Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Google Haritalar AR Navigasyonu ve Canlı Görünüm Nedir, Nasıl Kullanılır?

Katılım
31 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Google Haritalar AR navigasyonu, ilk olarak 2018'de Google I/O'da gösterildi ve Ağustos 2019'da daha geniş kullanılabilirlik görmeden önce 2019'un başlarında bir tanıtım yapıldı.

Başlangıçta Google Haritalar AR olarak adlandırılan sistem, artık uyumlu cihazlarda Canlı Görünüm olarak görünür, ancak genel işlevin aynısıdır, yalnızca telefonunuzdaki Google Haritalar'da Canlı Görünüm olarak etiketlenmiştir.


Google Haritalar AR/Canlı Görünüm nedir?​

Google Haritalar AR veya Canlı Görünüm, yürürken gezinmenize yardımcı olmak için artırılmış gerçekliği kullanmanıza izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Bu ne anlama geliyor? Size sadece bir harita sunmak yerine, nerede olduğunuzu belirlemek için telefonun arkasındaki kamerayı kullanır, yönü ve ayrıntıları ekranda üst üste getirir.

AI, görebildiğiniz şeyleri tanımlarken, GPS sizi haritada konumlandırmanıza yardımcı olur. Sonuç olarak, Google Haritalar Canlı Görünümü, hangi yoldan yürüneceğini bilmeme sorununun üstesinden gelmeye yardımcı olur - çünkü AR doğru yönü gösterebilir, böylece doğru yöne gidiyorsunuz.

google haritalar


Google Haritalar Canlı Görünümünü nasıl bulurum?​

Canlı Görünüm işlevini Google Haritalar'da bulmak kolaydır, ancak yalnızca yaya yol tarifleriyle çalışır:


  • Yürümek istediğiniz bir varış noktası arayın.
  • Yürümeyi seçtiğinizden emin olun.
  • Sayfanın altındaki “Canlı Görünüm” düğmesine dokunun.
  • AR görünümünü görmek için telefonunuzu yukarı doğru eğin.

Google Haritalar Canlı Görünümünü nasıl kullanırım?​

Düğmeye bastığınızda, Canlı Görünüm AR sisteminin çalıştığını gösteren grafiklerle en iyi rota normal şekilde hesaplanacaktır. Yönergeler normal sesli talimatlarla başlayacak, ancak artırılmış gerçeklik işlevlerini kullanmak için telefonunuzu kaldırmanız istenecek. Telefonunuzu düz tutarsanız, o görünümü göremezsiniz, ancak sol alt köşedeki işaretçi simgesine basarak görünmesini zorlayabilirsiniz.

Google Haritalar, kameranızın gördüklerini tarayarak ve Sokak Görünümü görüntüleriyle karşılaştırarak etrafınızdakileri belirlemeye çalışır. Bu, ekranın üst kısmında gerçekleşirken ekranın alt kısmında normal yürüme yönleri bulunur.

google haritalar


Yanlış yolu gösteriyorsanız, Google Haritalar AR sizi farklı bir yöne yönlendiren büyük bir ok gösterecek veya ekranın kenarında küçük bir gösterge alacak. Göstergenin sizi ne konusunda uyardığını görmek için telefonunuzu hareket ettirin ve yola çıkın.

Google Haritalar Canlı Görünüm, doğru yolda ilerlemenizi sağlamak için yol adlarını ve mesafeleri AR'de ve ayrıca büyük dönüşleri gösterir.

Ancak AR talimatlarını görmek için telefonunuzun yukarıda ve önünüzdeki caddeyi işaret etmesi gerekiyor ve bu şekilde yürüyemezsiniz. Telefonunuzu yere bırakmanız için bir uyarı alacaksınız, aksi takdirde, siz koyana kadar Haritalar ekranı boş bırakacaktır.

google haritalar


Bölgenizde Google Sokak Görünümü yoksa AR navigasyonu çalışmaz.

Google Haritalar Live View ne zaman başladı?​

Google Haritalar Canlı Görünüm, 2019'da ARkit (Apple) veya ARCore'u (Android) destekleyen telefonlar için kullanıma sunuldu. Bunu çoğunlukla Pixel cihazlarda gördük ve diğer bazı Android telefonlar bunu desteklemiyor. Uyumlu olup olmadığınızı görmek için muhtemelen her bir telefonu ayrı ayrı kontrol etmeniz gerekecektir.
 
Üst