Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Ekrandaki “Black Crush” Nedir?

Katılım
4 Haz 2022
Mesajlar
99
Tepkime puanı
5
Puanları
0
TV'de kara ezilmeye neden olabilecek bir sahne görüntüleniyor.


TV'ye bakarken veya incelemeleri izlerken “kara ezilme” terimini duydunuz mu? Sorun, ekran üreticilerinin özellikle LED aydınlatmalı LCD modellerde siyah üretimini iyileştirmeye çalıştıkları için daha fazla dikkat çekiyor. Peki "ezilmiş siyahlar" nedir ve onlar için endişelenmeniz gerekiyor mu?

Black Crush, Gölge Ayrıntısı Kaybı Demektir​

Siyah ezilme, bir görüntünün özellikle karanlık alanlarındaki aslına uygunluk kaybını ifade eder. Terim hem fotoğraf hem de video alanlarında geçerli olabilir, ancak en yaygın olarak filmler ve oyunlar gibi hareketli görüntülerde gölge ayrıntısının kaybını tanımlamak için kullanılır.

Yanında görüntülenen "doğru" görüntüyü görene kadar (örneğin, doğru şekilde kalibre edilmiş farklı bir ekranda) siyah ezilmeyi hemen fark etmeyebilirsiniz. Aşağıdaki resimde, gölgenin altındaki tuğlalarda sağ tarafın detayını kaybettiği bir simülasyon örneği görebilirsiniz. Başka bir deyişle, bu görüntü “ezilmiş siyahlara” sahiptir.

Kara Ezilme Örneği


Sorunun içeriği izlenemez hale getirmesi olası değildir, ancak genel sunumdan uzaklaşıyor. Filmlerde, çerçevenin kenarındaki ince ayrıntıları kaçırabilirsiniz, ancak bu sorun bazı oyunlarda (özellikle iyi aydınlatılmış odalarda) neler olduğunu görmeyi çok zorlaştırabilir.

Siyah ezilmenin meydana gelmesinin her türlü nedeni vardır ve bunların hepsi ekrana bağlı değildir. Gölge ayrıntısı ilk etapta kamera buna ayarlanmadığından yakalanmadıysa, siyahlar ezilmiş gibi görünecektir. Bazı yönetmenler ve fotoğrafçılar bu tekniği kasıtlı olarak negatif alan yaratmak için kullanırlar.

TV'niz veya Monitörünüz Fark Yaratır​

Sorun genellikle ekran veya kaynak cihazdadır (oyun konsolu gibi). Çoğu oyun, yazılım ilk başlatıldığında oynatıcının gama ve beyaz noktayı kalibre etmesini gerektirir ve bunu yanlış ayarlamak (veya sistem düzeyinde yanlış yapmak) gölge ayrıntılarının kaybolmasına neden olabilir. Bazen oyunlar HDR'yi kötü uygular ve siyah ezilmeye neden olur.

Çoğu tüketici ekranı fabrikadan çıktıklarında asla kalibre edilmez ve bir profesyonel tarafından uygun şekilde kalibre edilmeden her zaman kaynaktan sapan bir görüntü üretirler. Bu nedenle içerik oluşturucuların ve fotoğrafçıların çalışmalarını düzenlerken kalibre edilmiş bir ekran kullanmaları şiddetle tavsiye edilir .


LG G1 OLED Evo


Bazen, TV gerçekten sorundur. OLED, kendiliğinden yayılan bir görüntüleme teknolojisidir ; bu, piksellerin "gerçek" siyahı görüntülemek için kapatılabileceği anlamına gelir. Ne yazık ki, OLED de siyahtan çıkmakta zorluk çekiyor, bu da bazı modellerde TV "açık" ve "kapalı" durumları arasında var olan ince tonları piksel düzeyinde yeniden üretmeye çalışırken gölge ayrıntılarının kaybolmasına neden olabilir.

Birçok LED aydınlatmalı LCD TV, artık karanlık veya siyah sahnelerin arkasındaki ışığı kapatmak veya azaltmak için karartma algoritmaları kullanıyor. Bu, TV'nin çok daha derin bir siyah seviyesi üretmesine yardımcı olur, ancak neredeyse her zaman gölge ayrıntısı pahasına gelir. Genel olarak konuşursak, bir ekranın karartma bölgeleri ne kadar fazlaysa sorun o kadar az ciddi olacaktır.

Black Crush için Kendi Ekranınızı Nasıl Test Edebilirsiniz?​

Siyah ezilmeyi test etmenin kolay bir yolu, bir yıldız alanı testi kullanmaktır. Siyah ezilme sergileyen bir ekranda yıldızların çoğu görünmez. Bir OLED'de yıldızların büyük çoğunluğu görünür olmalıdır, çünkü parlak beyaz bir piksel, görüntüye müdahale eden herhangi bir karartma algoritması olmadan saf siyah olanın yanına oturabilir.
 
Üst