Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Excel Elektronik Tablosunu Word Belgesine Dönüştürme

Katılım
31 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Excel dosyalarını nasıl PDF'ye dönüştüreceğimizi veya Excel verilerini PowerPoint slaytlarına nasıl dönüştüreceğimizi biliyoruz , ancak bugün bir Excel elektronik tablosunu bir Word belgesine nasıl dönüştüreceğimizi öğreneceğiz.

Excel Elektronik Tablosu Nedir?​

convet-excel-spreadhsheet-into-word-1.jpg


Excel Elektronik Tablosu, sütunlar ve satırlar içeren bir dosyadır. Tüm satırlar numaralandırılmıştır (1. satır, 2. satır, 3. satır vb.) ve sütunlar alfabetik olarak sıralanmıştır (A sütunu, B sütunu, vb.) Her hücre sonraki satır ve sütun adına göre adlandırılır. Örneğin, aşağıdaki ekran görüntüsünde vurgulanan hücre, üçüncü satır ve B sütununda olduğu için B3 olarak adlandırılmıştır.

Excel Elektronik Tablosunun Kullanımları​

Excel Elektronik Tabloları, dünya çapında büyük ve küçük işletmelerde, kuruluşlarda, eğitim kurumlarında, kurumlarda vb. yaygın olarak kullanılmaktadır. Verileri sıralamak, düzenlemek, yönetmek ve hesaplamak için kullanılabilecek harika bir işletme ve muhasebe aracıdır. Her türlü veriyi mümkün olan en iyi şekilde kolayca organize edebilir ve kategorilere ayırabilirsiniz. Elektronik tabloların en yaygın kullanımları şunları içerir:

 • İş veri organizasyonu (veri girişi, veri yönetimi)
 • Bütçeleme ve giderleri yönetme
 • Hesaplama ve muhasebe
 • Rapor oluşturma
 • Büyüme çizelgeleri oluşturma ve analiz etme
 • Zaman yönetimi ve
 • Programlama.

Excel Elektronik Tablosunu Word Belgesine Dönüştürme​

Excel elektronik tabloları üzerinde çalışmak çok kolay ve hızlı olsa da bazen onu bir Word belgesine dönüştürmemiz gerekiyor. Var. ancak, bir excel dosyasını bir Word belgesine dönüştürmenin doğrudan bir yolu yoktur, ancak bunu kopyala-yapıştır seçeneğini kullanarak veya bir nesne olarak ekleyerek yapabilirsiniz. Nasıl olduğunu görelim.

Kopyalayıp yapıştırarak Excel'i Word'e dönüştürün​

Bu, bir Excel dosyasını bir Word belgesine dönüştürmenin en kolay ve en hızlı yoludur.

Dönüştürmek istediğiniz Excel sayfasını açın ve Ctrl+A tuşlarına basarak tüm dosyayı seçin. Sayfanın tamamını değil, belirli bir veri aralığını seçmek istiyorsanız imlecinizi sürükleyin.


Klavyenizde Ctrl+C tuşlarına basarak kopyalayın VEYA sağ tıklayın ve Kopyala seçeneğini seçin.

Şimdi siyah bir Word belgesi açın ve sağ tıklayın.

Yapıştır Seçeneklerinden, ihtiyacınız olan yapıştırma türünü seçin. İmlecinizi her seçeneğin üzerine getirin ve yapıştırdıktan sonra nasıl görüneceğini görebilirsiniz.

 • Kaynak Biçimlendirmeyi Koru- Biçimlendirmeyi veya metninizi olduğu gibi tutar ancak tabloyu kopyalamaz.
 • Hedef Stillerini Kullan - Bu, tüm metni tabloyla birlikte kopyalayacak ancak biçimlendirmeyi kaldıracaktır. Örneğin, bir Hücreyi vurguladıysanız, onu kopyalamaz.
 • Bağlantı ve Kaynak Biçimlendirmesini Koru- Biçimlendirmeyi korur ve excel dosyasına bir bağlantı oluşturur.
 • Bağlantı ve Hedef Stillerini Kullan- MS Word biçimini kullanır ve excel dosyasına bir bağlantı oluşturur.
 • Resim- Bu seçenek, Excel verilerinizi Word'de resim olarak yapıştırır.
 • Yalnızca Metni Sakla- Bu seçenek herhangi bir biçimi tutmaz ve verilerinizi metin olarak yapıştırmanız yeterlidir.
Yapıştırmayı bitirdikten sonra, Word belgenizi kaydedin ve tebrikler, excel elektronik tablosunu PC'nizde bir Word belgesine başarıyla dönüştürdünüz.

Bir nesne ekleyerek Eexcel'i Word'e dönüştürün​

Excel sayfanızı bir Word belgesine dönüştürmenin başka bir yöntemi de onu bir nesne olarak eklemektir. Açık çalışma sayfanızı Word'e eklemeden önce kapatmanız gerektiğini unutmayın.

MS Word'de boş bir belge açın.

Ana menü şeridindeki Ekle sekmesine tıklayın ve Nesne sekmesine gidin, küçük oka tıklayın.

PC'nizde excel çalışma sayfanıza göz atın ve Word'e bir nesne olarak ekleyin.

Excel sayfanızın tamamı artık MS Word'e yapıştırılmıştır.


Artık çalışma sayfasını burada MS Word'de düzenleyebilirsiniz. Sağ tıklayın ve Çalışma Sayfası Nesnesi'ne gidin ve Düzenle'ye tıklayın.

Excel elektronik tablosunun tamamı burada MS Word'de açılacak ve onu düzenleyebilirsiniz. Word belgesinin kendisinde birden çok sayfa açabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Klavyenizde Ctrl+Z tuşlarına basın, tekrar bir Word belgesi olacaktır. Kaydet ve bitirdin.

Bir Excel elektronik tablosunu bir Word belgesine dönüştürebilir miyim?​

Bir Excel sayfasını Word belgesine dönüştürmenin doğrudan bir yolu yoktur, ancak bunu kopyala-yapıştır yöntemini kullanarak veya excel sayfasını MS Word'de bir nesne olarak ekleyerek yapabilirsiniz.

Tablo olmadan Excel'i Word'e nasıl dönüştürebilirim?​

Excel sayfanızı açın ve tüm sayfayı kopyalamak için Ctrl+A tuşlarına basın. MS Word'ü başlatın ve boş bir belge açın. Sağ tıklayın ve yapıştırma seçeneğini kullanın - Yalnızca metni saklayın. Bu, excel verilerinize tablo olmadan metin olarak basacaktır. Daha sonra bir Word belgesi olarak kaydedebilirsiniz.
 
Katılım
1 Haz 2022
Mesajlar
13
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yararlı bir içerik olmuş, bir öneride de ben bulunayım farklı kaydet sekmesinde soya türleri seçilebiliyor oradan da ayarlanabilir.
 
Katılım
25 May 2022
Mesajlar
12
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Bilgilendirici bir konu olmuş elinize sağlık..
 
Üst