Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Excel'de Mini Grafik Nasıl Eklenir?

Excel , tüm pazarlama ihtiyaçlarınız için harika bir araçtır. Verilerinizi görselleştirmek için grafikler oluşturabilir, dönüşüm oranlarını hesaplamak için formüller kullanabilir ve hatta sosyal medya takvimleri oluşturabilirsiniz.

Ayrıca pazarlama kampanyası verilerinizdeki eğilimleri de izleyebilirsiniz ve bu gönderide bunun mini grafik aracıyla nasıl yapılacağını açıklayacağız.

Neye ihtiyacın olduğunu bilmiyorsanız bizi takip edin.

Excel'deki mini grafikler nelerdir?​

Mini grafikler, sayfa verilerinizdeki eğilimlerin görsel temsillerini sağlayan ayrı hücrelerdeki grafiklerdir. Örneğin, aydan aya ilerlemeyi izliyorsanız, bir mini grafik size her ayın diğeriyle nasıl karşılaştırıldığını gösterebilir.

Excel elektronik tablolarınıza ekleyebileceğiniz üç farklı ‌parıltı çizgisi vardır: satır, sütun ve kazanç-kayıp. Aşağıdaki resim bir çizgi örneğidir.

Bu izlenecek yol için, bir pazarlama kampanyasından‌ oluşturulan görüntülemeleri, dönüşümleri ve olası satışları izleyen bir örnek veri tablosu (aşağıda gösterilmiştir) kullanacağız.

Gelin, kendinizinkini nasıl ekleyeceğinizi gözden geçirelim.

Excel'de Mini Grafik Nasıl Eklenir​

1. Mini grafik grafiğinizde temsil edilmesini istediğiniz hücreleri seçin. Bu örnekte, B2 ve I2 arasındaki tüm hücreleri seçtim.

2. Başlık araç çubuğunda Ekle'yi ve ardından Mini Grafikler'i seçin .

3. Ardından, istediğiniz mini grafik grafiği türünü seçebileceğiniz bir açılır menü görmelisiniz: çizgi, sütun veya kazanç-kayıp. Bu örnek için bir satır seçtim.

4. Tercih ettiğiniz grafiği seçtikten sonra bir diyalog kutusu göreceksiniz (aşağıda gösterildiği gibi). Mini grafik kutusunu yerleştirmek istediğiniz yeri seçin metin alanına, mini grafik grafiğini istediğiniz hücreyi girin.

Tam bir görselleştirme elde edebilmeniz ve verilerinize hızla geri dönebilmeniz için grafiği oluşturduğunuz hücre dizisinin hemen yanında mini grafiğin olması en iyi uygulamadır.

Bu örnek için J2 hücresini seçtim.

5. Mini grafik grafiğiniz seçtiğiniz hücrede görünmelidir. Aşağıdaki resim, örnek veri setimin mini grafiğidir ve pazarlama kampanyam için zaman içindeki görüntüleme eğilimlerini gösterir.

Aşağıda, farklı bir mini grafik oluşturmanın adımlarını gözden geçireceğiz.

Excel'de Sütun Mini Grafik Oluşturun​

Excel'de bir sütun mini grafiği kullanmak istiyorsanız, yukarıdan birinci ve ikinci adımları tekrarlayın. Mini grafik seçim kutusu açıldığında, çizgi yerine sütunu seçin. Aşağıdaki resim bir sütun kıvılcımıdır.

Bir kazan-kaybet kıvılcımı istiyorsanız aynı işlemi takip edin. Aşağıdaki resim, bu grafiğin neye benzediğinin bir örneğidir.

Excel'de Mini Grafikler Nasıl Gruplandırılır​

Satırlarınızın her birinin farklı bir mini grafik olmasını istiyorsanız, Excel'de mini grafiklerin grubunu çözmek istersiniz. Örneğin, ikinci ve dördüncü satırların bir çizgi grafiğine sahip olmasını, ancak üçüncü satırın bir sütuna sahip olmasını istiyorsanız. Adımları gözden geçirelim.

1. Grubunun çözülmesini istediğiniz mini grafik üzerinde sağ tıklayın. Bu örnek için J3 sütununa sağ tıkladım.

2. Açılır menüde Mini Grafikler öğesini ve ardından Grubu Çöz öğesini seçin .

3. Değiştirmek istediğiniz mini grafiği tıklayın, Mini Grafik başlık araç çubuğuna gidin ve grafik seçiminizi yapın.

Aşağıdaki resim, mini grafiklerin grubunu çözdüğünüzde ve farklı grafikler kullandığınızda nasıl göründüğünün bir örneğidir.

Excel'de Sparkline Grafiği Biçimlendirme​

Excel kullanmanın bir yararı, elektronik tablolarınızı her zaman beğeninize göre biçimlendirebilmenizdir ve bu, Mini Grafikler için de geçerlidir. Yapabileceğiniz bazı biçimlendirme değişikliklerinin üzerinden geçelim.

Mini Grafik Grafiklerinde Veri Noktaları Nasıl İşaretlenir​

1. Düzenlemek istediğiniz mini grafiği seçin ve Sparkline başlık araç çubuğuna gidin ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi tercih ettiğiniz veri işaretçisini seçin.

High Point 'i seçersem , karşılık gelen mini grafik grafiğimde en yüksek görüntüleme sayısına sahip ayı gösteren bir işaret olacaktır.

Excel Sparkline Kodu Nasıl Renklendirilir​

Düzenlemek istediğiniz mini grafiği seçin ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Mini Grafik başlık araç çubuğunun sağ tarafına gidin.

Mini grafikinizin rengini, işaretleyicilerinizin rengini ve mini grafiğinizin ağırlığını değiştirme seçeneğiniz vardır.

Sana doğru​

Artık bir mini grafik grafiği oluşturmayı bildiğinize göre, süreçlerinizin başarısını hızlı bir şekilde görmenize yardımcı olacak pazarlama kampanyalarınızdaki eğilimleri ustalıkla izleyebilirsiniz.
 
Üst