Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Gpu Ölçekleme Ve Ekran Ölçeklemenin Açıklaması

Katılım
25 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
6
Puanları
0
Hesaplamada Ölçekleme, bir nesnenin boyutunu artırma veya azaltma sürecini ifade eder. Bir nesnenin ölçeklendirilmesi, Ölçek Faktörü kullanılarak yapılır. Ölçek Faktörü veya Dönüştürme Faktörü, şekli değiştirmeden bir şeklin veya nesnenin boyutunu değiştirmek için kullanılır. Bazılarınız GPU Ölçeklendirme ve Ekran Ölçeklendirme terimlerini duymuş olabilir. Bu yazımızda GPU Ölçekleme ve Ekran Ölçekleme arasındaki farklar , artıları ve eksileri hakkında konuşacağız .

GPU Ölçekleme ve Ekran Ölçeklemenin açıklaması


GPU Ölçekleme nedir?​

GPU Ölçekleme, bir oyunun en boy oranını monitörünüzün çözünürlüğüne göre ayarlamanıza olanak tanıyan, modern grafik kartlarının yerleşik bir özelliğidir. Bir örnekle anlayalım. Eski oyunların en boy oranı 4:3 veya 5:4 idi. Ancak günümüzde hemen hemen tüm oyunlar modern monitörlerin en boy oranına göre geliştirilmektedir, yani 16:9 ve 21:9. 4:3 veya 5:4 en boy oranıyla daha eski bir oyunu daha büyük en boy oranına sahip modern monitörlerde oynamak, görüntü ve video bozulmasına neden olur. Bu nedenle, eski oyunların görüntü ve video kalitesini korumak için GPU Ölçekleme kullanıyoruz. GPU Ölçekleme, oyunun boyutlarına uygun ayarlamalar yapar ve daha büyük bir en boy oranıyla ekrana sığdırır.

Basit bir ifadeyle, GPU Ölçeklendirmeyi kullanarak, bir kullanıcı eski oyunları herhangi bir piksel efekti olmadan daha büyük bir en boy oranına sahip bir ekranda oynayabilir. Bazılarınız eski oyunları daha büyük bir en-boy oranına sahip monitörlerde oynamışsa, oyunun çevresinde siyah çubuklar fark etmişsinizdir. GPU Ölçekleme, oyunun kalitesini korumak için bunu yaptı.

GPU Ölçekleme Türleri​

Grafik kartınız GPU Ölçeklendirmeyi destekliyorsa, ayarlarda aşağıdaki üç GPU Ölçekleme modunu göreceksiniz (bu modların adları farklı markaların grafik kartları için farklılık gösterebilir):
 1. En Boy Oranını Koru
 2. Tam Panel
 3. merkez
Şimdi tüm bu üç GPU Ölçekleme modunu görelim.

1] En Boy Oranını Koru​

Adından da anlaşılacağı gibi, bu GPU Ölçekleme yönteminde oyunun orijinal en boy oranı korunur. Bu nedenle, oyunu tam ekran modunda veya pencereli modda oynamanız farketmez, oyun monitör ekranınızda herhangi bir piksel efekti olmadan sunulacaktır.

Bu GPU Ölçekleme yönteminde oyun esnemediğinden oyunun çevresinde siyah çubuklar göreceksiniz. En Boy Oranını Koru GPU Ölçeklemesini kullanarak eski oyunları daha büyük ekranlarda orijinal kalitelerinde oynayabilirsiniz.

2] Tam Panel​

Full Panel GPU Scaling yöntemi, oyunun boyutlarını esneterek tüm ekranda sunar. Dolayısıyla bu GPU Ölçekleme yönteminde oyunlarınızda bulanık bir efekt elde edeceksiniz. Oyununuzun etrafındaki siyah çubuklardan nefret ediyorsanız, onu tam ekrana genişletebilirsiniz ancak çıktı pikselli bir görünüme sahip olacaktır.

3] Merkez​

Bu yöntemde, görüntü ölçekleme kapatılır ve tüm oyun, çevresinde siyah çubuklarla ekranın ortasında görüntülenir. Bu yöntem, düşük çözünürlüklü oyunları daha büyük ekranlarda görüntü ve video kalitesinden ödün vermeden oynamak istiyorsanız idealdir.

Ekran Ölçekleme nedir?​

Ekran Ölçekleme, bir ekrandaki metni, yazı tipini ve diğer öğeleri artırmak ve azaltmak için kullanılır. Ekran Ölçeklendirme, görme yeteneği zayıf olan kullanıcılar için mükemmel bir çözümdür. Metnin daha kolay okunmasını sağlamak amacıyla bir ekrandaki öğelerin boyutunu artırmak için Ekran Ölçeklendirmeyi kullanabilirler.

GPU Ölçeklendirme ve Ekran Ölçeklendirme: Farklar​

Yukarıda GPU ve Ekran Ölçeklemelerinin ne olduğunu açıkladık. Şimdi GPU ve Ekran Ölçeklendirme arasındaki temel farkları görelim.
 • GPU Ölçeklendirmede, bir videoyu veya görüntüyü büyütme ve küçültme işi Grafik İşleme Birimi (GPU) tarafından yapılır. Öte yandan, Ekran Ölçeklendirmede, yükseltme ve küçültme işleri bilgisayarın ekranı tarafından yapılır.
 • Sisteminize farklı çözünürlüklerde birden fazla monitör bağlıysa, bilgisayarınız size tüm monitörler için farklı bir Ekran Ölçekleme ayarlama seçeneği gösterecektir. GPU Ölçekleme için birden fazla grafik kartına ihtiyacınız olacak.
 • Ekran Ölçekleme, özel bir grafik kartı gerektirmez. Ekran Ölçekleme yapmak için bilgisayarınızın tümleşik grafik kartı yeterlidir. Öte yandan, GPU Ölçekleme, belirli bir en boy oranına sahip bir ekranda yüksek ve düşük çözünürlüklü oyunları işlemek için özel bir grafik kartı gerektirir.
 • Windows 11/10 cihazınızın Ayarlar panelini açarak Ekran Ölçeklendirme yapabilirsiniz. Oysa GPU Ölçekleme için yazılıma ihtiyacınız var.
 • Ekran Ölçekleme, bir görüntüdeki piksel sayısına bağlıdır. Bu nedenle, Görüntü Ölçekleme, daha yüksek çözünürlüklü görüntüler için daha etkilidir. Aksine, GPU Ölçeklemenin sonucu, Grafik İşlem Biriminizin performansına bağlıdır. Bu nedenle yüksek çözünürlüklü oyunlarda GPU Ölçekleme yapmak için ağır hizmet tipi bir grafik kartı gerekir.

GPU Ölçeklendirme ve Ekran Ölçeklendirmenin Artıları ve Eksileri​

Yukarıda, GPU ve Ekran Ölçeklemelerinin ne olduğunu ve temel farklarının neler olduğunu tartıştık. Şimdi GPU Ölçekleme ve Ekran Ölçeklemenin artıları ve eksileri hakkında konuşalım.

GPU Ölçeklemenin Artıları​

 1. GPU Ölçekleme ile bir oyunun boyutlarını ekranınıza veya monitörünüze göre ayarlamak için üç seçeneğiniz olacak.
 2. GPU Ölçekleme, daha yüksek en boy oranına sahip ekranda daha düşük en boy oranına sahip eski oyunları oynamak için en uygun olanıdır.
 3. GPU Ölçeklemenin En Boy Oranını Koru ve Merkez modları, bir oyunun kalitesini korumaya ve fazla bozulma olmadan sunmaya yardımcı olur. Bu iki GPU Ölçekleme modunu kullanarak, eski oyunları modern monitörlerde oyun çözünürlüğünden ödün vermeden oynayabilirsiniz.

GPU Ölçeklendirmenin Eksileri​

 1. GPU Ölçekleme, orijinal en boy oranını koruyarak oyunların kalitesini korusa da, oyunun etrafındaki çirkin siyah çubukları geliştirir.
 2. Oyununuzun çevresinde siyah çubuklar istemiyorsanız, GPU Ölçeklemenin Tam Panel modunu kullanabilirsiniz, ancak bu mod oyunu tüm ekranı dolduracak şekilde genişletir ve sonuçta bozulmaya neden olur.
 3. GPU Ölçeklemenin bir diğer dezavantajı, giriş gecikmesidir. Oyun oynarken bir tuşa bastığınızda ekranınızda biraz gecikme yaşayacaksınız.

Ekran Ölçeklendirmenin Artıları​

 1. Ekran Ölçeklendirme, özel bir grafik kartı gerektirmez. Cihazınızın ayarlarında farklı Ekran Ölçekleme uygulamak için bir seçenek bulacaksınız.
 2. Ekran Ölçeklendirmeyi kullanarak birden çok monitör için farklı bir ekran çözünürlüğü ayarlayabilirsiniz .

Ekran Ölçeklendirmenin Eksileri​

Yüksek DPI cihazları söz konusu olduğunda, Ekran Ölçekleme karmaşık hale gelir. Kullanıcılar , yüksek DPI cihazlarında Görüntü Ölçekleme uygularken bazı sorunlar yaşayabilir .

Hangisi daha iyi GPU Ölçekleme veya Ekran Ölçeklendirme?​

Hem GPU Ölçeklendirme hem de Ekran Ölçeklendirmenin kendi artıları ve eksileri vardır. Eski oyunları grafik kalitesinden ödün vermeden daha büyük ekranlarda oynamak istiyorsanız GPU Ölçeklendirmesi iyidir. Öte yandan, GPU Ölçeklendirme de bir giriş gecikmesine neden olur. Ekran Ölçekleme hakkında konuşursak, sisteminize bağlı farklı ekranlar için farklı çözünürlükler ayarlamanıza olanak tanır. Öte yandan, Görüntü Ölçeklendirme, yüksek DPI aygıtları için daha karmaşık hale gelir.

GPU Ölçekleme performansı artırır mı?​

GPU Ölçeklendirme, eski oyunları (4:3 veya 5:4 en boy oranına sahip ekranlar için geliştirilen oyunlar) modern monitörlerde veya ekranlarda (daha yüksek en boy oranına sahip ekranlar) oynanabilir hale getirmek için yapılır. Şimdi soruma gelecek olursak, GPU Ölçekleme yaptığınızda oyunlarda biraz giriş gecikmesi yaşayabilirsiniz. Bu nedenle, GPU Ölçekleme oyunlarınızın performansını etkileyebilir..
 
Son düzenleme:
Üst