Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Ayak ve Ayak parmakları sağlığı neden önemlidir. Ayak sağlığı için neler gereklidir? Ayakkabı Seçimini nasıl yapmalıyız?

Dora

Admin
Katılım
15 May 2022
Mesajlar
20
Tepkime puanı
4
Puanları
0

Not: Lütfen bu yazımızı internette aratarak bulduğumuzu unutmayınız ve en doğru bilgileri doktorunuzla görüşerek alabilirsiniz. Bu yazı siteye hit kazandırmak için eklenmiştir.

Ortopedik Ayakkabının Özellikleri

Ayakta bulunan deformelere göre özel olarak yapılan ayakkabılar ortopedik olarak adlandırılıyor.
Ortopedik ayakkabı, içi ve dışı hakiki deri, arka ve yan tarafları ayak aşık kemiğine kadar uzanan, tabanı mantardan yapılmış ayakkabılardır.

Ortopedik ayakkabılar, doktorlarca topuk iç ve dış kaması boylama, iç ve dış kaması yarım ters olarak tavsiye edilebilir. Ortopedik ayakkabılar, kişinin ayak ölçümlerini alarak yapılır. Bundan sonra ayak yapısına göre tabanı olan ayakkabı ortaya çıkartılır. Topukları genelde daha serttir. Çocuklar için ayak gelişimi son derece önemlidir. Yanlış ayakkabı seçimi ayak ağrısına, ayak yapısı üzerine yaptığı etkiyle yapısal problemlere neden olabilir. Düzgün basılmadığı takdirde ise bel ve kalça sorunları ortaya çıkabilir. Ayrıca ayağın iç yanında bulunan iç kavisin noksanlığı düz tabanlığa neden olur. Bu yüzden uygun görüldüğü takdirde ortopedik ayakkabı kullanımı gereklidir.

Ayak Sağlığı.


Ayakların sağlıklı olması, aktif bir yaşam için son derece önemlidir. Oldukça karmaşık bir yapıya sahip olan ayaklar, 100’den fazla kas, tendon ve bağ ile beraber 33 eklem ve 26 kemikten oluşmaktadır. Ayak bakımının ihmal edilmesi ve uygunsuz ayakkabı seçimi ciddi sağlık problemlerine de davetiye çıkarmaktadır. Ayakların duruş, denge ve destek bakımından vücudun temelini oluşturduğu unutulmamalıdır. Yaşanan ayak problemleri nedeniyle sadece bu bölgede değil; belde, kalçalarda ve diz bölgesinde de ağrılar yaşanabilir. Ayak sorunları duruş bozukluğuna ve dengesizliğe de neden olur. Bu nedenle ayak sağlığı genel sağlığımızı da etkileyebilir.

Ayak Sağlığı Neden Önemlidir sorusunun cevabı?

Ayak bölgesinde yaşanabilecek ağrılar, günlük yaşamımıza devam etmemizi zorlaştırabilir. Ağrılar, yürüme ve koşu yapma gibi birçok hareketimizi etkilemektedir.
Ayrıca hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olan bireylerde zihinsel gerileme riski artarken, diyabet ve kalp hastalıkları da zamanla gelişebilir.
Yetişkin bireylerde ayak sağlığının korunamaması halinde çeşitli hastalıklar meydana gelmektedir.
Ayak sağlığının korunmaması sonucu aşağıdaki sorunlar ortaya çıkabilir;
  • Çekiç ayak,
  • Mantar tırnak,
  • Topuk acısı,
  • Bunyonlar,
  • Siğil oluşumu,
  • Plantar fasiit,
  • Batık ayak tırnakları,
  • Neuromas
  • Diyabetik ayak, ülser ve enfeksiyonları da ayak sağlığının korunmaması durumunda ortaya çıkmaktadır.

Ayak Sağlığı İçin Neler yapılmalı - Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Her şeyden önce yaşam kalitenizi düşürdüğü için dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca genel performansınızın kaybolmasına neden olabilen ayak problemleri, fiziksel aktivite yapmanızı engellemektedir. Duruş bozukluğuna davetiye çıkardığı için ortopedik sorunlar da beraberinde yaşanabilir.

Sağlıklı bir ayak yapısından söz edebilmek için ayak bileğinden parmaklara kadar olan bölgenin, yumuşak dokuların, kemiklerin, bağların ve eklemlerin uyum içinde çalışması gerekir. Fakat ayakta yaşanabilecek düzensizlikler sonucunda tüm omurga sistemlerinde ağrı yaşanabilir. Özellikle de diyabet gibi sistematik hastalıkların gelişebildiği durumlar da ortaya çıkabilir.

Ayak hastalıkları ya da çeşitli ayak problemlerinin oluşmaması için ayak sağlığımıza dikkat etmemiz gerekmektedir. Bu hususta ayaklar her gün yıkanmalıdır. Ayaklarda kızarıklık, morarma ya da yara oluşumu gibi faktörler kontrol edilmelidir. İmkan oldukça ayaklar yüksekte tutulmalıdır. Hafif idmanlar ile ayak kasları çalıştırılmalıdır. Ayak bakımında tırnakların da düzenli olarak kesilmesi önemlidir. Ayrıca ayağımıza giydiğimiz çorapların da her gün değiştirilmesi, temiz çorap giyilmesi de dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Yine sağlıklı bir yaşam için düzenli fiziksel aktiviteler yapılmalıdır. Egzersiz yapmak aynı zamanda ayak sağlığınızı koruyacaktır.
 
Üst