Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

F-Droid Nedir ve Play Store'dan Ne Kadar Farklıdır?

Katılım
31 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Android dünyasında bir uygulama mağazası kraldır: Google Play Store. Bu, uygulamaları ve oyunları indirmek için "resmi" yerdir. Ancak, birkaç alternatif var. F-Droid , oradaki en ilginç seçeneklerden biridir.

Tıpkı Windows uygulamalarını almak gibi, Android uygulamalarını da çeşitli kaynaklardan edinebilirsiniz. Aslında, gerçekten bir uygulama mağazasına bile ihtiyacınız yok . Play Store, uygulamaları yüklemeyi çok daha kolay ve güvenli hale getiriyor. F-Droid aynı şeyi yapmayı hedefliyor, ancak çok farklı nedenlerle.

FOSS Hakkında Her Şey​

F-Droid, Ücretsiz ve Açık Kaynak Yazılım (FOSS) Android uygulamaları için bir havuzdur. Tamamen ticari değildir, bu yüzden teknik olarak bir uygulama "mağazası" değildir. Geliştiricilere bağış yapabilirsiniz, ancak uygulama veya oyunların hiçbirinin maliyeti yoktur.

Açık kaynaklı yazılımı farklı kılan, kodunun herkesin kullanması için ücretsiz olarak mevcut olmasıdır. Bu aslında bir matematik denklemini çözmek ve işinizi göstermek gibidir. Herkes ne yaptığınızı görebilir ve kendisi kullanabilir.

FOSS uygulamaları ile tamamen ücretsiz olan uygulamalar arasında büyük bir fark olduğunu unutmamak önemlidir. Açık kaynaklı yazılımların çoğu parasal olarak ücretsizdir, ancak aslında Özgür ve Açık Kaynak Yazılımdaki “özgür”ün anlamı bu değildir.

Bu bağlamda özgür, özgürlüğü ifade eder. FOSS geliştiricileri genellikle yazılım kullanmanın ve dağıtmanın etiği ve ahlakı ile ilgilenir. Bu nedenle F-Droid, GrapheneOS gibi gizlilik odaklı Android ROM'larda tercih edilen uygulama mağazasıdır.


Google'a bağımlı değil​

F-Droid ve Play Store arasındaki en büyük fark, Google'ın olmamasıdır. Bu muhtemelen bariz görünüyor, ancak fark edebileceğinizden daha fazlası. Sadece Google'a ait bir uygulama mağazasını kullanmak zorunda değilsiniz, F-Droid'deki uygulamalar Google Play Hizmetleri olmayan cihazlarda iyi çalışıyor.

Bu nedenle F-Droid, LineageOS ve GrapheneOS gibi özel ROM'larda genellikle tercih edilen uygulama mağazasıdır. Google Play Hizmetleri önceden yüklenmiş olarak gelmezler ve birçok uygulama düzgün çalışması için GPS'e güvenir. Daha fazla mahremiyete ve güvenliği artırılmış bir akıllı telefon deneyimine sahip olmaya çalışıyorsanız, F-Droid bunu yapmanıza izin verir.

Temel olarak, Android'i Google ürünleriyle gelen tüm gizlilik tavizleri olmadan kullanmak istiyorsanız, F-Droid tam size göre bir uygulama mağazası. FOSS uygulamalarını web'den indirmek kesinlikle mümkün olsa da, F-Droid onları bulmayı çok daha kolay hale getiriyor.

F-Droid'i Kullanma​

F-Droid'i yüklemek, diğer herhangi bir Android uygulamasını yandan yüklemek gibidir. Android cihazınızda F-Droid web sitesine gidin ve APK'yı indirip yüklemek için “F-Droid İndir” düğmesine dokunun.

F-Droid uygulaması, diğer çoğu uygulama mağazası gibi kurulur. Yeni uygulamalar için bir "Son" sekmesi, türe göre göz atmak için bir "Kategoriler" sekmesi, "Yakındaki" uygulamaları yakındaki cihazlara göndermenizi sağlar ve "Güncellemeler", güncellemeleri olan uygulamalarınızı gösterir. Arama işlevi de vardır.

F-Droid arayüzü.


Bazı uygulamaların “Anti-Özellikler” ile etiketlendiğini fark edeceksiniz. Bunlar, gizlilik bilincine sahip kullanıcılar için özellikle hoş karşılanmayabilecek özelliklerdir. Reklamlar, uygulama içi satın almalar, konum izleme, artık mevcut olmayan kaynak kodu ve daha fazlasını içerebilirler.

2022-03-09_15-55-48.jpg


Bir uygulamayı yüklemek için uygulamanın sayfasını ziyaret etmeniz ve “Yükle” düğmesine dokunmanız yeterlidir.

Yükleye dokunun.


İndirmeyi bitirdikten sonra, bir Android sistem açılır penceresi “Yükle”ye dokunarak onaylamanızı ister.

Yükleyi bitirin.


Hepsi bu kadar. Uygulama seçimi F-Droid'de Play Store'dan çok daha küçüktür, yaklaşık 3 milyona kıyasla 3.000 civarındadır, ancak bu beklenen bir durumdur. Hayatınızı biraz Google'dan çıkarmak istiyorsanız veya yalnızca daha iyi etik değerlere sahip bazı uygulamaları denemek istiyorsanız, F-Droid gitmek için harika bir yerdir.
 
Üst