Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Bir Web Sitesini Uygun Ölçekte Kontrol Etme Nasıl Yazılır?

Katılım
25 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
6
Puanları
0
Tek bir belgede yazım ve dil bilgisi hataları olup olmadığını kontrol etmek yeterince zor olabilir, ancak binlerce sayfadan oluşan devasa bir web sitesini kontrol ettiğinizi hayal edin.

Emin olmak gerekirse, imla ve dil bilgisi araçları her bir belge için her yerde mevcuttur. Ancak, araçların mevcudiyeti mükemmelliğin garantisi değildir.

Yapılan Hatalar​

Bu makaleyi Google Dokümanlar'ın yerleşik yazım ve dil bilgisi denetimine (Mac'te Command-Option-X) ve Grammarly'ye tabi tuttum. Yine de editörün kuşkusuz birçok düzeltme ve düzeltme fırsatı olacaktır. Muhtemel şüpheliler arasında makaleler (a, an, the), sözcük sonları ve yazım hataları bulunur.

Screamingfrog için Grammarly arayüzünün ekran görüntüsü.


Grammarly, Screaming Frog özel adında bir yazım hatası bulur.

Şimdi aynı görevi ölçekte hayal edin.

İşte bir senaryo. Kendin yap ürünlerini açıklayan 17.000 makale içeren bir blog satın aldınız. Buradaki fikir, çevrimiçi zanaat malzemeleri mağazanıza trafik çekmek için blogu kullanmaktı. Ancak önceki sahiplerin çok sayıda dilbilgisi ve yazım hatası olduğunu fark ettiniz.

17.000 makaleyi tek tek kontrol etme fikrinden hoşlanmıyorsunuz. Ee ne yapıyorsun?

İşte birkaç seçenek.

Çok Teknik Değil​

Teknik bilginiz yazılım kullanmaktan ibaretse, yukarıda açıklanan 17.000 makale DIY blogu da dahil olmak üzere tüm sitede yazım denetimi yapmak için birkaç seçenek vardır.

Çığlık atan kurbağa. Screaming Frog SEO Spider , temel bir arama motoru optimizasyonu ve anahtar kelime araştırma aracıdır. Ayrıca tüm bir web sitesini yazım denetimi yapacaktır.

Şirketin, yazım ve dilbilgisi taramalarını ayarlama konusunda ayrıntılı bir eğitimi var. Büyü ve dil bilgisi kontrolünü açın ve sihir gibi, SEO Spider hataları belirleyecek ve bildirecektir. Güncellenecek sayfaların listesini de dışa aktarabilirsiniz. SEO Spider da birkaç dili desteklemektedir.

Bu, yazıldığı sırada yılda 149,00 £ (yaklaşık 195,95 $) olan lisanslı sürümü gerektiren premium bir özelliktir.

Screaming Frog yazım denetimi sayfasının ekran görüntüsü


Screaming Frog, taramalara yazım ve dil bilgisi denetimi eklemeyi kolaylaştırır.


SıralamaSitesi. PowerMapper'ın bozuk bağlantı izleme ve web sitesi erişilebilirlik testi için favori bir araçtır . Araç ayrıca yazım denetimi yaparak yanlış yazılmış sözcükleri ve "lorem ipsum" gibi yer tutucu metinleri bulur. Ve yapılandırıldığında, olağandışı kelimeleri veya adları tanıyabilir.

SortSite'ın masaüstü sürümü için kalıcı lisans, yazı yazılırken 149 dolardı.

SortSite ana sayfasının ekran görüntüsü


SortSite, iyi bir yazım denetimi de içeren güçlü bir araçtır.

Çeşitli çevrimiçi araçlar. Hızlı bir Google araması, birçok ücretsiz çevrimiçi yazım denetleyicisi üretir. Örneğin, İnternet Pazarlama Ninjaları 1.000 sayfaya kadar ücretsiz bir yazım denetimi sunar. Ancak aracın sınırlı bir sözlüğü vardır. Örneğin, "podcast"i tanımıyor.

Teknik​

Bir uygulama programlama arabirimi veya komut satırı yazılımı aracılığıyla tam site yazım ve dilbilgisi denetleyicileri için daha fazla seçenek vardır. Her ikisinin de kurulumu SEO Spider veya SortSite'den daha fazla çalışma gerektirir, ancak daha sağlam bir inceleme sunabilirler.

Üstelik 17.000 makalelik bir blog için ayırdığınız zamana değebilir.

Her durumda, her sayfanın metnini API'ye (veya aşağıdaki Aspell'e) iletirsiniz. Bu, bir veritabanı bağlantısından, dışa aktarmadan veya bir web tarayıcısından gelebilir. API daha sonra bir yazım ve dil bilgisi hataları listesi döndürür.

Bing Yazım Denetimi API'si. Microsoft Bing gibi arama motorlarının, arama yapanların yazım ve dil bilgisini anlaması gerekir.

Bing Yazım Denetimi API'si , makine öğrenimi tarafından yönlendirilir ve bir sözlükteki sözcükleri eşleştirmenin ötesine geçer. Sonuç kalitesi açısından en iyi seçeneklerden biridir.

Ama sınırlamaları var. "Prova" modunda, API yalnızca 4.096 veya daha az karakterden oluşan metin dizelerine izin verecektir. Bu 800 kelime gibi bir şey ekler. Daha uzun makalelerin bölünmesi ve birkaç "işlem" içinde gönderilmesi gerekir.

Fiyatlandırma katman tabanlıdır. Mart 2022'de, her 25.000 aylık işlem için 7 dolar ödenmesi beklenebilir.

WProofreader SDK'sı. WebSpellChecker'ın yazılım geliştirme kitini kullanmak, bir çiviyi takmak için bir kırıcıyı kullanmaya benzer, ancak kesinlikle işi yapacaktır.

SDK, uygulamalara yazım ve dil bilgisi denetimi eklemek için bileşenlere sahiptir, ancak bu bağlamda bağımsız bir HTTP API'si de vardır. Oranlar kullanıma göre değişir.

Diğer API'ler. Bing ve WebSpellChecker dışındaki diğer API seçenekleri arasında GrammarBot , TextGears ve PerfectTense bulunur .

GNU Aspel. Bu komut satırı yazım denetleyicisi ücretsizdir ve genellikle bir Linux sistemine (çoğu web sitesini çalıştıran) yüklenir.

Aspell'i kullanmak yine de biraz kodlama gerektirecek, ancak yukarıdaki diğer teknik çözümlerden nispeten daha az. Web sayfalarını bir metin biçimine getirin ve ardından her dosya için Aspell'i çağırmak üzere bir komut dosyası yazın.
 
Üst