Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Bir Çocuk İçin Bir Android Telefon Nasıl Kurulur?

Katılım
4 Haz 2022
Mesajlar
99
Tepkime puanı
5
Puanları
0
143567-parenting-feature-how-to-set-up-an-android-phone-for-a-child-image1-tf8i2plvra-1.jpg
Çocuğunuzun kendi telefonuna ihtiyacı olduğu bir an gelir. Bir ebeveyn olarak, bu bir yol ayrımıdır: Bir yandan telefon, çocuğunuz daha bağımsız hale gelirken bir iletişim noktası sağlarken, diğer yandan çevrimiçi yaşamın karanlık tarafına açılan bir kapıdır.
Birçokları için, özellikle ortaokula başlamak üzere olan bir çocuğunuz varsa, artıları eksilerinden daha ağır basacaktır. Güvenli bir şekilde geldiklerini bilmek ve ihtiyaç duyduklarında sizinle iletişim kurabilmelerini istiyorsunuz.
Özellikli bir telefon alabilirsiniz, ancak gerçekte, ilk akıllı telefonun zamanı gelmiş olabilir.

Neden Bir Android Telefon Seçmelisiniz?​

Android'in sunduğu acil avantaj fiyattır. Dürüst olalım, birçok çocuk en yeni iPhone'u isteyecek olsa da, onları 900 sterlinlik bir telefonla vahşi doğaya göndermek sorun istiyor ve onlara eskimiş bir pili olan eski bir model sağlamak da aynı derecede kötü.
Gerçekte, iPhone ve Android arasında işlevsellik açısından çok az anlamlı fark vardır : Her ikisi de, iMessage veya FaceTime gibi, alamayacağınız yalnızca birkaç Apple hizmetiyle neredeyse tamamen aynı uygulamaları ve hizmetleri sunar.
Ancak yapabileceğiniz şey, çocuğunuza fiyatının belki de üçte biri olan güçlü bir yeni telefon vermektir. Uygun fiyatlı telefonlar için pek çok seçenek var ancak Moto G ailesini uzun yıllardır ilk telefon olarak değerlendirdik.

Tabii ki, eski bir ahize kullanabilirsiniz (birçok insan bunu yapmayı seçer), ancak buradaki en büyük dezavantaj, pilin muhtemelen zayıf olması ve 3 yaşından büyükse, alamama şansının olmasıdır. Google'dan da en son güvenlik güncellemeleri.

Hesabınız Mı Yoksa Yeni Bir Google Hesabı Mı?​

Bu büyük bir karardır: (a) o çocuğu kendi hesabınızla bir cihaza mı kuruyorsunuz yoksa (b) onlar için bir hesap mı oluşturuyorsunuz?
Standart Google hesaplarının minimum yaşı 13'tür (Facebook hesaplarında olduğu gibi), bu nedenle bir hesap için bir çocuk kaydettiriyorsanız, o hesabın o kadar eski olması gerekir veya o hesabı kaydettirmek için beyaz bir yalan söylemeniz gerekir. Google hesabı olan 13 yaşındaki birinin bile YouTube gibi hizmetlere tam erişime sahip olduğunu unutmayın. Ancak Google'ın Family Link hizmeti sayesinde, daha sonra denetlediğiniz genç kullanıcılar için bir Google hesabı oluşturabilirsiniz.
Alternatif olarak, hesabınızla oturum açabilir ve ardından özellikleri devre dışı bırakabilirsiniz, ancak sonuçta bu, ödeme ayrıntılarınız vb. ile birlikte tam yetişkin hesabınızdır; bu, çocuk kendi telefonunu istediğinde ve tüm ayrıntıları verildiğinde daha sonra sorunlara neden olabilir. hesabınıza kayıtlı.
Sonuç olarak, pek çoğunun yeni bir Google hesabı oluşturmak ve çocuğun çevrimiçi bağımsızlığını başlatmak için (b) seçeneğini tercih edeceğinden şüpheleniyoruz. Özellikle Google, çocuk hesaplarını yönetmek için araçlar sunduğundan, önereceğimiz seçenek budur. Başlamanın en kolay yolu, bu hesabı bir web tarayıcısında kurmak ve family.google.com'da herkesi birbirine bağlamak için bir aile grubu kurmaktır.

Google Family Link'i Kullanın​

Google Family Link , bir ebeveynin bir çocuk hesabı oluşturması ve ardından bu hesabı denetlemesi için bir yol sağlar ve bu, telefon kurulumuyla ilgili birçok sorunu giderir. Family Link, aşağıda ayrıntıları verilen öğelerin birçoğunu uygun ayarlara getirecektir, ancak aynı zamanda ebeveynin bir Google Ailesi olduğu anlamına gelir; bu, aynı zamanda, satın alınan içeriği paylaşmak için kullanılabilecek bir şey ve isterseniz bir ödeme yöntemidir.
Bir ödeme yöntemini paylaşmamanızı tavsiye ederiz . Bunun yerine Google Play hediye kartlarını kullanmanız daha iyi olur, ancak bunlar yalnızca 13 yaşından büyükler tarafından kullanılabilir.
Teorik olarak, yukarıdaki sorunu çözerek size bir ebeveynin yönetebileceği kontrol edilebilir bir çocuk hesabı verir. Google Family Link tüm bölgelerde kullanılamamaktadır; bu durumda, çocuğunuzun cihazında kontrol etmeniz ve yönetmeniz gereken tüm ayarları aşağıda ayrıntılı olarak açıkladık.
Google Family Link'i kullanmaya başlamak için uygulamayı Google Play'den indirmeniz gerekir. Uygulamanın iki sürümü vardır, telefonunuzda ihtiyaç duyacağınız ana uygulama ve alt uygulama ve her cihazda doğru uygulamaya ihtiyacınız olacak ve hepsinden önemlisi bu, Google hizmetinin bir parçası olarak dahil edilen ücretsiz bir hizmettir.
Google Family Link iyi bir başlangıç noktasıdır ve Chromebook'lar ve tabletler de dahil olmak üzere cihazlar arasında özel kontrol düzeyleri ayarlamanıza olanak tanıyan, adım adım basit kurulum talimatları sunar - ve isterseniz bir iOS uygulaması da vardır. bir Apple cihazında.
Google, bir çocuk hesabının gözetim altında olduğunu anladıktan sonra, yeni cihazlar gibi ayarları yaparken yetişkine (veya süpervizöre) ihtiyaç duyar.

Google Family Link neyi kontrol edebilir?​

Google aile bağlantısı size aşağıdakiler üzerinde kontrol sağlar:
 • Google Play satın alma işlemleri, içerik kısıtlamaları, uygulama yüklemeleri için onay
 • Web siteleri için özel kara ve beyaz liste dahil olmak üzere Chrome'daki filtreler
 • Google Arama'da müstehcen ve mor sonuçları kaldırmak için Güvenli Arama
 • Google Asistan uygulaması erişimi ve ses eşleştirme
 • Android uygulama etkinliği ve sınırları
 • Çocuğunuzun cihazını bulmak için konum takibi
 • Hesap bilgisi
 • Google Fotoğraf paylaşımı
 • Yeni cihazlarda Google hesabı oturum açma kontrolleri
 • Web ve YouTube geçmişi gibi etkinlik kontrolü
 • Bireysel uygulama limitleri dahil kullanım limitleri
Kurulumdan sonra, korumak istediğiniz alanları denetlemek, uygulamalar için izinler vermek ve ayrıca tüm cihaz veya belirli uygulamalar için zaman sınırları belirlemek için uygulamayı ana telefonda kullanabileceksiniz. Cihazın kullanılamadığı durumlarda uyku saatlerini zorunlu kılabilirsiniz ve konum izleme, bir veri bağlantısı olduğu sürece çocuğunuzu kolayca bulabileceğiniz anlamına gelir.
Google Play'de Family Link incelemelerini okumak, birçok çocuğun getirdiği kısıtlamalardan memnun olmadığını, ancak bunların ebeveynler tarafından yönetildiğini gösteriyor. Bazı çocuklar bunun gecikmeye veya pilin bitmesine neden olduğunu iddia ediyor, ancak bu, kendi deneyimlerimize göre doğru görünmüyor.
En kullanışlı özelliklerden biri, uygulamaları günlük kullanım sınırlarının dışında tutabilmektir, yani sosyal medya uygulamalarını sınırlayabilir, ancak örneğin ev ödevi uygulamalarına izin verebilirsiniz.

Android'de Ebeveyn Denetimleri​

Google Family Link'i kullanmak istemediğinize karar verirseniz veya herhangi bir nedenle bölgenizde mevcut değilse, korumaların yerinde olduğundan emin olmak için Android'de bakmanız gereken bir dizi kontrol vardır. Bunlar aynı zamanda, hesabınızda oturum açmış bir Android cihazı kullanmaya karar verirseniz, çocuğun kendisi yerine kullanmanız gereken korumalardır.
Bu alanların bazı kontroller yerleştirdiğini belirtmekte fayda var, ancak mesajlaşmada anahtar kelime filtreleme gibi bir şey yoktur ve bir çocuğun görünüşte zararsız belgelerde uygunsuz içeriği paylaşmak için Google Dokümanlar gibi şeyleri kullanmasını durduracak hiçbir şey yoktur.

Google Play'de ebeveyn denetimleri​

13 yaşına kadar hesaplara izin vermemesine rağmen, Google Play'de aslında etkinleştirmeniz gereken ebeveyn denetimleri vardır. Bunlar, uygulamalar ve oyunlar, filmler, TV ve kitaplar gibi tüm Google Play mülklerini yönetir.
 • Google Play uygulamasını açın
 • Sağ üst köşedeki kullanıcı resmine dokunun
 • Ayarlar'a ilerleyin ve seçin
 • Ebeveyn denetimlerine gitmek için Aile'ye dokunun
Bu alanda, harika bir başlangıç noktası olan oyunlar için PEGI, filmler ve TV için tanıdık U, 12, 15 ve kitaplardaki müstehcen içeriği kısıtlama gibi yaş derecelendirmeleri ayarlayabilirsiniz.
YouTube ve YouTube Music'in, bu uygulamaların ayarlarında da bulabileceğiniz ayrı ebeveyn denetimleri ve kısıtlı modları olduğunu unutmayın.

android koruma


Tüm bunları kontrol etmek, çocuğunuzu Android kataloğunda arama yaparken karşılaşabilecekleri içerikten korumak için bazı adımlar attığınız anlamına gelir.
Ebeveyn olarak siz de bu alanda PIN'i çocuk tarafından değiştirilemeyecek şekilde ayarlayabilirsiniz ve çocuklar PIN'inizi her zaman öğreneceğinden, bu PIN cihazın veya cihazınızın PIN'inden ayrı olmalıdır.

Google aramada ebeveyn denetimleri – Güvenli Arama​

Uygulamaları ve erişilebilir içeriği kontrol etmek bir şeydir, ancak modern cihazlar arama ve tarayıcı aracılığıyla her şeye erişim sağlar. Ancak bunları kilitlemek için bazı ayarlar vardır.
Google Güvenli Arama, resimleri ve videoları da kapsayan arama sonuçlarında pornografi gibi müstehcen sonuçları filtrelemeyi amaçlar. Ancak Google, bunun yüzde 100 doğru olmadığını kabul ediyor.
Güvenli Arama'yı açmak için Android cihazınızda Google uygulamasını açmanız gerekir. Telefonunuzun türüne bağlı olarak bu, G simgesine sahip bir uygulama olabilir veya ayarlardan erişilebilir veya her ikisi de olabilir. Ana sayfanızda Google Arama widget'ı varsa, bunun solundaki G'ye de dokunabilirsiniz.

Aradığınız şey bu:

İşte oraya nasıl gidileceği:
 • G uygulamasını açın (Google Arama uygulaması).
 • Sağ alt köşedeki "Diğer" menüsüne dokunun.
 • Ayarlar'a ve ardından Genel'e dokunun.
 • Güvenli Arama filtresini açın.
Ayrıca Google'ın bu ayarı korumak için hiçbir şey yapmadığını ve Family Link'i (yukarıda) kullanmadığınız sürece herkes tekrar kapatabileceğini belirtmekte fayda var.

YouTube'da ebeveyn denetimleri​

YouTube, gençler için kedi nanesi. Genellikle en çok talep edilen alan, sorunları çözmenin başlangıç noktası, makyaj eğitimlerinden yemek tariflerine, çizgi film bölümlerinden Minecraft kılavuzlarına kadar her şeyi araştırmak.
YouTube ayrıca biraz Vahşi Batı'ya benziyor, bazı yönlerden düzenlemeye tabi değil ve muhtemelen çocuğunuzun ulaşmasını istemediğiniz içerikle dolu. YouTube Kids'i tercih edebilirsiniz, ancak bu bile gerçekten güvenli değil .
YouTube'da içerik kontrollerini bulmak için:
 • YouTube uygulamasını açın
 • Sağ üstteki profil resminize dokunun ve Ayarlar'a dokunun
 • Ardından Genel'e dokunun
 • Ardından Kısıtlı Mod'a geçin
Yine Google, bunun yüzde 100 doğru olmadığını, ancak bu, uygunsuz olarak işaretlenen bazı içeriklerin görünmeyeceği anlamına geleceğini belirtiyor.
Ayrıca, arama gibi, bu ayarın alt kullanıcı tarafından kapatılmasını durduracak hiçbir şey yoktur.

Ebeveyn Kontrolü Uygulamaları​

Android'in özel kontrolleri esasen burada dursa da, yalnızca bir koruma katmanı sağlarlar. Bu durumda çocuğunuzun kullanımında güven büyük bir rol oynar ve çevrimiçi güvenlik konusunda güven ve eğitim, ebeveyn olarak rolünüzün büyük bir parçası olmalıdır.
Kurallar ve sınırlar belirlemek ve çocuğunuzun çevrimiçi ortamda ne yaptığını izlemek sizin sorumluluğunuzdadır. Ebeveyn kontrolü uygulamalarının yardımcı olabileceği yer burasıdır. Tam casusluktan daha hafif kontrollere kadar çok şey var.
Screen Time, orada çok şey olmasına rağmen böyle bir seçenektir.

Ekran Süresi özellikleri ve faydaları​

 • Kullanım sınırlarını ve uyku saatlerini ayarlayın
 • Ev işleri için daha fazla zaman tanımak için bir ödül sistemi
 • Yeni uygulamaların yüklenmesini önleyin ve kontrol edin
 • Belirli uygulamalara erişimi engelle
Ekran Süresi gibi bir şey kullanmanın birçok avantajı vardır. Çocuğun cihazına yüklendikten sonra, bir yetişkinin cihazındaki uygulamaya kontrol verilir (Android ve iPhone destekli), böylece sürekli fiziksel müdahale olmadan kontrollere sahip olursunuz.

Yüklenen uygulamaları kontrol etmenize izin verir, yeni uygulamalar için izne ihtiyaç duyar, yani spam yazılımlardan, casus yazılımlardan veya uygunsuz herhangi bir şeyden kaçınabilirsiniz.


Uygulamaların her gün ne kadar süreyle kullanılabileceğini seçerek zamanları yakından yönetebilir ve ayrıca uygulamalar üzerinde ayrıntılı kontrol sahibi olabilirsiniz, böylece isterseniz bazılarında herhangi bir kısıtlamanız olmaz. Ayrıca, gerekirse kullanılamaması için cihazı duraklatabilirsiniz.
Bunun ötesinde, Google aramalarının ve ziyaret edilen web sitelerinin bir kaydını alırsınız, bu da neler olup bittiğini bildiğiniz konusunda size ekstra rahatlık verir, ancak Ekran Süresi, çocuğunuzun tüm mesajlarını okumanıza izin verecek ölçüde değildir. Bunu kendiniz yapmayı seçebilir veya seçmeyebilirsiniz.
Ekran Süresi, diğer cihazlara ve diğer çocuklara da uygulanabilir. Fiyatlandırma, isteğe bağlı ekstraların daha pahalı olduğu çeşitli katmanlarda gelir.

Ağ ve Wi-Fi içerik Engelleme​

İçerik hakkında düşünmeniz gereken yalnızca cihazda değil, cihazın dışında da ve ağların biraz daha fazla koruma sağlayabileceği yer burasıdır.
Seçtiğiniz hizmete bağlı olarak, hesabı işletmeniz için çocuğunuzun telefon hesabının sizin adınıza olmasına değer. Ardından, ağ tarafından sunulan ve yetişkinlere uygun içeriğin engellendiği anlamına gelen filtrelemeyi inceleyebilirsiniz. Bu sizin hesabınızsa, bu ayarın kontrolü sizde olur. Aşağıdaki görüntü İngiltere'deki iD Mobile'dan.


Yine, bu mutlak bir çözüm değildir, ancak yanlışlıkla veya akran baskısı altındaki kasıtlı uygunsuz içerik aramalarının verimli sonuçlar vermemesini sağlamak için uzun bir yol kat edebilir.
Bunu evdeki kendi Wi-Fi ağınıza geri çektiğinizde - bir çocuğun cihaz kullanımının çok olduğu yerde - genellikle ISS'niz veya yönlendiriciniz aracılığıyla etkinleştirebileceğiniz korumalar vardır. Aşağıdakiler İngiltere'deki BT'den.

Birçok ISS, internet genelinde içerik filtrelemesi ayarlamanıza izin verir. Örneğin BT, engellenecek kategorileri ve istediğiniz engelleme düzeyini seçmenize, ayrıca kara listeye veya beyaz listelere ekleyebileceğiniz belirli web sitelerinin yanı sıra filtrelemenin çalıştığı zamanları seçmenize izin verir.

Özet​

Çocuğunuz için bir Android telefon kurarken göz önünde bulundurulması gereken çok şey var. En önemli şey, sorumlu olmanız ve kontrolün sizde olmasıdır çocuğunuzun çevrimiçi güvenliğini sağlamak, sorumlu olmak ve gerekli araçları kullanmak ebeveyne düşer.
Çocuklar muhtemelen bu korumaları istemeyecekler ve her zaman sınırları olmayan insanlarla karşılaşacaklar. Çocuğunuzun WhatsApp'a ihtiyacı olup olmadığına karar vermek neredeyse hiç gizlilik kontrolü olmadığı düşünüldüğünde - kendiniz veya çocuğunuzun arkadaşları onu kullanırken, vermeniz gereken bir karardır.
Akıllı telefonları tamamen yasaklamak, çevrimiçi endişelerin cevabı değil. Bu, çocuğunuzu web'in karanlık tarafından uzak tutabilirken, aynı zamanda çocuğunuzu çevrimiçi ortamda nasıl güvende kalacakları konusunda eğitmek yerine yabancılaştıracaktır. Sonunda, er ya da geç çevrimiçi olacaklar ve cihazların güvenli ve sorumlu bir şekilde kullanılmasını sağlamak daha iyidir.
Çocuğunuza çevrimiçi ortamda nasıl güvenli ve sorumlu olunacağı konusunda rehberlik etmek, onları sebze yemeye veya kitap okuma zevkine teşvik etmek kadar modern ebeveynliğin bir parçasıdır. Uygulamalar ve ayarlar sadece araçlardır, asıl sorumluluk hala ebeveynlikte yatmaktadır.
 
Son düzenleme:
Katılım
4 Tem 2022
Mesajlar
13
Tepkime puanı
0
Puanları
0
bilgi için teşekkür ediyorum. ebeveynlerin çok dikkatli olmaları gerekiyor şu dönem de.
 
Üst