Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Displayport 2: Farklı Olan Nedir Ve Neden Önemlidir?

Katılım
25 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
6
Puanları
0
Video Electronics Standards Association (VESA) , DisplayPort teknolojisinin en yeni yinelemesini duyurdu : DisplayPort 2. Bu yeni standart, 16K'ya kadar çözünürlükleri destekleyecek ve geleneksel DisplayPort konektörlerini veya USB-C'yi kullanacak . 2022'de elinize almayı bekleyin.

DisplayPort Nedir?​

DisplayPort, çoğu insanın hiç duymadığı video aktarım standardıdır. Temel düzeyde, HDMI ile neredeyse aynıdır. DisplayPort'un mevcut yinelemesi, 8K videoyu 60 hertz'de ve sesi TV'lere ve monitörlere aktarabilir (HDMI 2.1, 10K'yı destekler). Büyük ve mini bir form faktöründe gelir ( Mini HDMI gibi ). Ve HDMI kabloları gibi DisplayPort kabloları da gerçekten ucuzdur.

Peki, insanlar neden DisplayPort kullanıyor? Birincisi, çoklu monitör kurulumları için kullanışlıdır. HDMI'dan farklı olarak DisplayPort, süslü bir "papatya zinciri" özelliğine sahiptir. DisplayPort aracılığıyla bilgisayarınıza bir monitör takabilir ve ardından bu ilk monitörden kurulumunuzdaki diğer ekranlara DisplayPort kabloları çalıştırabilirsiniz. Temizdir, sezgiseldir ve bilgisayar uzmanları ve PC oyuncuları buna bayılır.

Ancak üst düzey bir monitörünüz veya bilgisayarınız yoksa , DisplayPort'u hiç kullanamama ihtimaliniz yüksek . Profesyoneller ve oyuncular genellikle bunu kullandığından, üreticiler DisplayPort'ları ucuz bilgisayarlara, monitörlere veya TV'lere kurmakla uğraşmazlar. Öyleyse DisplayPort 2 ile hiç ilgilenmeli misiniz? Herhangi bir şekilde çığır açıcı mı?

DisplayPort 2 Geleceğe Hazır ve VR için Hazır​

DisplayPort'un en yeni yinelemesi, özünde DisplayPort'un mevcut özelliklerine yapılan bir yükseltmedir. Oldukça kesilmiş ve kuru. DisplayPort 2, 60 Hz yenileme hızıyla (mevcut DisplayPort standartlarının iki katı çözünürlük ve bant genişliği) 8K, 10K ve 16K video çözünürlüklerini destekler. 77.37 Gbps hızında veri aktarıyor ve HDR10 desteğine sahip olacak. Ayrıca, tüm DisplayPort 2 aygıtları, bazı üreticilerin göz ardı ettiği kayıpsız görüntü sıkıştırma standardı olan DSC desteği gerektirir.

DisplayPort 2 teknolojisiyle 4K VR deneyimleyen bir kadın.


Bu özellikler kendi başlarına etkileyici. Ancak sanal gerçeklik oyunlarını nasıl etkileyebileceklerini düşündüğünüzde daha etkileyicidirler . DisplayPort 2'nin 77.37 Gbps yük dağıtımı, VR oyunları için idealden daha fazlasıdır ve VESA, yükseltilmiş video standardının aynı anda iki adede kadar VR kulaklığa 4K 60 Hz video gönderebileceğini iddia eder (oldukça doğal olan papatya zincirleme özelliği aracılığıyla). DisplayPort 2'nin bir parçası.

Neyse ki DisplayPort 2, eski DisplayPort donanımıyla geriye dönük olarak uyumludur (kablo şekli değişmemiştir). Bu, telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar gibi küçük cihazlar için bir sorun olmamalıdır - USB-C, DisplayPort 2 ile de tamamen uyumludur (bir saniyede daha fazlası).

16K video ve VR dostu veri aktarım hızlarıyla DisplayPort 2 geleceğe hazır görünüyor. Bir on yıl daha video standardında bir yükseltme görmeyebiliriz.

USB-C'de DisplayPort 2 Piggy-Backs​

Hiç DisplayPort kablosu satın almadıysanız, asla DisplayPort 2 kablosu satın alamazsınız. Bu, formatta bir darbe değil - aslında VESA'nın DisplayPort'un hayatta kalmasını nasıl sağlayacağını bildiğinin bir işareti. DisplayPort 1 , DisplayPort konektörünü gerektirse de DisplayPort 2, USB-C üzerinden de çalışabilir.

Bunu doğru okudun. VESA, standart USB-C konektörünü benimsiyor.

USB-C kablosuyla ekrana bağlanan bir dizüstü bilgisayar.

Reklamcılık

USB-C, neredeyse tüm tüketici sınıfı elektronik cihazlarda DisplayPort ve HDMI bağlantı noktalarının yerini alacak şekilde ayarlanmıştır (zaten MacBook'larda standarttır). Bu mümkündür, çünkü USB-C kabloları alt mod olarak adlandırılanları destekler. Bu biraz kafa karıştırıcı, ancak her USB-C kablosu dört veri aktarım hattı içerir ve her hattın bant genişliği 20 Gbps'dir. Alt modda, bu şeritlerin yönü değiştirilebilir, böylece bir bilgisayar, örneğin bir monitöre 80 Gbps hızında veri gönderebilir.

Tanıdık geliyor mu? DisplayPort 2'nin 77.37 Gbps veri aktarım hızı, USB-C alt moduna rahatça sığabilir. Bu, bir USB-C kablosunu TV'ye veya monitöre bağlamak için bir adaptöre ihtiyacınız olacağı anlamına gelmez. Bu, bir sonraki DisplayPort 2 uyumlu TV'nizin veya monitörünüzün USB-C bağlantı noktalarına sahip olacağı ve herhangi bir telefon veya bilgisayardan bu ekrana USB-C aracılığıyla video aktarabileceğiniz anlamına gelir.

Cihazlarda DisplayPort 2 Ne Zaman Olacak?​

VESA, DisplayPort 2'nin 2020'nin sonlarında tüketici pazarına girmesini planladı, ancak bu sürüm defalarca ertelendi. Şu anda DisplayPort 2'nin 2022'nin ortalarında görünmesi bekleniyor. Ama gerçekten, bu geçiş tamamen bilgisayar, telefon, TV ve ekran üreticilerine bağlı. Bir aygıt DisplayPort 2'yi destekleyecek şekilde oluşturulmadıysa, o kadar. Bir USB-C bağlantı noktası onu kesmez, cihazın iç kısımları en yeni DisplayPort standardına yükseltilmelidir.

Bununla birlikte, DisplayPort 2'nin 200 dolarlık dizüstü bilgisayarlara ve indirimli TV'lere gelmeden önce ileri teknoloji cihazlara ve ekranlara gelmesi muhtemeldir. HDMI 2.1, 10K videoyu işleme kapasitesine sahiptir, üreticilerin ucuz ürünler için teknolojiyi hemen terk etmeleri için fazla teşvik yoktur.
 
Son düzenleme:
Üst