyici kulaklık.

Ne yazık ki, bazı ses kalitesinden ödün vermeden ANC'yi kullanamazsınız. Teknoloji %100 doğru değildir, bu nedenle çoğu kulaklıkta ANC'yi etkinleştirdiğinizde hafif bir tıslama sesi bekleyebilirsiniz. Ayrıca, kulaklıklar kulaklarınız üzerinde uygun bir sızdırmazlık oluşturamazsa ses kalitesinde bir düşüş olduğunu fark edeceksiniz.

Ve doğuştan bir ses dedektifiyseniz, ANC'yi etkinleştirdiğinizde ses kalitesinde bir değişiklik fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, kulaklıklarınızın müziğinize dijital işleme gerektiren bir "gürültü önleyici" ANC sinyali eklemesi gerekmesidir. Bu işlem müziğinize zarar vermese de, bazı sorunlara yol açabilecek ekstra güç tüketimi gerektirir.

Bir çift kablosuz kulaklıkta veya kulakiçi kulaklıkta ekstra güç kullanmak pil ömrünü önemli ölçüde azaltacaktır. Üreticiler farkı bölmek zorunda kalıyor. Aksi takdirde, müşteriler kulaklıklarının yeterince uzun çalışmadığından şikayet edeceklerdir. Bu nedenle, ANC etkin olduğunda, kulaklığınızdaki sürücüler daha az güç alır, bu da dinamikleri ve frekans aralığını azaltır ancak pil ömrünü uzatır.

Kulaklıklar ve kulakiçi kulaklıklar, ANC etkinken müziğe genellikle bir EQ uygular ve bu, ses kalitesindeki değişiklikle mücadele edebilir. Çoğu zaman, bu numara işe yaramaz, ancak bir ton geliştirmeden geçen üst düzey kulaklıklar, ANC aktif olsun ya da olmasın aynı gelebilir. (Ses kalitesindeki değişiklik, özellikle daha ucuz donanım ve Ar-Ge eksikliği nedeniyle, bütçe kulakiçi kulaklıklarda en belirgindir.)

Bu arada kablolu kulaklıklar bu sorundan muaf değil. 3,5 mm kablodan gelen “pasif” sinyal dijital bir ses yongasına güç sağlayamadığından, çoğu kablolu ANC kulaklıkta pil bulunur. Bu pil etkinleştirildiğinde, kulaklık sürücülerinin kullanabileceği güç miktarını değiştirerek ses profilini değiştirir.

ANC Kulaklıkları Rahat mı?​

Apple AirPods Max giyen bir kişi.

İnsanlar ANC'yi ilk kez denediğinde kulaklarında garip bir "baskı" hissedebilirler. Bazı insanlar için acı verici olabilen garip bir fenomendir, ancak ANC hissine alıştığınızda genellikle geçer.

Hayattaki her şeyde olduğu gibi, insan beyni bu problemden sorumludur. Beynimiz, hava basıncındaki değişiklikleri algılamak için kısmen kulaklarımıza güvenir, bu nedenle bir çift ANC kulaklık, gürleyen bir sesi (özellikle yüksek ve kalıcı olanı) iptal ettiğinde, beynimizi hava basıncının aniden değiştiğini düşünmesi için kandırabilir.

İnsanlar genellikle hava basıncındaki değişimlerle başa çıkmak için kulaklarını açarlar. Ancak bunu yapmak, ANC kulaklık takma hissini değiştirmeyecektir. Sonuç olarak, ANC'yi kullanırken biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz.

Yine, ANC kulaklıkları veya kulakiçi kulaklıkları takmaya alıştığınızda bu sorun genellikle ortadan kalkar. Ama bazı insanlar ANC için yaratılmamışlardır. Neyse ki, kulaklığınızdaki ANC modu isteğe bağlıdır, böylece istediğiniz zaman kapatabilirsiniz.

ANC'nin Karşıtı: Şeffaflık Modu​

Apple AirPods Pro Şarj Kutusu Açık
AirPods'un tüm mevcut nesil modelleri Şeffaflık modunu destekler.
Artık ANC nispeten yaygın bir özellik olduğundan, kulaklık üreticileri ürünlerinin öne çıkmasına yardımcı olacak başka yollar arıyor. Aslında ANC'nin tam tersi olan yeni bir özelliğe genellikle Şeffaflık veya Ambiyans modu denir.

Şeffaflık modu, dış gürültüyü alır ve kulaklarınıza pompalayarak çevrenizi duymanızı sağlar. Sezgisel gelmeyebilir, ancak Şeffaflık modu, dışarıda yürürken, spor salonuna giderken veya toplu taşıma araçlarında sürerken istenmeyen veya tehlikeli durumlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Tabii ki, bu özellik sadece güvenlik için değil. Örneğin, müziğinizi duraklatmadan ailenizi veya arkadaşlarınızı duymak için Şeffaflık modunu kullanabilirsiniz. Fırında cızırdayan ya da ocakta kaynayan yemekleri duymamı sağladığı için aslında yemek pişirirken kullanıyorum.

Ayrıca, ANC gibi, Şeffaflık modunun da genellikle özelleştirilebilir olduğunu belirtmeliyim. Bazı durumlarda, kulaklıkların veya kulakiçi kulaklıkların seslere odaklanan ve diğer harici sesleri yok sayan bir Şeffaflık ayarı bile vardır.
 
Son düzenleme:
Üst