Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Çevrimiçi Bir Fotoğraftan Eşleşen Boya Renkleri Nasıl Bulunur?

Katılım
4 Haz 2022
Mesajlar
99
Tepkime puanı
5
Puanları
0
Renkleri çekilmiş fotoğraf.


Fiziksel bir nesneyi bir boyahaneye götürmek ve rengi eşleştirmek kolaydır. Peki ya bir Instagram fotoğrafında bir rengi beğenirseniz? Bu daha zor, ancak size boya renklerini dijital görüntülerle nasıl eşleştireceğinizi göstereceğiz.
Bu duruma düşük teknolojili yaklaşım, telefonunuzdaki fotoğrafı çekip mağazadaki boya çipleriyle karşılaştırmaktır. Bu kesinlikle işe yarayabilir, ancak kesin bir bilim değil. Daha doğru bir renk uyumu için biraz daha derine inmemiz gerekecek.

Rengi Tanımlayın​

Yapmamız gereken ilk şey, dijital bir görüntüde bulduğunuz rengi tanımlamaktır. Dijital görüntülerdeki renkler, altı basamaklı “ onaltılı kodlar ” ile temsil edilir . “RGB” ve “CMYK”, renkleri dijital biçimde tanımlamanın diğer yöntemleridir.
Tüm bu farklı değerler, cihazınızdaki ekrana, göstermesi gereken rengi nasıl yapacağını söyler. Bu değerleri bulmak, dijital rengi gerçek dünyadaki boya renklerine nasıl dönüştürebileceğimizdir. Amaçlarımız için hex kodları kullanacağız.
İstediğiniz rengi içeren resme sahip olduğunuzda, bir web tarayıcısında image- color.com'a gidin . Başlamak için "Gözat"ı seçin veya resmin URL'sini metin kutusuna yapıştırın.


Taramak için bir resim yükleyin.


Resim yüklendikten sonra, bir renk seçmek için resmin herhangi bir yerine tıklayın veya dokunun. Renk, “HEX” kutusundaki onaltılı kodla birlikte en üstte görüntülenecektir. O kodu kaydedin.


Hex kodunu görmek için bir renk seçin.


Rengi Eşleştir​

Elimizde hex kodu ile artık Encycolorpedia adlı bir web sitesine gidebiliriz . Arama kutusuna onaltılı kodu girin ve "Ara" yı tıklayın.

Hex kodunu girin ve Ara yı tıklayın.


Sayfanın üst kısmında, renkle ilgili bazı bilgiler göreceksiniz. Bulduğu en yakın boya rengini görmek için “Bu Renge Uygun Boya Al” seçeneğine tıklayabilirsiniz.
Boya satın al düğmesini tıklayın.


Farklı bir web sitesine yönlendirileceksiniz. Bu durumda, renk "Geleneksel Sarı" adlı bir Benjamin Moore boya rengine yakındır. Boyacıya gidip o boya parçasını bulabilir veya bir çalışandan aramasını isteyebilirsiniz.

En yakın boya rengi.


Genellikle altıgen koddan boya rengine tam bir eşleşme yoktur. Gördüğünüz gibi, Benjamin Moore onaltılık kodu girdiğim koddan biraz farklı. Daha fazla seçenek için, Encycolorpedia'da bir önceki sayfaya dönün ve "İlgili Adlandırılmış Renkler"i görmek için aşağı kaydırın.

İlgili Adlandırılmış Renkler bölümü.


Orijinal boya rengi beğeninize yeterince yakın değilse, bunlardan birini seçip “Bu Renkte Yürüyen Boya Satın Al”ı tekrar deneyebilirsiniz.

Yeni bir renk deneyin.


Yine, muhtemelen görüntünün rengiyle tam bir eşleşme olmayacaktır. Boya renkleri, dijital renkler kadar çeşitliliğe sahip değildir. Ancak, birkaç varyasyon deneyerek, oldukça yakın bir renk bulabilirsiniz.
 
Üst