Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Dosya Biçimi Dosya Uzantısıyla Eşleşmediğinden Word Dosyayı Açamıyor Bu Sorun Nasıl Giderilir?

Katılım
4 Haz 2022
Mesajlar
99
Tepkime puanı
5
Puanları
0
Bazen, bir Word dosyasını açmaya çalıştığınızda açılmaz ve aşağıdaki mesajı görüntüler: Dosya biçimi dosya uzantısıyla eşleşmediğinden Word dosyayı açamaz. Bu, özellikle başka birine göndermeden önce dosyanın içeriğini son bir kez gözden geçirmek istediğinizde rahatsız edici olabilir.

Dosya biçimi dosya uzantısıyla eşleşmediğinden Word dosyayı açamıyor


Dosya Biçimi Dosya Uzantısıyla Eşleşmediğinden Word Dosyayı Açamıyor​

Sorun, açmaya çalıştığınız Word dosyası, eklediğiniz dosyadan farklı bir dosya uzantısına sahip olduğunda ortaya çıkabilir. Dosyayı manuel olarak dönüştürdüğünüzde olur. Başka sebepler de olabilir. Durum ne olursa olsun, aşağıda açıklanan yöntemlerden herhangi birini kullanarak düzeltebilirsiniz.
  1. Uzantıyı manuel olarak yeniden adlandırın ve değiştirin.
  2. Dosya türünü .asd olarak değiştirin.
  3. Bilinen Dosya Türlerine Göre Uzantıları Gizle seçeneğinin işaretini kaldırın.
  4. Word dosyasının kilidini açma
Yukarıdaki yöntemleri biraz daha ayrıntılı olarak ele alalım!

1] Uzantıyı manuel olarak yeniden adlandırın ve değiştirin​

Bu sorunu çözmenin en basit yöntemi, dosyanın uzantısını manuel olarak değiştirmektir. Bunu yapmak için dosyaya sağ tıklayın ve Yeniden Adlandır seçeneğini seçin.

Ardından, belgenin *.docx uzantısını *.doc olarak değiştirin ve ardından dosyayı açmayı deneyin. Bu, sorununuzu çözmezse, sonraki yönteme geçin.

2] Dosya türünü .asd olarak değiştirin​

Dosyanın saklandığı konuma gidin, sağ tıklayın ve Kopyala seçeneğini seçin.

Ardından, aşağıdaki yola gidin – C:Users%username%AppDataLocalMicrosoftOfficeUnsavedFiles bunu başlat menüsüne yapıştırarak.

Belgeyi buraya yapıştırın ve dosya türünü .asd olarak değiştirin.

Kelimeyi açın, Aç'ı tıklayın ve sayfanın alt kısmında Kaydedilmemiş Belgeleri Kurtar sekmesine basın.

Belge listede göründüğünde, onu seçin ve açtıktan sonra belgeyi kaydedin.

3] Bilinen Dosya Türlerine Göre Uzantıları Gizle seçeneğinin işaretini kaldırın.​

Dosya Gezgini'ni açın ve Görünüm sekmesine gidin. Hemen yanında, Daha fazla gör simgesini üç yatay nokta olarak görmelisiniz. Simgeye tıklayın ve ardından Seçenekler öğesini seçin .

Yeni bir pencere göründüğünde, bilinen Dosya Türlerine göre Uzantıları Gizle'yi bulmak için aşağı kaydırın . Yanındaki kutunun işaretsiz bırakıldığından emin olun.

4] Word dosyasının kilidini açma​

Birçok kullanıcı, 'Dosya biçimi uzantıyla eşleşmiyor' sorununun dosyanın kilidini açarak da çözülebileceğini bildirdi. Bu nedenle, ek olarak gönderilen dosyayı açamıyorsanız, bu geçici çözümü kullanın.

Dosya Gezgini'ni açın.

Düzeltmek istediğiniz Word dosyasını içeren klasörün yoluna gidin.

Dosyaya sağ tıklayın ve Özellikler seçeneğini seçin.

Görünen pencerede Genel sekmesine geçin.

Engellemeyi kaldır düğmesini bulun ve seçmek için tıklayın. Not – Bu seçenek yalnızca e-posta eki gibi başka bir kaynaktan gelen dosyalar için görünür.

Uygula düğmesine basın ve ardından pencereyi kapatmak için Bitir'e tıklayın.

WAV ASD dosyası nedir?​

ASD dosyası, bir Office uygulaması olan Microsoft Word tarafından oluşturulan geçici bir yedeklemedir. Şu anda açık olan Word belgesinin anlık bir kopyasını içerir. Bu tür dosya türleri, ani bir çökme veya yanlışlıkla kapanma durumunda Word'deki belgelerin otomatik olarak yedeklenmesi ve kurtarılması için kullanılır.

Word dosyam neden kilitli?​

Dosya birkaç nedenden dolayı kilitlenmiş olabilir. Örneğin, dosya paylaşılıyor ve şu anda başka bir kullanıcı dosyayı düzenliyor veya dosya zaten açılmış durumdayken arka planda başka bir Office uygulaması çalışıyor. Bir başka olası sebep de dosyanın nihai olarak işaretlenmiş olması ve artık güncellenemiyor olması olabilir.
 
Son düzenleme:
Üst