Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Google E-Tablolarda Onay Kutuları Nasıl Sayılır?

Katılım
31 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Bir elektronik tabloya onay kutuları eklediğinizde, işaretli veya işaretlenmemiş olanların toplam sayısını almak isteyebilirsiniz. Basit bir işlev ve formülle, Google E-Tablolar'daki onay kutularınızı listeleyebilirsiniz.

Tamamlanması için onay kutuları olan bir görev listeniz olabilir ve kaç tanesinin tamamlandığını bilmek isteyebilirsiniz. Veya bir form için onay kutularını kullanabilir ve kaç tanesinin işaretli olmadığını görmeniz gerekebilir. Her iki durumda da, Google E-Tablolar'daki EĞERSAY işlevini kullanarak toplam sayımı kolayca alabilirsiniz.

Google E-Tablolar'daki Onay Kutularını Say​

Google E-Tablolar'da onay kutularını kullandığınızda, işaretliyse True ve işaretli değilse False varsayılan değerlerine sahiptirler. Bu, EĞERSAY işleviyle formüle eklediğiniz göstergedir.

EĞERSAY işlevi , ölçütlere göre hücrelerdeki değerleri saymanıza olanak tanır. Sözdizimi, COUNTIF(cell_range, criteria)her iki bağımsız değişkeni de gerektirir.

Sayıyı görüntülemek istediğiniz hücreyi seçin. Formülü girdiğiniz yer burasıdır. Örnek olarak, B1'den B12'ye kadar olan hücrelerdeki işaretli kutuların sayısını ve şu formülü kullanacağız:

=EĞERSAY(B1:B12;DOĞRU)
Google E-Tablolar'da True kullanarak COUNTIFAynı hücre aralığındaki işaretlenmemiş kutuların sayısını saymak için, bunun yerine şu formülü TRUEkullanırsınız FALSE:

=EĞERSAY(B1:B12;YANLIŞ)
Google E-Tablolar'da Yanlış kullanan EĞERSAY


Kutuları işaretlediğinizde veya kutuların işaretlerini kaldırdığınızda formül, sayımı otomatik olarak günceller. Yani her zaman o son çeteleye sahip olacaksın.

Doğrulamayı Kullanırken Onay Kutularını Say​

Sayfanıza onay kutuları eklediğinizde, işaretli ve işaretlenmemiş için özel değerler kullanabilirsiniz. Bu ayarladığınız bir şeyse, varsayılan True veya False yerine bu değerleri kullanırsınız. Burada, işaretli kutular için Evet ve işaretlenmemiş kutular için Hayır kullanıyoruz.

Google E-Tablolar'daki onay kutuları için özel değerler


B1 ile B12 arasındaki hücrelerdeki işaretli kutuların sayısını bulmak için, hücre aralığını ve özel değeri kendinizinkiyle değiştirerek bu formülü kullanırsınız :

=EĞERSAY(B1:B12;"EVET")
YESÖzel bir değer olduğu için göstergenin tırnak işaretleri içinde olduğuna dikkat edin. Özel değerinizi de tırnak içine aldığınızdan emin olun.

Google E-Tablolar'da özel bir değer kullanan EĞERSAYÖzel değerimizi kullanan bu işaretlenmemiş kutuları bulmak için bunun yerine aşağıdaki formülü kullanırsınız:

=EĞERSAY(B1:B12;"HAYIR")
Google E-Tablolar'da özel bir değer kullanan EĞERSAY


Birkaç onay kutusu kullandığınız bir sayfanız varsa ve bunları Google E-Tablolar'da hesaplamak istiyorsanız, bu nasıl yapılır'ı aklınızda bulundurun.

Daha fazlası için, Google E-Tablolar'da iki tarih arasındaki günleri nasıl sayacağınızla da ilgilenebilirsiniz .
 
Üst