Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Coolero: Soğutma Cihazlarını İzlemek ve Kontrol Etmek İçin Açık Kaynak Uygulaması

Katılım
31 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Linux söz konusu olduğunda, PC'deki donanım bileşenlerini yönetmek için NZXT, Corsair, MSI, ASUS vb. markalardan resmi yazılım desteği almıyoruz.

İşleri yürütmek için açık kaynaklı sürücüler/araçlar mevcut olsa da, grafik kullanıcı arabirimi (GUI) olan programlarda hala devam eden bir çalışmadır.

Örneğin, bir oyun faresini yapılandırırken veya Linux'ta razer cihazları kurarken .

Neyse ki, yıllar içinde işler iyileşti ve artık Linux'ta çok çeşitli en yeni çevre birimlerini ve bileşenlerini yönetmek/düzenlemek mümkün.

Bu tür bir iyileştirme, soğutma cihazlarını, yani Coolero'yu yönetmek ve izlemek için açık kaynaklı bir GUI programının kullanılabilirliğidir.

Not: Uygulama aktif olarak geliştirilmektedir ve ilk büyük sürümüne doğru yavaş yavaş çalışmaktadır.


Coolero: Sıvı Soğutucularınızı Kolayca Yönetin​

soğutucu kullanıcı arayüzü

Geçen yıl bilgisayarımı yükselttiğimde, AIO (All-in-One) sıvı soğutucum (Corsair Hydro 100i Pro XT) için yazılım desteği olmaması beni rahatsız etmişti.
Bu sadece RGB aydınlatmasını kontrol etmekle ilgili değil (estetik için), ama fan profillerini dengelemek için (bir GUI programı kullanarak) uygun bir yol bulamadım.

Artık Coolero ile bu mümkün. Coolero, PSU'lar ve bazı RGB aydınlatma desteğiyle birlikte, çoğunlukla AIO'lar, fan hub/kontrolörleri olmak üzere soğutma cihazlarını kontrol etmek için sıvı ctl ve diğer birkaç kitaplık gibi kitaplıkları kullanan bir ön uçtur.

Bir dizi sıvı soğutucuyu ve bazı PSU'ları da destekler. Desteklenen cihazın tüm ayrıntılarını GitLab sayfasından alabilirsiniz. Bazı soğutucuların desteğinin hala deneysel olduğunu ve Kraken Z'nizdeki LCD ekranı henüz onunla çalıştıramayacağınızı unutmayın.

Temel özellikleri vurgulayayım.

Coolero'nun Özellikleri​

soğutucu fan ayarları

Piyasada çok sayıda soğutma cihazı mevcuttur. Ancak Coolero, temelleri kontrol etmek için bazı popüler seçenekleri ve türevlerini destekler.

  • Sisteme genel bakış grafiği
  • CPU sıcaklığı/yükü
  • GPU sıcaklığı/yükü
  • Birden fazla cihazı ve aynı cihazın sürümlerini destekler.
  • Grafiği kullanarak hayran profilini özelleştirme yeteneği.
  • Fan profilleri için sınırlı ön ayar mevcuttur.
  • RGB aydınlatma profillerini ayarlayabilme
  • Profilleri kaydeder ve başlangıçta geri uygular.
Kullanıcı arayüzünün anlaşılması basit ve kullanımı kolaydır. Belirli bir bileşenin izlenmesini etkinleştirmek/devre dışı bırakmak için grafikle etkileşim kurabilirsiniz.

Bağladığınız AIO'lar veya denetleyiciler, arabirimde ayrı bileşenler olarak listelenmiş olarak görünmelidir, bu da onları kontrol etmeyi kolaylaştırır.

soğutucu fan

Fanları ve ışığı (varsa) kontrol eden iki tür işlevsellik elde edersiniz. AIO'mdaki hayran profilini özelleştirmek için hayran grafiğini kullandım.

Kısa testime göre, Corsair AIO ile iyi çalıştı. Onunla NZXT soğutucularını, PSU'ları, denetleyicileri ve akıllı cihazları (veya hub'ları) deneyebilirsiniz.

Coolero'yu Linux'a yükleyin​

Coolero, bir AppImage, Flatpak (Flathub aracılığıyla olarak mevcuttur veya onu kaynaktan oluşturabilirsiniz.

Linux'ta yeniyseniz, AppImage kılavuzumuza ve Flatpak yardım kaynağına başvurmak isteyebilirsiniz .

Bununla ilgili daha fazlasını keşfetmek için aşağıda bağlantısı verilen GitLab sayfasına gidin.


Coolero

Toplama​

Coolero, ihtiyaçlarınıza göre ayarlanması gereken AIO'larınız, Hub'larınız ve denetleyicileriniz olup olmadığını göz önünde bulundurmanız gereken heyecan verici bir projedir.

Bazı komut satırı araçlarını kullanmayı deneyebilirsiniz, ancak bu, bilgisayarınızdaki bileşenlerin temel kontrollerini elde etmenin en uygun yolu değildir.
 
Üst