Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Hyper-V Sanal Makinesinin Başlangıçta Otomatik Olarak Başlatılması Nasıl Yapılır?

Katılım
4 Haz 2022
Mesajlar
99
Tepkime puanı
5
Puanları
0
Varsayılan olarak, kullanıcı hesabınızda oturum açtığınızda Hyper-V sanal makineyi başlatmaz. Ancak, Hyper-V'nin Windows başlangıcında sanal makineyi otomatik olarak başlatmasına izin vermek istiyorsanız, bunu nasıl yapabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Bu gönderi ayrıca, Hyper-V'nin başlangıçta sanal makineyi başlatmasını nasıl engelleyeceğinizi de gösterecektir.
Hyper-V temel olarak üç başlatma seçeneği sunar:
  • Hiçbir şey: Bu seçeneği seçerseniz, bilgisayarınızı başlattığınızda Hyper-V sanal makineyi başlatmaz.
  • Hizmet durduğunda çalışıyorsa otomatik olarak başla: Bazen donduğunda veya çok takıldığında bilgisayarımızı aniden yeniden başlatıyoruz. Bilgisayarı yeniden başlattığınızda Hyper-V çalışıyorsa, bilgisayarınızı başlattığınızda Hyper-V sanal makineyi otomatik olarak çalıştıracaktır.
  • Bu sanal makineyi her zaman otomatik olarak başlat: Bu seçeneği seçerseniz, Hyper-V sanal makineyi başlangıçta otomatik olarak başlatır. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda çalışıyor olsun ya da olmasın, Hyper-V önceden izin almadan seçilen sanal makineyi başlatır.
Sanal makinenin başlamasını geciktirmek de mümkündür. Bu, otomatik olarak başlamasını istediğinizde yardımcı olur, ancak önce birkaç dakika bekleyin. Bunu Hyper-V Manager ve PowerShell yardımıyla kurmak mümkündür. Her iki yöntemden de bahsettik ve her ikisini de gönül rahatlığıyla takip edebilirsiniz. Başlamadan önce, bu ayarı her sanal makine için manuel olarak etkinleştirebileceğinizi bilmelisiniz.

Hyper-V sanal makinesinin başlangıçta otomatik olarak başlatılması nasıl yapılır?​

Hyper-V sanal makinesinin Windows bilgisayarınızda başlangıçta otomatik olarak başlatılmasını sağlamak için şu adımları izleyin:
  1. PC'nizde Hyper-V Manager'ı açın.
  2. Bir sanal makine seçin.
  3. Ayarlar seçeneğini tıklayın .
  4. Otomatik Başlatma İşlemi sekmesine geçin .
  5. Engellenecek bir şey yok'u seçin .
  6. İzin vermek için Her zaman bu sanal makineyi otomatik olarak başlat'ı seçin .
  7. Tamam düğmesini tıklayın .
Başlamak için PC'nizde Hyper-V Yöneticisini açın ve daha önce oluşturduğunuz bir sanal makineyi seçin. Ardından, sağ tarafta görünen Ayarlar seçeneğine tıklayın.
Alternatif olarak, sanal makineye sağ tıklayıp içerik menüsünden Ayarlar seçeneğini seçebilirsiniz.
Ardından, sol taraftaki Otomatik Başlatma İşlemi sekmesine geçin. Burada yukarıda belirtilen tüm seçenekleri bulabilirsiniz. Hyper-V'nin sanal makineyi başlatmasını engellemek için Hiçbir Şey'i seçmeniz gerekir.

Öte yandan, Hyper-V'nin sanal makineyi başlangıçta başlatmasına izin vermek istiyorsanız, Bu sanal makineyi her zaman otomatik olarak başlat seçeneğini seçmelisiniz.
Tamamlandığında, değişikliği kaydetmek için Tamam düğmesine tıklayın. Başlatma gecikmesini ayarlamak da mümkündür. Bunun için Startup delay kutusuna saniye cinsinden bir değer girmeniz gerekiyor.

PowerShell kullanarak Hyper-V'nin sanal makineyi başlatmasını durdurun​

Hyper-V'nin PowerShell kullanarak başlangıçta sanal makineyi başlatmasını durdurmak için aşağıdaki adımları izleyin.
Windows Terminal'de yönetici haklarına sahip PowerShell örneğini açmanız gerekir. Bunun için Win+X tuşlarına basın , Windows Terminal (Yönetici) öğesini seçin ve Evet düğmesine tıklayın.
Ardından, şu komutu girin:
Get-VM –VMname * | Select-Object VMname,AutomaticStartAction,AutomaticStartDelay,AutomaticStopAction
Bu durumda alınması zorunlu olan VMName'i görüntüler. Ancak, adı zaten biliyorsanız, doğrudan şu komutu girebilirsiniz:
Set-VM -Name "VMName" -AutomaticStartAction Hiçbir Şey
VMName'i orijinal sanal makine adıyla değiştirmeyi unutmayın .
Ancak, bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda sanal makineyi çalışıyorsa başlatmak istiyorsanız, şu komutu girmeniz gerekir:
Set-VM -Name "VMName" -AutomaticStartAction StartIfRunning
Öte yandan, Hyper-V'nin sanal makineyi her zaman ve önceki koşuldan bağımsız olarak başlatmasına izin vermek istiyorsanız, aşağıdaki komut yardımcı olur:
Set-VM -Name "VMName" -AutomaticStartAction Start -AutomaticStartDelay 0
Başlatma gecikmesini saniye olarak ayarlamak mümkündür. Bunun için yukarıdaki komutta 0'ı istediğiniz süre ile değiştirebilirsiniz.

BIOS'ta Hyper-V'yi nasıl devre dışı bırakırım?​

BIOS'ta Hyper-V'yi devre dışı bırakmak için herhangi bir seçenek bulamıyorsunuz. Windows 11, Windows 10 veya başka bir şey kullanıyor olsanız da, BIOS'ta Hyper-V ile ilgili bir seçenek olmamalıdır. Windows özelliklerini aç veya kapat için arama yaparak açabileceğiniz Windows Özellikleri panelinden Hyper-V'yi devre dışı bırakmanız gerekir.

Hyper-V'yi nasıl devre dışı bırakırım?​

Windows 11/10'da Hyper-V'yi devre dışı bırakmak için önce Windows Özellikleri panelini açmanız gerekir. Bunun için, Windows özelliklerini aç veya kapat öğesini arayın ve bireysel arama sonucunu tıklayın. Ardından, Hyper-V onay kutusundaki onay işaretini kaldırın ve Tamam düğmesini tıklayın. Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.
 
Son düzenleme:
Üst