Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Çevrimdışı, Parmaklarınızın Ucunda Okumak için Wikipedia Nasıl İndirilir?

Katılım
4 Haz 2022
Mesajlar
99
Tepkime puanı
5
Puanları
0
Hiç Wikipedia'yı tamamen indirebilmeyi ve kendiniz için bir kopyasına sahip olmayı dilediniz mi? Bunu yapmanın birkaç yolu var tek ihtiyacınız olan bir üçüncü taraf programı ve yaklaşık 150 gigabayt depolama alanı.

Biraz Disk Alanına ihtiyacınız olacak​

Kendi yerel Wikipedia sürümünüzü indirmek ve kurmak istiyorsanız, fazladan disk alanına ihtiyacınız olacağını bilmelisiniz: Çok fazla ekstra disk alanı, özellikle de resimlere sahip olmak istiyorsanız. Salt metin kopyası için yaklaşık 50 gigabayta ve tüm görüntüleri istiyorsanız 100 gigabayta daha ihtiyacınız olacak. Neyse ki depolama her zamankinden daha ucuz - şimdi terabayt başına 20 dolardan daha düşük bir fiyata depolama alanı satın almak oldukça kolay.
Wikipedia'yı herhangi bir üçüncü taraf aracı kullanmadan manuel olarak indirmek mümkündür , ancak süreç oldukça karmaşıktır. Teknoloji konusunda son derece bilgili değilseniz, muhtemelen üçüncü taraf seçeneklerinden birini denemelisiniz.

Kiwix Kullanarak Wikipedia'yı İndirin​

Kiwix, resimler dahil tüm Wikipedia'yı yalnızca birkaç tıklamayla indirmenize izin veren açık kaynaklı bir uygulamadır. Ayrıca hemen hemen her wiki tabanlı web sitesini indirebilir ve çevrimdışına kaydetmek isteyebileceğiniz diğer web sitelerini almak için bir aracı destekler. Kiwix, Windows, MacOS, çoğu Linux dağıtımı , Android ve iOS üzerinde çalışır.

Not: Unutmayın, Wikipedia çok büyük. Her şeyi indirmek biraz zaman alacak ve en az 150 gigabayt boş depolama alanına ihtiyacınız olacak.

Windows 11'de Kiwix​

Yükleme işlemi işletim sistemleri arasında farklılık gösterir - neyse ki çoğu tek tıklamayla gerçekleşir. Bu örnek, Windows 11'de Kiwix'in tam sürümü için olacaktır.
Başlamak için Kiwix web sitesinden Kiwix'i indirin. Uygulama bir ZIP dosyası içinde gelir. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra, dosyaya sağ tıklayın ve “Tümünü Çıkart” seçeneğine tıklayın.

ZIP dosyasına sağ tıklayın, ardından Tümünü Çıkarta tıklayın.


ZIP dosyasıyla aynı ada sahip bir klasör olacaktır; çok sayıda dosya görene kadar onu ve alt klasörleri açın. “kiwix-desktop” adlı bir dosya bulana kadar listeyi kaydırın ve çift tıklayın.

double-click-kiwi-executable.png

Kullanıcı arayüzü oldukça basittir. Program başlatıldığında, indirmiş olduğunuz her şeyi görüntüler. Kullanılabilir içeriğin tam listesini görüntülemek için sol üst köşedeki "Tüm Dosyalar"ı tıklayın. Belirli bir dilde yazılmış Wiki'leri bulmak istiyorsanız, "Dile Göre Gözat"ı da tıklayabilirsiniz.

Tüm Dosyalar ı tıklayın.


Kiwix aracılığıyla halihazırda mevcut olan makul miktarda Wiki (Wikipedia dahil) vardır. İstediğinizi bulana kadar listeyi kaydırabilir veya arama işlevini kullanabilirsiniz. Wikipedia'nın tamamı iki dosya olarak mevcuttur. Biri metni, diğeri resimleri içerir.

Kiwix'te bulunan ilgili Wikipedia arşivleri.


Kiwix, arşivin boyutunu, en son güncellendiği tarihi ve içerik türünü görüntüler. İlgili dosyaların boyutuna dikkat edin - oldukça büyükler. İndirme dizininizi değiştirmek istiyorsanız, sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayın ve “Ayarlar”a tıklayın veya F12 tuşuna basın.

Üç noktayı tıklayın, ardından Ayarları tıklayın.


Ayarlar menüsü oldukça basittir dosyaların cihazınızda nerede saklanacağını değiştirmek için “Gözat”a tıklayın, ardından “X”e tıklayarak Ayarlar sekmesini kapatın.

Gözatı tıklayın ve dosyaları depolamak istediğiniz yere gidin.

Mevcut dosyalar listesine geri döndüğünüzde, sağ taraftaki “İndir” seçeneğine tıklayarak arşivleri indirin.
İndir i tıklayın.

Görünen bir ilerleme göstergesi olacaktır. Biraz beklemeniz gerekecek - bir gigabit internet bağlantısıyla bile , her şeyin indirilmesi için hala en az 20 dakikaya bakıyorsunuz. Muhtemelen daha uzun olacak.
Kiwix indirme ilerleme göstergesi.

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra, pencerenin sol tarafında bulunan “Tüm Dosyalar”ın hemen altındaki “Yerel Dosyalar”a tıklayın; az önce indirdiğiniz şeyleri göreceksiniz. Bunları görüntülemek için sağ taraftaki "Aç" ı tıklayın.
Not: Bu örnek, yerden ve zamandan tasarruf etmek için tam Wikipedia arşivi yerine "En İyi 100 Wikipedia Makalesi" arşivini kullandı. Wikipedia'nın tamamını indirirseniz süreç aynı olacaktır.
En İyi 100 Wikipedia Makalesi.  Bunları görüntülemek için Aç ı tıklayın.


İşte bu - artık cihazınıza Wikipedia indirdiniz!

Diğer İşletim Sistemlerinde Kiwix​

Kiwix, oradaki işletim sistemlerinin çoğunu destekler. Kullanıcı arayüzü sürümler arasında biraz farklılık gösterir, ancak neyse ki kullanıcı arayüzü hepsinde basittir: Wikipedia'yı arayın, metin ve resimler için arşivleri bulun ve ardından indirin.
Uyarı: Dosyalar büyük. Ortalama bir cep telefonundaki tüm depolama alanını kolayca doldurabilirler.

XOWA Kullanarak Wikipedia'yı İndirin​

XOWA, sahip olduğunuz hemen hemen tüm sistemlerde çalışmalıdır - Windows, macOS, Linux ve hatta Android. iPhone veya iPad istemcisi yok. XOWA'yı kullanmak için bir ön koşul, Java'yı yükleyip çalıştırmanız gerektiğidir.
Başlamak için, XOWA'nın indirme sayfasına gidin ve Java kurulumunuza uygun ikili dosyayı alın. Hangi sürümü kullandığınızdan emin değilseniz, kontrol etmek oldukça kolaydır. 64-bit Windows PC'nizde Java'nın 32-bit sürümü yüklüyse ve 64-bit XOWA'yı çalıştırmayı denerseniz, uygulama Java sürümüyle eşleşmediğinden bir hata mesajı alırsınız.
Bunu aşmanın en kesin yolu, Java kurulumunuzun işletim sistemi sürümünüzle eşleştiğinden emin olmak ve ardından uygun XOWA sürümünü indirmektir. macOS kullanıyorsanız, önemli değil.
Bu prosedürü bir Windows makinesinde nasıl gerçekleştireceğinizi size göstereceğiz. İkili dosyaların ayıklanması her işletim sisteminde farklı olacaktır, ancak XOWA çalışmaya başladığında aynı olacaktır.
XOWA ZIP dosyasına çift tıklayın ve dosyaları sabit sürücünüzde bir yere çıkarın. Ardından, başlamak için “xowa.exe”ye çift tıklayın.

XOWA zip içeriği ve XOWA yürütülebilir dosyası.


İşletim sisteminiz, Windows'un SmartScreen ile yaptığı gibi herhangi bir yürütülebilir koruma kullanıyorsa, siz ona izin verene kadar XOWA'yı çalıştıramazsınız. Windows'ta, aşağıdaki mesajda "Daha Fazla Bilgi"yi tıklamanız gerekir.

Windows, XOWA'nın çalışmasını engelliyor.


Ardından, "Yine de çalıştır" ı tıklayın.

Yine de Çalıştır ı tıklayın.


XOWA yüklendiğinde ve çalıştığında, normalde kullanabileceğiniz herhangi bir tarayıcıya benzeyen kendi özel çevrimdışı wiki uygulamasında açılır.

XOWA ana sayfası.

XOWA, wikileri indirirken tahminde bulunmayı ortadan kaldıran basit, aerodinamik bir indirme sayfasına sahiptir. “Araçlar” menüsüne tıklayın ve ardından “Merkezi İndir” seçeneğine tıklayın.

Araçları ve ardından Merkezi İndiri tıklayın.


İndirme Merkezi sayfası manipüle etmek için bir çocuk oyuncağıdır. Temelleri tartışalım ve kısa sürede kendi wiki'lerinizi indirmiş olacaksınız.

İndirilebilir Wikilerin listesi.


Diğerlerinin yanı sıra Wikipedia, Vikisözlük ve Wikiquote dahil olmak üzere İndirme Merkezi sayfasından çeşitli Wiki'ler indirilebilir. Bu wikilerin İngilizce versiyonlarına ek olarak, başka diller de mevcuttur.

Mevcut olan bazı Wikipedia arşivleri.


122.000'den biraz daha az makaleden oluşan Wikipedia'nın basit sürümünü indirmek istiyorsanız, 420 MB'ın biraz üzerinde sürücü alanı kaplayacaktır. Resim eklerseniz, bu 2 GB daha olur. Wikipedia'nın tam İngilizce sürümü size 45 GB'lık bir geri getirecek, resim eklemek ise 99 GB'lık bir alan oluşturacak, yani tümü indirilip yüklendiğinde bu neredeyse 150 GB'lık bir sürücü alanı.
Bir wikiyi kuyruğa almak için “+” işaretini tıklayın, ardından indirmeyi başlatmak için oynat simgesini tıklayın.
Arayüz düğmelerinin ve nasıl kullanılacağının açıklaması.

Bir şeyi sıraya koyduğunuzda, ek seçenekleriniz olur. Özel bir indirme konumu seçebilir, öğeyi kuyruktan kaldırabilir, kuyruğu duraklatabilir ve başarısız olan görevleri yeniden başlatabilirsiniz.
İndirme işlemi devam ederken veya göreviniz bir hatayla karşılaştığında kullanılabilen seçenekler de dahil olmak üzere daha fazla düğme açıklaması.

Vikilerinizi indirdikten sonra, bunlara tarayıcı penceresinin sol üst köşesinden erişilebilir.
Sol tarafta indirilen Wikiler.


Çeşitli bilgi işlem platformlarının sürümlerine ek olarak, Wikipedia'yı Android akıllı telefonunuza veya tabletinize de yükleyebilirsiniz, ancak bunu yapmak için XOWA uygulamasını yandan yüklemeniz gerekecektir.
Ancak bunu yaptıktan sonra, XOWA'nın Android sürümü tıpkı masaüstü sürümü gibi çalışır.

XowA'nın mobil versiyonu.


Açıkçası, tabletinizde veya telefonunuzda 150 GB'lık alanınız olmayabilir, ancak muhtemelen Wikipedia'nın basit sürümünü indirip kurabileceksiniz.
XOWA, zaman zaman bazı sorunlar yaşayan Java gerektirdiğinden , neredeyse evrensel bir kullanıcı deneyimine sahiptir. Başka bir deyişle, Windows veya Mac'te gördükleriniz Linux veya Android'de aynı olacaktır.
İyi bir internet altyapısına sahip bir yerde yaşıyorsanız, Wikipedia'yı indirmek garip görünebilir. İnternette bulunan bilgileri olduğu gibi kabul etmek kolaydır, ancak dünya çapında milyarlarca insan güvenilir erişime sahip değildir. Düşük güçlü bir cihazda barındırılabilen ve neredeyse her yere kolayca taşınabilen bir Wikipedia kopyasına sahip olmak paha biçilmezdir. Alternatif olarak, "Wikipedia'nın tamamını akıllı telefonuma indirdim" diyebilmek eğlenceli olabilir.
 
Son düzenleme:
Üst