Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Google E-Tablolarda Onay Kutuları Nasıl Sayılır?

Katılım
31 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Google E-Tablolar'daki onay kutularını saymak istiyorsanız, bu kılavuz süreçten geçmenize yardımcı olacaktır. Yerleşik işlevin yardımıyla tüm onay kutularını koşullu olarak sayabilirsiniz. Ancak bu özellik yalnızca Google E-Tablolar ile sınırlıdır.

Google E-Tablolarda onay kutusu nasıl sayılır


Diyelim ki günlük işleriniz için yapmanız gereken her şeyi girdiğiniz bir elektronik tablo oluşturdunuz. Gün sonunda kaç tane görev tamamladığınızı takip etmek istiyorsanız, bir onay kutusu kullanmak oldukça önemlidir. Bir görev tamamlandığında bir kutuyu işaretlemeniz yeterlidir. Sonunda, kaç onay kutusunun işaretli olduğunu ve kaç tanesinin işaretlenmemiş olduğunu saymak için bu kılavuzu kullanabilirsiniz. EĞERSAY işlevini kullanmanız gerektiğinden oldukça basittir.

Google E-Tablolarda onay kutuları nasıl sayılır?​

Google E-Tablolar'daki onay kutusunu saymak için şu adımları izleyin:

  1. E-tabloyu Google E-Tablolar'da açın.
  2. İşaretli kutuların numarasını görüntülemek istediğiniz hücreyi seçin.
  3. Şu formülü girin: EĞERSAY(hücre_aralığı, ölçüt)
Bu adımlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Başlamak için, istediğiniz e-tabloyu Google E-Tablolar'da açmanız gerekir. Bu sayfada işaretli ve işaretsiz kutular bulunmalıdır. Öyleyse, işaretli veya işaretsiz kutuların sayısını görüntülemek istediğiniz hücreyi seçin ve şu formülü girin:

EĞERSAY(hücre_aralığı; ölçüt)
B sütunundaki tüm onay kutularına sahip olduğunuzu ve işaretli kutuların sayısını görüntülemek istediğinizi varsayalım. Eğer öyleyse, şu formülü girmeniz gerekir:


=EĞERSAY(B1:B30, "DOĞRU")
Hücre aralığını , elektronik tablonuzun istediğiniz aralığıyla değiştirmeyi unutmayın . Öte yandan, işaretlenmemiş kutuların sayısını görüntülemek istiyorsanız, şu formülü girmeniz gerekir:


=EĞERSAY(B1:B30, "YANLIŞ")
İşaretli kutular formülü gibi, bu formülde de hücre aralığını değiştirmeniz gerekir.

Bilgileriniz için özel ölçütler ve hücre değerleri kullanabilirsiniz. Başka bir deyişle, DOĞRU veya YANLIŞ yerine başka herhangi bir ölçüt kullanabilirsiniz . Bunun için Tarih doğrulama panelini kullanmanız gerekir .

Bunu yapmak için bir hücre seçin, üzerine sağ tıklayın ve Daha fazla hücre eylemini görüntüle > Veri doğrulama öğesini seçin . Ardından, Hücre aralığını seçmeniz ve Kriterler açılır listesinden Onay Kutusunu işaretlemeniz gerekir.

Ardından, Özel hücre değerlerini kullan'ı
işaretleyin ve İşaretli ve İşaretsiz kutuları için özel ölçütler girin .

Bittiğinde, Kaydet düğmesine tıklayın. Ardından, yukarıdaki formülün aynısını girebilirsiniz. Ancak bu durumda, tipik DOĞRU ve YANLIŞ yerine özel ölçütleri kullanmanız gerekir.

Olduğu söyleniyor, formül şöyle görünecek:

İşaretli kutuların sayısını görüntülemek için:

=EĞERSAY(B1:B30, "TWC")
İşaretlenmemiş kutuların sayısını görüntülemek için:

=EĞERSAY(B1:B30, "TWC1")
Burada TWC ve TWC1, işaretli ve işaretsiz kutular için özel kriterlerdir. Aynısını kullandıysanız, yukarıda belirtilen formülü kullanabilirsiniz. Ancak, başka bir şey kullandıysanız, TWC ve TWC1 yerine bunu girmeniz gerekir.

Google E-Tablolar'da işaretli onay kutusu sayısı nasıl sayılır?​

Yukarıda belirtilen kılavuzu kullanarak Google E-Tablolar'daki işaretli onay kutusunun sayısını sayabilirsiniz. EĞERSAY işlevinin yardımıyla Excel ve Google E-Tablolarda hemen hemen her şeyi saymak mümkündür. Google E-Tablolar'da işaretli ve işaretlenmemiş onay kutularının sayısını saymak için aynı işlevi kullanabilirsiniz.

Google E-Tablolar'daki onay kutuları nasıl sayılır?​

EĞERSAY işlevini kullanarak Google E-Tablolar'daki onay kutularını saymak için. İşaretli veya işaretsiz onay kutularını saymak isteyip istemediğinizi, her ikisini de bu kılavuz yardımıyla yapabilirsiniz. Ancak, Excel, kullanıcıların Google E-Tablolar'ın yaptığı gibi onay kutuları eklemesine izin vermediğinden, Excel gibi diğer elektronik tablo yönetimi uygulamalarında aynı işlevi kullanmak mümkün değildir.
 
Üst