Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Bir Dosyayı İndirmeden Önce Güvenli Olduğundan Nasıl Emin Olabilirsiniz?

Katılım
25 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
6
Puanları
0
Bir dosyanın kötü amaçlı olabileceğinden endişeleniyorsanız, onu indirmenize ve virüsten koruma yazılımınıza güvenmenize gerek yoktur. Dosyayı indirmeden önce 90'dan fazla antivirüs motoruyla kötü amaçlı yazılımlara karşı tarayabilirsiniz - hepsi tek bir araçla.

Bu, sizi kimlik avı ve diğer tehditlerden koruyabilecek temel çevrimiçi güvenlik uygulamalarının yerini tutmaz, ancak bir dosyayla ilgili endişeleriniz varsa daha derinlemesine bir kontrol gerçekleştirmenin bir yoludur.

VirusTotal Kullanarak Bir Bağlantıyı Kötü Amaçlı Yazılım İçin Tarama​

Bunu yapmak için bir dosyanın indirme bağlantısını bulmanız gerekir. Bu, yalnızca dosyanın indirme sayfasının adresi değil, dosyayı indirmek için doğrudan bağlantıdır. Örneğin, bir .exe dosyasını taramak istiyorsanız, .exe dosyasına doğrudan bağlantıya ihtiyacınız olacaktır. Bir .doc dosyasını taramak istiyorsanız, .doc dosyasına doğrudan bağlantıya ihtiyacınız olacaktır. Bunu, fareyi bağlantının üzerine getirerek ve tarayıcınızdaki adrese bakarak anlayabilirsiniz.


CCleaner indirme sayfası.


Bağlantıya sağ tıklayın ve Chrome'da "Bağlantı adresini kopyala", Firefox'ta "Bağlantı Konumunu Kopyala" veya Edge'de "Bağlantıyı kopyala"yı seçin.

İndirme bağlantısını sağ tıklayın, ardından Bağlantı Adresini Kopyalayı tıklayın.


Ardından, web tarayıcınızda VirusTotal.com'a gidin . Bu araç 2012'den beri Google'a aittir.


Sayfadaki “URL” sekmesine tıklayın ve ardından kopyaladığınız bağlantıyı kutuya yapıştırın. Dosyayı taramak için arama düğmesine tıklayın veya Enter'a basın.

İndirme bağlantısını VirusTotal web sitesine yapıştırın.


VirusTotal, belirttiğiniz dosyayı sunucularına indirecek ve çok sayıda farklı antivirüs motoru ile tarayacaktır. Diğer kişiler dosyayı yakın zamanda taradıysa, VirusTotal size en son tarama sonuçlarını gösterecektir.

"Bu URL'yi hiçbir motor algılamadı" ifadesini görürseniz, bu, VirusTotal'ın virüsten koruma motorlarından hiçbirinin dosyayla ilgili bir sorun olduğunu söylemediği anlamına gelir.

GÜNCELLEME: NİSAN 2022 İTİBARİYLE, VİRUSTOTAL ARTIK 90'DAN FAZLA ANTİVİRÜS MOTORUNA SAHİP.
"0/65", dosyanın VirusTotal'ın 65 antivirüs motorunun 0'ı tarafından kötü amaçlı olarak algılandığı anlamına gelir. Bu, temiz olması gerektiği anlamına gelir. Elbette, yeni ve egzotik kötü amaçlı yazılımların henüz herhangi bir virüsten koruma programı tarafından algılanmaması mümkündür, bu nedenle dikkatli olmak ve yalnızca güvendiğiniz kaynaklardan yazılım almak her zaman iyi bir fikirdir. (Aslında, bu makaleyi yayınladıktan iki gün sonra, örnek dosyamız olan CCleaner 5.33'ün kötü amaçlı yazılım içerdiği tespit edildi . VirusTotal'ın kullanışlı olmasına rağmen mükemmel olmadığının mükemmel bir örneği!)

VirusTotal, kötü amaçlı yazılım algılanmadan sonuçlar.


Virüsten koruma motorlarından biri bir dosyayla ilgili bir sorun algılarsa, birkaç virüsten koruma motorunun URL'yi sorun olarak algıladığını belirten bir not görürsünüz.

VirusTotal, yalnızca 3/65 motorunun bir tür kötü amaçlı yazılım tespit etmesiyle sonuçlanır.


Bazı durumlarda, görüş neredeyse oybirliği olabilir. Diğer durumlarda, yalnızca birkaç virüsten koruma aracının dosyayla ilgili bir sorunu olabilir. Bu genellikle yanlış bir pozitiftir, ancak bazı durumlarda bazı virüsten koruma araçlarının yeni kötü amaçlı yazılımları diğerlerinden önce tespit etmesi olabilir. Hangi virüsten koruma araçlarının dosyayla ilgili bir sorunu olduğunu görmek için aşağı kaydırabilir, dosya hakkında daha fazla ayrıntı görüntüleyebilir ve URL'nin güvenli olup olmadığıyla ilgili topluluk yorumlarını görebilirsiniz. (Örneğin, bazı durumlarda, kolayca atlanabilen paketlenmiş crapware dahil olduğu için işaretlenebilir.)

Motor bazında sonuçları listeleyen bir arıza.


İndirilen dosyanın kendisi yerine bir dosya indirme sayfasını taramayı bitirirseniz, VirusTotal sayfasında “İndirilen dosya” bağlantısını görürsünüz. Web sayfasının indirdiği dosya hakkında daha fazla analiz görmek için “İndirilen dosya”nın sağındaki simgeye tıklayın.

Belirli bir dosyaya yönlendirmezseniz, bir tane bulmaya çalışır ve ardından kontrol ettiği dosyayı size gösterir.


VirusTotal'ı Tarayıcınıza Entegre Edin​

Bu işlemi kolaylaştırmak için VirusTotal projesi tarayıcı uzantıları sunar . Bunlar, VirusTotal'ı tarayıcınıza entegre edecek ve herhangi bir web sayfasındaki bir bağlantıya sağ tıklayıp “VirusTotal ile Tara” seçeneğini belirlemenize olanak tanıyacaktır. VirusTotal web sitesini ziyaret etmeniz ve bir bağlantıyı kopyalayıp yapıştırmanız gerekmeyecek.

Google Chrome , Mozilla Firefox ve Internet Explorer için uzantılar mevcuttur . Microsoft Edge için VirtusTotal uzantısını yüklemek istiyorsanız, Edge'de Google Chrome uzantılarını etkinleştirmeniz ve ardından Google Chrome sürümünü yüklemeniz gerekir. Uygun uzantıyı indirin ve bir bağlantıya sağ tıklayıp hızlı bir şekilde taramak ve sonuçları görmek için VirusTotal seçeneğini belirleyebilirsiniz.

Uzantı tarafından eklenen sağ tıklama seçeneği.


Bir dosyanın tehlikeli olduğu konusunda VirusTotal hemfikirse, uzak durmalısınız. Sonuçlar karışıksa dikkatli olmalısınız, ancak dosyanın neden tehlikeli olduğunu söylediklerini görmek için daha ayrıntılı antivirüs sonuçlarını incelemek isteyebilirsiniz.

Bir dosya temizse, herhangi bir antivirüs tarafından kötü amaçlı yazılım olarak algılanmadığı anlamına gelir. Bu, elbette güvenli olduğu anlamına gelmez; virüsten koruma yazılımı mükemmel değildir ve yeni kötü amaçlı yazılımları algılamayabilir, bu nedenle programlarınızı güvenilir bir kaynaktan aldığınızdan emin olun.
 
Üst