Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

[Hızlı İpucu] Ubuntu 22.04'te 'Yönetici Olarak Aç' Seçeneğini Etkinleştirin

Klasörü açmak veya dosyayı yönetici olarak düzenlemek mi istiyorsunuz (aka Linux'ta kök)? Ubuntu 22.04 dosya yöneticisine menü seçeneği ekleyerek hileyi nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

'Dosyalar' (aka nautilus) nautilus-adminidari işlemleri yapmak için çağrılan bir uzantıya sahiptir. Bununla, klasöre sağ tıklayıp “Yönetici Olarak Aç”ı seçebilir veya dosyaya sağ tıklayıp “Yönetici Olarak Düzenle”yi seçebilirsiniz.

MS Windows'u sevmiyorum, ancak bir uygulamayı root olarak çalıştırmayı desteklemiyor.

openasadmin-600x348.webp


1. Terminali Açın​

İlk olarak, klavyede Ctrl+Alt+T tuş kombinasyonuna basarak veya 'Aktiviteler' genel bakış ekranından arama yaparak terminali açın.

terminal-jammy.png


2. nautilus-admin'i yükleyin​

Terminal açıldığında, aşağıdaki komutu içine yapıştırın ve Enter'a basın.

sudo apt nautilus-admin'i kurun.
Sudo kimlik doğrulaması için kullanıcı parolasını (yıldız işareti geri bildirimi yok) yazın ve devam etmek için Enter'a basın.

apt-nautilus-admin-600x263.webp


3. Değişikliği uygula​

Uzantıyı yükledikten sonra, değişikliği uygulamak için dosya yöneticisini yeniden başlatmanız gerekir.

Dosya yöneticisi penceresini kapatıp yeniden açmakla kalmayıp, arka plan hizmetinden çıkmak ve otomatik olarak yeniden başlamasına izin vermek için komutu çalıştırmanız gerekir:

nautilus -q
nautilus-q-600x152.webp
 
Üst