Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Google Pay Nedir, Nasıl Çalışır ve Hangi Bankalar Bunu Destekler?

Katılım
25 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
6
Puanları
0
2018'de Google, mobil ve çevrimiçi ödeme hizmetlerini yeniledi ve yeniden markalaştırdı ve hepsini Google Pay veya G Pay şemsiyesi altına aldı. Özünde, şirketin Apple Pay'e kendi alternatifidir . Özünde bir mobil cüzdandır.

Online ödemelerde, uygulama satın alımlarında, mağazalarda temassız ödemelerde ve hatta eşler arası para gönderimlerinde kullanabilirsiniz. Böylece ister çevrimiçi olarak yeni bir çift spor ayakkabı arıyor olun, ister sabah kahvenizi satın alıyor olun, G Pay sizin için tüm ağır işleri halledebilir. Bu sadece para göndermek veya bir şeyler için ödeme yapmakla ilgili değil. Apple Pay gibi, üzerine tren biletleri, geçiş kartları ve ödül kartları da yükleyebilirsiniz. Bunun bir Covid geçişi mi yoksa tamamen başka bir şey mi olduğu.

Google Pay hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Google Pay'i Nasıl Kurarsınız?​

Google Pay'i kullanmaya başlamak için şu adımları izleyin:

 1. Telefonunuzda Google Pay uygulamasını arayın. Çoğu Android telefona ve Wear OS saatine önceden yüklenmiştir, ancak Google Play'den de indirebilirsiniz .
 2. Google Pay uygulamasını açın ve Kartlar sekmesine bir kredi veya banka kartı ekleyin.
 3. Uygulamayı ilk kez kullanıyorsanız, Başlayın'a dokunun, ardından eklemek için bir ödeme yöntemi seçin ve kartınızın fotoğrafını çekin veya bilgilerinizi girin.
 4. Google daha sonra sizi SMS veya e-posta kimlik doğrulaması yoluyla doğrulayacaktır.
 5. Herhangi bir temassız ödeme terminalinde Google Pay'i kullanmak için telefonunuzun kilidini açın ve dokunun.
Bir Wear OS akıllı saatinde kullanıyorsanız , süreç benzerdir. Akıllı saatinizde Google Pay uygulamasını açmanız yeterlidir, ardından bağlı olduğu akıllı telefonda da sizi bir kurulum sürecinden geçirecek, sizi benzer bir şekilde bir SMS mesajıyla doğrulayacak ve bir PIN, Kalıp veya PIN belirlemenizi isteyecektir. saatinize kilitleyin.

Google Pay Mağazalarda Nasıl Çalışır?​

Google Pay ile mağaza içi satın alma işlemleri yapmak için şu adımları izleyin:


 1. Ödeme işleminin yakınındaki temassız ödeme terminalinde Google Pay sembolünü veya temassız ödeme sembolünü arayın.
 2. Telefonunuzun kilidini açın veya Wear OS saatinizde Google Pay'i başlatın.
 3. Telefonunuzu tutun veya terminali izleyin ve bir onay işareti görene veya işlemi onaylayan bip sesini duyana kadar bekleyin.
Normalde yaptığınız gibi Android telefonunuzun kilidini açarak (bu, Google Pay'in işleminizin kimliğini doğrulamasını da sağlar), ardından bir satıcının temassız terminalinin yanına yerleştirerek ürünler için ödeme yapabilirsiniz. 45 Sterlin veya 50 Doların altındaki satın alma işlemleri için telefonunuzun kilidini açmadan da ödeme yapabilirsiniz (ekranın açık olması yeterlidir), ancak telefonunuz sizden kilidi açmanızı istemeden önce bu işlemlerin yalnızca belirli bir kısmını yapabilirsiniz.

45 £/50 $ limitinin üzerindeki satın alma işlemleri için kimlik doğrulamanızı girmeniz gerekir. Bir ödemeyi işleme koymak için bir uygulama açmanıza bile gerek yok. Sadece dokunup gitmenize izin verir ve ardından onay/işlem ayrıntılarını telefonunuza alırsınız.

Google Pay Uygulamalarda Nasıl Çalışır?​

Google Pay ile uygulama içi satın alma işlemleri yapmak için şu adımları izleyin:

 1. Uber veya Airbnb gibi desteklenen bir uygulamayı açın.
 2. Ödeme sırasında veya satın alma sırasında Google Pay ile Satın Al düğmesini arayın.
 3. Google Pay düğmesine basın.
 4. Normalde kullanmak istediğiniz kartı seçmeniz ve 3 haneli güvenlik numarasını onaylamanız istenecektir.
Android, uygulamalarda bir "Google Pay ile Satın Al" düğmesi sunar; bu, her satın alma işleminizde kredi kartınızı ve teslimat adresinizi girmek zorunda kalmadan bir düğmeye dokunup hızlı bir şekilde ödeme yapabileceğiniz anlamına gelir.

Google Pay Web Sitelerinde Nasıl Çalışır?​

Google Pay ile desteklenen web sitelerinde ödeme yapmak için şu adımları izleyin:

 1. Goole Pay'i herhangi bir tarayıcıda kullanabilirsiniz.
 2. Desteklenen bir sitede ödeme yaparken Google Pay satın alma düğmesini aramanız yeterlidir.
 3. Normalde kullanmak istediğiniz kartı seçmeniz ve 3 haneli güvenlik numarasını onaylamanız istenecektir.
Şimdi, ödeme sırasında "Bu siteden gelecekteki satın alma işlemleri için seçilen bilgileri kullan" yazan bir kutu görürseniz Google Pay'i kullanmak için işaretleyin ve varsayılan ödeme yönteminiz olarak ayarlayın. Bu siteden bir daha satın almayı planladığınızda, satın almak istediğiniz ürünü seçin, ödemeye başlayın ve Google Pay ile ilişkili ödeme bilgilerini kullanmak istediğinizi onaylayın. Ardından, tüm bilgileriniz otomatik olarak doldurulacaktır.

Google Pay İle Başka Neler Yapabilirsiniz?​

Hesap kartları/tren biletleri/biniş kartları​

Tıpkı Apple Pay/Cüzdan gibi, Google Pay da geçişlerinizi, hesap kartlarınızı ve seyahat biletlerinizi tek bir yerde saklamak için kullanılabilir. Sadece Google Pay uygulamasını açın ve onlara ulaşmak için alt sekmedeki 'Pass'e dokunun.

Tüm havayolları veya tren operatörleri bu özelliği desteklemez, ne yazık ki birçoğu biletleri G Pay uyumlu geçişler yerine PDF olarak düzenlemeyi tercih eder, bu nedenle bu özelliği kullanıp kullanamayacağınız büyük ölçüde kiminle seyahat ettiğinize bağlıdır.

135017-apps-feature-what-is-google-pay-how-does-it-work-and-which-banks-support-it-image1-vcdxmrtawy.jpg


Akıllı özelliklerden biri, Google Pay'in ilgili e-postalardan hesap ayrıntılarını otomatik olarak alabilmesi ve sanal üye geçiş kartları/hesap kartlarını Geçişler ekranına yükleyebilmesidir. Bu nedenle, bir otel hesabınız varsa ve Google e-posta hesabınızla kaydolduysanız, bu bilgileri alması gerekir.

Bir geçiş kartı (toplu taşıma, sadakat programı veya hediye kartı) eklemek için "+ Geçiş" düğmesine dokunmanız ve ilgili seçeneği seçmeniz yeterlidir.

Google Pay Hangi Cihazlarla Uyumludur?​

Google Pay, tüm modern Android telefonlarda (KitKat 4.4+) kullanılabilir. Ancak Google Pay'i kullanarak mağazalarda ödeme yapmak için telefonunuzun NFC (yakın alan iletişimi) ve HCE'yi (ana kart öykünmesi) desteklemesi gerekir. Telefonunuzu bir mağazadaki temassız ödeme terminaline yerleştirdiğinizde, NFC ve HCE birlikte çalışarak alışverişinizi gerçekleştirebilmeniz için ödeme bilgilerinizi mağazaya gönderir.

Wear OS saatlerinde de benzer bir durum söz konusudur. Çoğu modern Wear OS saati, temassız işlemler için yerleşik NFC'ye sahip olmaları koşuluyla Google Pay desteğine sahip olacaktır.

Android telefonunuzun mağazalarda Google Pay'i destekleyip desteklemediğini öğrenmek için cihazınızın Ayarlar uygulamasını açın ve ardından "Kablosuz ve ağlar"ın altındaki "Diğer"e dokunun. Bu seçeneği görmüyorsanız, örneğin 'Bağlantılar' veya 'NFC' gibi benzer bir seçenek arayın. Diğer ayarları görmek için 'Diğer'e dokunmanız gerekebilir. NFC veya benzeri bir seçenek görürseniz, Google Pay'i kullanarak mağazalarda resmi olarak ödeme yapabilirsiniz. Yay!

Hangi Bankalar Google Pay ile Çalışır?​

BİZ​

Google Pay, şu ABD finans kurumlarına ait kredi ve banka kartlarınızla çalışır: American Express, Discover, MasterCard ve Visa. Bu kartlar şu ABD bankaları ve kredi birlikleri tarafından verilir: Bank of America, Capitol One, Chase, Citi, Discover, PNC, US Bank, Wells Fargo ve daha fazlası.

Birleşik Krallık​

Google Pay, aşağıdaki Birleşik Krallık finans kurumlarına ait kredi ve banka kartlarınızla çalışır: Visa, MasterCard ve AMEX kartları desteklenir. Bu finans kuruluşları Birleşik Krallık'ta Google Pay'i destekler: Bank of Scotland, First Direct, Halifax, HSBC, Lloyds Bank, M&S Bank, MBNA, Nationwide Building Society, Natwest, Revolut, Starling ve daha fazlası.

Google Pay Güvenli Mi?​

Teorik olarak, evet. Mağazada ödeme yaparken Google, Google Pay'in gerçek kart ayrıntılarınızı paylaşmadığını söyledi. Bunun yerine, satıcı benzersiz bir şifreli numara alır. Google, endüstri standardı güvenlik belirteçleri sunmak için önde gelen ödeme ağları ve finans kurumlarıyla birlikte çalıştı. Tokenleştirme ile perakendeci, hesap numaranız yerine 16 haneli bir numara alır.

Sonuç olarak, Google Pay'in tokenizasyonu, token'ların telefondaki güvenli bir çipte değil, bulutta oluşturulduğu için Apple Pay'den farklıdır. Yine de telefonunuzu kaybetmeniz durumunda Google , yerel verilerinizi meraklı gözlerden korumak için bulmak veya silmek için Cihazımı Bul'u kullanmanızı önerir. Ancak Google Pay, işlemlerin kimliğini doğrulamak için bir PIN kodu, şifre veya desen kabul eder.

Google Pay hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?​

Daha fazla ayrıntı için Google'ın Google Pay web sitesine bakın. Google ayrıca tüm Google Pay sorularınız için bu kullanışlı yardım merkezine sahiptir.

135017-apps-feature-what-is-google-pay-how-does-it-work-and-which-banks-support-it-image4-atqrv5zsmc.jpg


 
Üst