Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Google Dokümanlar'daki Değişiklikler Nasıl İzlenir?

Katılım
25 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
6
Puanları
0
Bir Google Dokümanlar belgesinin düzenleme geçmişini görüntülemekten farklı olarak, Google'ın Değişiklikleri İzle özelliği ("Önerme" modu da denir), bu metin belgenin kalıcı bir parçası olmadan önce değişiklikleri görmenizi sağlar. İşte nasıl kullanılacağı.

“Önerme” Modunu Açın​

Bir Google Dokümanlar belgesinde çalışırken varsayılan olarak "Düzenleme" modundasınızdır. Bu, yaptığınız tüm düzenlemelerin kalıcı olduğu ve düzenleme geçmişine kaydedildiği anlamına gelir. Belgede yaptığınız değişiklikleri yalnızca öneri olarak izlemek için "Önerme" moduna geçmeniz gerekir.

İlk olarak, düzenleme önermek istediğiniz Google Dokümanlar belgesini açın. Pencerenin sağ üst köşesinde, Paylaş düğmesinin altında bir Kalem simgesi göreceksiniz. Bir açılır menüyü görüntülemek için tıklayın.

Öneri moduna geçin.


Artık Öneri modundasınız. Artık yaptığınız her düzenleme izlenecek. Kaldırılan metnin üzerinde yeşil bir üstü çizili görünecek ve eklenen herhangi bir yeni metin yeşil olacaktır. Belgede zaten var olan metin siyah kalacaktır.

Önerilen düzenlemelerin görsel gösterimi.


Diğer Kullanıcıları Düzenleme Önermeye Davet Edin​

Belgenizi gözden geçirecek birine ihtiyacınız varsa, düzenleyiciyi düzenleme önermesi için davet etmeniz gerekir. Ancak, uygun izinleri atadığınızdan emin olmanız gerekir.


İlk olarak, başlık menüsünde "Dosya"yı tıklayın ve ardından açılır menünün üst kısmındaki "Paylaş"ı seçin.


Google Dokümanlar'daki Paylaş seçeneği.


Kişilerle Paylaş penceresinde, belgeyi paylaşmak istediğiniz kişinin e-postasını ekleyin, ayrıcalık atama seçeneğinin yanındaki aşağı oka tıklayın ve ardından açılır menüden “Yorumcu” seçeneğini seçin.

Belgeyi Önerme ayrıcalıklarına sahip bir düzenleyiciye gönderin.


Yorumcu, orijinal metnin herhangi birini kalıcı olarak kaldırmadan belgeye önerilerde bulunabilir. Bununla birlikte, bir Editör herhangi biri izlenmeden serbestçe değişiklik yapabilir ve bir Görüntüleyici sadece belgenin metnini görüntüleyebilir.

İşiniz bittiğinde, belgeyi göndermek için “Gönder”e tıklayın.

Önerileri Kabul Et veya Reddet​

Birisi belgenize önerilerde bulunduysa, bu değişiklikleri kabul etmek veya reddetmek size kalmıştır. Bunu yapmak basittir. Bir belgede yapılan her değişiklik ayrı ayrı izlenir ve bu ayrıntıları pencerenin sağında görüntüleyebilirsiniz.

Bir değişikliği kabul etmek için onay işaretini seçin. Bir öneriyi reddetmek için X'i tıklayın. Veya değişiklikle ilgili ek bağlama ihtiyacınız varsa yorum bırakabilirsiniz.

Google Dokümanlar'da izlenen değişiklikler.


Hepsi bu kadar.

Google Dokümanlar, belgeler üzerinde işbirliği yapmak için harika bir araçtır.
 
Üst