Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Google Fast Pair Nedir ve Nasıl Çalışır?

Katılım
31 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Apple , AirPods'u tanıttığında, insanlar iPhone, iPad veya Mac ile kablosuz kulaklıklar arasındaki zahmetsiz eşleştirme karşısında şaşkına döndüler. Kasayı ilk kez açın ve ekranda gerçekten kolayca eşleştirmenizi sağlayan kullanışlı bir açılır grafik belirir.

Ancak böyle bir arayüz üzerinde çalışan tek şirket değil. Google, Bluetooth cihazları için Hızlı Eşleştirme adlı bir özellik de oluşturmuştur. Teknoloji devi, buna "Bluetooth cihazlarınızı desteklenen tüm Android cihazlarda eşleştirmek için sorunsuz bir süreç" diyor. Başlamak için biraz yavaştı ve yaygın olarak desteklenmiyor, ancak 2022'de büyük bir güncelleme alıyor.

Google Fast Pair Nedir?​

Hızlı Eşleştirme, Bluetooth aksesuarlarını yakın mesafede otomatik olarak keşfetmek ve ardından basit bir dokunuşla bağlanmak için Bluetooth Düşük Enerji ve Android telefonunuzun konumunu kullanan yeni bir yaklaşımdır. Aynı AirPod'lar gibi, bağladığınız ürünün bir resmini bile gösterir.

146089-headphones-news-feature-what-is-google-fast-pair-and-how-does-it-work-image3-o3m60efryj.jpg


Google Fast Pair Nasıl Çalışır?​

Hızlı Eşleştirme özellikli bir aksesuarı Android akıllı telefonunuzun yakınında eşleştirme moduna getirdiğinizde, telefon aksesuarın ürün resmini ve adını büyük bir açılır pencerede sunacaktır.

Ardından, bağlan düğmesine bastığınızda, eşleştirmenin başarılı olduğunu bildiren bir onay görürsünüz. Android ayrıca aksesuarın tamamlayıcı uygulamasını Play Store'dan indirmeyi teklif edecek. Tüm bunlar, Bluetooth ayarlarıyla uğraşmak zorunda kalmadan yapılır.


Google, Fast Pair uyumlu aksesuarları Google Hesabınızla ilişkili cihazlara bağlamayı bile kolaylaştırdı. Fast Pair şimdi, Google hesabınıza bağlı tüm aksesuarları kaydedecek ve ardından onu mevcut ve gelecekteki tüm Android telefonlarınıza (6.0+) bağlayacaktır.

Diğer bir deyişle, Google Hesabınız kullandığınız kulaklıkları hatırlayabilir ve bağlantıyı otomatik olarak başka bir telefona aktarabilir.

Google Fast Pair nasıl kullanılır?​

İşte süreç, adım adım:
 1. Fast Pair özellikli bir aksesuarı açın ve eşleştirme moduna alın.
 2. Telefon ekranınızda cihaza “Bağlanmanızı” isteyen bir bildirim alacaksınız.
 3. “Bağlan”a dokunduğunuzda, Android bir bağlantı kurmak için Bluetooth kullanır.
 4. Tamamlayıcı uygulamayı (varsa) indirmek için bir bağlantıyla birlikte bir başarı bildirimi gösterilecektir.
146089-headphones-news-feature-what-is-google-fast-pair-and-how-does-it-work-image4-hkl5mij8tg.jpg


Başka neleri etkinleştirir?​

 • Kolay pil izleme
 • Kişiselleştirme
 • Cihazımı Bul desteği
Kolay eşleştirme, Hızlı Eşleştirme'nin yalnızca bir avantajıdır ve özellikle bir çift Bluetooth kulaklık veya hoparlör ise Bluetooth aksesuarınızı yönetmeyi de kolaylaştırır. En azından, akıllı telefonunuzda Android 10 veya sonraki bir sürümünü çalıştırıyorsanız bunu yapabilirsiniz.

Bağlandığında, kulaklıklar için uygun pil seviyelerini görebilirsiniz. Bunlar gerçek kablosuz kulaklıklarsa OnePlus Buds, Beats Studio Buds veya Pixel Buds gibi – menüde her kulaklığın pil seviyesi ve şarj kutusunun pil seviyesi gösterilir. Aynı menü, kulaklıkları yeniden adlandırarak ve ses ayarlarını değiştirerek kişiselleştirmenize de olanak tanır.

Ayrıca Cihazımı Bul desteğine de sahip olursunuz, böylece birini kaybederseniz ve telefona bağlıysa, kulaklıkların/kulaklıkların çalmasını sağlayarak bulmayı kolaylaştırabilirsiniz. Veya bunu başaramazsanız, bilinen son konumu izleyebilirsiniz.

Hangi aksesuarlar Fast Pair'i Destekler?​

Bluetooth aksesuarları​

Aşağıdaki aksesuarlar Hızlı Eşleştirmeyi destekler (artı çok daha fazlası):

 • Beats Studio Tomurcukları
 • Google Pixel Buds kulaklık
 • Libratone'un Q Adapt Kulak Üstü kulaklıkları
 • Bose QuietComfort 35 II kulaklık
 • OnePlus Tomurcukları
 • Fitbit fitness takipçileri
Google şu anda JBL, Harman Kardon, OnePlus, Bose, Sony, Libratone, Fitbit ve daha fazlasını içeren bir düzineden fazla üreticiyle çalışıyor.

Madde özellikli akıllı ev gadget'ları​

2022 güncellemesindeki en önemli eklemelerden biri, Google'ın Matter özellikli ürünleri telefonunuzdan da hızlı bir şekilde kurabileceğinizi ve bunlara kolayca bağlanabileceğinizi duyurduğunu gördü.

Hangi cihazlar Fast Pair'i destekler?​

Android telefonlar​

Lansman sırasında, desteklenen tüm Android cihazlar (Android 6.0'a uyumlulukla Play hizmetleri 11.7+ çalıştıran) Fast Pair'i kullanabilir. Bu, Google Hesabınızla ilişkili tüm mevcut ve gelecekteki Android telefonlarınızı (6.0+) içerir. Gelişmiş kişiselleştirme özelliği ve 'Cihazımı Bul' entegrasyonu için Android 10 veya üzeri bir Android cihaza ihtiyacınız var.

Chromebook cihazları ne olacak?​

2022'de Google, Chromebook'lara da destek sunacağını duyurdu. Bu, dizüstü bilgisayarınızın yanında eşleştirme modunda Hızlı Eşleştirme özellikli bir çift kulaklığınız olduğunda, Chromebook'unuzdan hızlı bir şekilde bağlanıp eşleştirebileceğiniz anlamına gelir.

Google TV ve Android TV ürünleri​

2022'de güncellenecek diğer bir ürün yelpazesi, Android TV ve Google TV çalıştıran TV'ler ve akış dongle'larını içerir. Bunlar, Hızlı Eşleştirmeyi destekleyecek şekilde güncellenecek ve televizyonunuzdan hızlı eşleştirmeye olanak tanıyacaktır.

 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst