Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Google Fi Nedir ve Nasıl Çalışır?

Katılım
31 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Google, şimdi Google Fi olarak adlandırılan Project Fi'yi ilk kez başlatalı birkaç yıl oldu. İlk olarak 2015 yılında ABD'li taşıyıcıların bazı sıkıntılı noktalarıyla ilgilenmek amacıyla ortaya çıktı.

Piyasaya sürüldüğünde yalnızca Nexus 6 kullananlar için mevcuttu, ancak o zamandan beri genişletildi. Artık yalnızca Android cihaz sahiplerinin değil, iPhone sahiplerinin de kullanımına sunuldu. Fi'nin tüm amacı, ABD'de veya aslında dünyanın neresinde olursanız olun size en iyi hücresel ve veri kapsama alanını sunmayı hedeflemesidir.

Hizmetiniz hala büyük 5G ve 4G LTE ağlarından alınır, ancak siz hareket halindeyken telefonunuz bu ağlar arasında akıllıca geçiş yapabilir. Ayrıca arama yapmak ve metin göndermek için uygun olduğunda Wi-Fi'yi akıllıca kullanabilir.

Fi'nin sizin için doğru olup olmadığını merak ediyorsanız, okumanız gereken rehber burada. Ne olduğunu, nasıl çalıştığını, maliyetini ve daha fazlasını açıkladık.

Google Fi nedir?​

Bir Google Fi planıyla daha iyi bir ağ kapsamı elde edersiniz. Fi, mümkün olan her yerde her zaman en güvenilir bağlantıya sahip olmanızı sağlamak için iki taşıyıcı (o zamandan beri Sprint'i satın alan T-Mobile ve US Cellular) ve varsa Wi-Fi etkin noktaları kullanır. Fi'yi Fi için "tasarlanmış" veya Fi ile "uyumlu" bir akıllı telefonla kullanmanız yeterlidir. Bu, kilidi açılmış bir Android, Pixel veya hatta bir iPhone olabilir.

Google Fi, hücresel ve veri kapsamının ötesinde, basitleştirilmiş faturalandırma ile ilgilidir. Sınırsız konuşma ve mesajlaşma için ayda bir ücret ödersiniz. Diğer pakette ise gigabayt veri başına sabit bir ücret ödersiniz. Ayrıca, her ay ödemelerinizi etkin bir şekilde sınırlayan ve bu nedenle sınırsız bir plan sunan “Fatura Koruması” adlı bir düzey de vardır. Ayrıca Fi ile uluslararası veri ve arama yapabilirsiniz ve veri kullanımı veya mesajlaşma için ek bir maliyet yoktur.


147278-phones-feature-google-image4-jmt3mit6lq.png


Google Fi'nin maliyeti nedir?​

Google Fi'nin basitleştirilmiş faturalandırmayla ilgili olduğunu unutmayın. Yani hiçbir gizli ücret yoktur. Lansmanından bu yana, Fi teklifini bir dizi yeni planla güncelledi ve ne kadar ödeyeceğiniz, kaç hat aradığınıza bağlıdır. Bununla birlikte, en düşük katmanlı tek hatlı Fi planında göreceğiniz maliyetlerin tam dökümü şu şekildedir:

  • Ayda 20 ABD Doları karşılığında, 200'den fazla ülkede sınırsız yurt içi konuşma ve mesajlaşma, sınırsız uluslararası mesajlaşma ve hücresel kapsama alanı elde edersiniz.
  • Ayrıca 6 GB (60 ABD Doları) kullanıma ulaşana kadar gigabayt veri başına 10 ABD Doları ödeyebilirsiniz.
  • Ardından, Planınız için Fatura Koruması devreye girer. Bu olduğunda, aylık faturalandırma döngüsünün geri kalanı için veriler ücretsizdir.
  • 15 GB toplam veri kullanımına ulaştığınızda, hızınız 256 kbps'ye düşer.
  • 15 GB'den sonra, tam hızlı veri için tekrar gigabayt başına 10 ABD doları ödemeyi seçebilirsiniz.
Açık olmak gerekirse, plan yalnızca kullandığınız veriler için ücret alır ve belirli bir miktarda veriye ulaştığınızda, ayın geri kalanı için ücretsizdir. Ayrıca, uluslararası seyahat ettiğinizde, yurtdışındaki verilerin maliyeti yurtiçindekiyle aynıdır.

Sınırsız veri içeren bir plan için, tek bir kullanıcı için ayda 50 ABD doları, 35 GB'lık adil kullanım sınırına kadar ödersiniz. Ancak bu temel plan, ABD, Kanada ve Meksika dışındaki uluslararası kullanımı içermez ve yalnızca 5 GB etkin nokta iznine sahiptir. Bununla birlikte, size 50 GB adil kullanım sınırı, sınırsız erişim noktası bağlantısı ve 100 GB Google One bulut depolama alanı sağlayan 65 ABD Doları tutarında bir 'Sınırsız Artı' planı da vardır.

Ek satır eklemek isteyenler için kişi başı aylık fiyat düşüyor. Örneğin, iki kullanıcı için kişi başı 18$ veya üç kişi için her ay kişi başı 17$ ödersiniz. Beş veya altı hatta ihtiyacınız varsa, hat başına ayda yalnızca 16 ABD doları ödersiniz.

Google Fi faturanızı buradan tahmin edebilirsiniz.

147278-phones-feature-google-image3-sdr6gpgzaf.png


Google Fi bölgenizi kapsıyor mu?​

Bir T-Mobile veya US Cellular kapsama alanında yaşıyorsanız, endişelenmenize gerek yok. Ancak bunu sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

Google Fi nasıl çalışır?​

Fi'ye kaydolun​

Kullanmak istediğiniz farklı bir operatör servisinden zaten bir telefon numarasına sahip olanlarınız, önce operatörleri değiştirmeli ve telefon numaranızı taşımalıdır. Neyse ki, birkaç dakika içinde çevrimiçi olarak Google Fi'ye kaydolabilirsiniz ve zor işlerin çoğunu sizin için yapar. Bazı operatörler numaranızı almanıza izin vermez, ancak Google, kaydolduğunuzda aktarım yapıp yapamayacağınızı kontrol eder. Transfer işlemi genellikle sadece 15 dakika sürer.

Cihazınızı kurma​

Ardından, Google Fi özel bir SIM kart gerektirir. Fi'ye kaydolduğunuzda bu SIM kartla yeni bir telefon satın alabilirsiniz veya Google, mevcut telefonunuzu takıp etkinleştirmeniz için size ücretsiz bir SIM kart gönderir. Fi ile "uyumlu" bir telefonunuz olup olmadığını kontrol etmek için Google'ın kontrol aracını kullanın veya uyumlu telefonların bu tam listesine bakın. 5S'den itibaren en popüler Android telefonlar ve iPhone modelleri Fi ile çalışır.

Bir Google Pixel cihazınız varsa şanslısınız çünkü hemen başlayabilirsiniz. Fi ile çalışan entegre bir eSIM'e sahiptir . Bir eSIM ile, esasen, fiziksel bir SIM karta gerek yoktur; bu, SIM yuvanızı boşaltarak istenirse başka bir operatörün ağında kullanılabilmesini sağlar.

Halihazırda uyumlu bir Fi telefonunuz yoksa veya eSIM'li bir Pixel'iniz yoksa, kayıt sırasında doğrudan Google Fi'den Fi telefon için "tasarlanmış" bir telefon satın alabilirsiniz. Listenin tamamına buradan bakın . Kilidi açık olarak gelecek ve Fi'den ayrılmayı seçerseniz diğer operatör ağlarıyla birlikte kullanılabilir.

Ağları değiştirme​

Fi'ye kaydolup kurulumunu yaptıktan sonra telefonunuzu normal şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Etrafında yürü. Yolculuk. Google Fi'nin kullandığı üç taşıyıcı ağ ve Wi-Fi ağları sayesinde kısa mesaj gönderebilir, arama yapabilir ve verileri kullanabilirsiniz. Fi, sürekli olarak iyi Wi-Fi ağlarını aramak ve bunlara bağlanmak için telefonunuzun “Wi-Fi asistanını” kullanır. Fi ayrıca herhangi bir sağlam bağlantıyı alır ve güvenliğiniz için bir VPN üzerinden yönlendirir.

Örneğin, T-Mobile ve bir Wi-Fi etkin noktası arasında geçiş yaparsanız, hiçbir şey fark etmezsiniz. Artık mobil veriler için ödeme yapmayacaksınız ve aramalar ve metinler tıpkı mobil verilerde olduğu gibi çalışacak. Telefonunuz operatör ve Wi-Fi ağları arasında geçiş yaparken bile telefon görüşmenize devam edebilirsiniz.

Bir uyarı var: Google Fi, kilidi açılmış telefonların çoğuyla çalışsa da, ağ geçişi yapamazlar. Çoğunlukla T-Mobile ağını kullanacaksınız ve Fi'nin VPN özelliklerini alamayacaksınız. Ancak uluslararası dolaşım, basitleştirilmiş faturalandırma ve daha fazlasını elde edersiniz. Tüm bunlardan kaçınmak için, uyumlu ve rastgele kilidi açılmış bir telefon yerine, Fi telefon için "tasarlanmış" bir telefon veya eSIM'li bir Pixel kullanmanızı öneririz.

Uluslararası arama​

Google Fi, 200'den fazla ülkede veri veya mesajlaşma için ek bir ücret ödemeden çalışır. Yurtdışındayken herhangi bir numaraya yapılan aramalar dakika başına yaklaşık 0,20 ABD doları tutarındadır. (İpucu: Wi-Fi üzerinden arama yaparken daha düşük ücretler ödersiniz). Uluslararası oranların tam listesini buraya gidin . Ayrıca Wi-Fi üzerinden ABD'yi ücretsiz olarak geri arayabilirsiniz. Uluslararası olarak kullanılan veriler, Fatura Koruması devreye girene kadar, gigabayt kullanımı başına 10 ABD doları tutarında normal şekilde ücretlendirilir.

Hesabını yönetmek​

Hesabınızı yönetmek, faturalandırmanızı görmek ve Fi ile ilgili hemen hemen her şeyi yapmak için iOS veya Android için Fi uygulamasını başlatmak isteyeceksiniz .


Hangi telefonlar Google Fi ile çalışır?​

Bunu yukarıda zaten açıkladık (Google Fi nasıl çalışır > Cihazınızı ayarlama altında). Ancak özetlemek gerekirse, Google Fi ile çalışan üç tür telefon vardır. İşte her birinin bir dökümü ve hangisinin kullanılması en iyisidir.

  1. Fi telefonlar için tasarlandı: Bu telefonlar arasında Samsung Galaxy S22 serisi, Moto G Power (2022), Samsung Galaxy A53 5G ve Galaxy Z Flip 3 bulunuyor. Cihazların tam listesine buradan bakın. Hepsi hiçbir sınırlama olmaksızın Fi'yi destekler. Böylece tam ağ değiştirme yeteneklerine, Google Fi VPN hizmetine erişime ve daha fazlasına sahip olursunuz. Bu telefonlar, doğrudan Google Fi'den satın alındıysa, Fi ile çalışan özel bir SIM kartla birlikte gelir.
  2. Fi telefonlarla uyumlu: Google Fi artık kilidi açılmış herhangi bir Android telefon ve hatta iPhone ile çalışır, ancak bazı önemli sınırlamalar vardır. Fi'nin ağ değiştirme özelliklerini kaldıramazlar, bu nedenle T-Mobile'a takılıp kalırsınız ve Fi'nin her zaman açık VPN özelliğini alamazlar. Bu telefonlar ( buradaki tam listeye bakın) , Fi'ye çevrimiçi kaydolduğunuzda Google'ın size ücretsiz olarak göndereceği özel bir SIM kart gerektirir.
  3. Pixel telefonlar: Buna Google'ın en yeni telefonları dahildir: Pixel 6 ve 6 Pro, 5, 5a, 4a ve 4a 5G. Bu telefonların Fi ile çalışan bir eSIM'i vardır. Bu, fiziksel bir SIM karta ihtiyaç duymadan bir Fi hesabı oluşturabileceğiniz ve ağına bağlanabileceğiniz anlamına gelir.

Daha fazlasını öğrenmek ister misin?​

Daha fazla bilgi için Google Fi SSS sayfasına göz atın .
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst