Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Katlanır Ekranlar Gerçekte Nasıl Çalışır?

Katılım
4 Haz 2022
Mesajlar
99
Tepkime puanı
5
Puanları
0
Katlanır ekranlar, büyük ölçüde Samsung'un iki sıralı katlanabilir telefonları olan Z Flip ve Z Fold sayesinde son yıllarda yaygın bir görüntü haline geldi . Diğer üreticilerin katılımıyla, katlanabilir cihaz fiyatları hızla düşüyor ve yeni bir kişisel bilgisayar çağı vaat ediyor. Ancak katlanır ekranlar gerçekte nasıl çalışır?

Katlanır ekranların nasıl çalıştığını hep merak etmiş veya henüz düşünmemiş olsanız da, size katlanabilir ekranlar ve bunları mümkün kılan harika teknolojiler konusunda hızlandırılmış bir kurs vereceğiz.

Katlanır ekranlar: Temel Bilgiler​

Sert veya esnek, düz veya kavisli, yuvarlanabilir veya katlanabilir tüm ekranlar aşağı yukarı aynı şekilde çalışır.

Basitçe söylemek gerekirse, ekranda gördüğümüz görüntüleri oluşturmak için milyonlarca renk lekesi birleşir. Bunu başarmanın farklı yolları vardır ve bunlar, LCD , OLED ve daha yakın zamanda mikro-LED ve mini-LED dahil olmak üzere orada gördüğünüz çeşitli ekranlarla sonuçlanır .

Tüm bu renk lekeleri, alt tabaka adı verilen bir malzeme tabakasına oturur. Uzun yıllar boyunca, alt tabaka ince bir cam tabakası olmuştur - kırılmadan önce ancak çok fazla esneyebileceğiniz sert, kırılgan cam.

Ardından son on yılda, ekran üreticileri, kırılmadan bükülebilen esnek plastikten yapılmış ekran alt tabakaları üretti. Plastik tabanlı ekranlar, 2014 yılındaki Galaxy Note Edge gibi kavisli ekranlı ilk telefonların oluşturulmasını mümkün kıldı.

Esnek alt tabaka denklemin sadece bir parçasıdır. Bilim adamları ve mühendisler bazı gülünç derecede zor problemleri çözmek zorunda kaldılar.

Teknoloji ilerledikçe, ekran üreticileri bir ekrana güvenli bir şekilde yerleştirebilecekleri esneklik miktarını artırmanın yollarını buldular. En önemlisi, ekranların kırılmadan binlerce kez bükülmesine izin vererek dayanıklılık sorununu da çözdüler. Sonunda bu yol bizi günümüzün neredeyse bir kağıt yaprağı gibi katlanabilen katlanır ekranlarına götürdü.

Üreticiler on yıldan fazla bir süredir katlanır ekranlar satıyorlar, ancak ilk katlanır telefonlar yalnızca 2019'da çıktı. Katlanır ekranların olgunlaşması için bu kadar zamana ihtiyaç duymasının bir nedeni var - daha doğrusu bunun birçok nedeni var.

Esnek alt tabaka denklemin sadece bir parçasıdır. Bilim adamları ve mühendisler, hafif ve esnek ancak yıllarca süren mekanik strese dayanabilen alt tabaka üretimi gibi gülünç derecede zor sorunları çözmek zorunda kaldılar; tüm bükme ve katlama işlemlerinin zaman içinde görüntü kalitesini etkilememesini sağlamak; ekran için eşit derecede esnek bir koruyucu katman oluşturmak; ve ekrana giren diğer tüm teknolojilerin hala çalıştığından emin olmak. Tüm bunlar yapıldığında, diğer akıllı insanlar, elektronik cihazlarımızdan beklediğimiz delicesine yüksek standartları korurken, esnek ekranları katlanır telefonlara dahil etmenin yollarını tasarlamak zorunda kaldılar. Gerçekten zor bir iş.

Katlanır Ekranların Nasıl Çalıştığına Daha Yakından Bir Bakış​

Katlanabilir bir ekranın bileşenlerine tek tek bakmadan önce, bugün piyasada gördüğünüz tüm katlanır ekranların OLED türünden olduğuna dikkat etmek önemlidir. OLED ekranların LCD'ler gibi bir arka ışığı yoktur bunun yerine, güç uygulandığında piksellerin kendileri ışık yayar. Bu nedenle, OLED'ler LCD'lerden yaklaşık %30 daha ince ve daha hafif yapılabilir. LCD'ye göre diğer avantajlarla birleştiğinde , OLED esnek ekranlar için ilk tercihtir, ancak esnek LCD ekranlar mevcuttur.


esnek oled


Katlanabilir OLED ekranların nasıl çalıştığını anlamak için ekranı çok ince (ve muhtemelen çok lezzetli olmayan) bir katman pastası olarak görselleştirmek faydalı olacaktır. Bu yüksek teknolojili pastanın her katmanının belirli bir rolü vardır. Bu katmanlar, bir milimetre kalınlığındaki çok ince bir pakette birbirine lamine edilir. Onları geçelim.

  • Alt tabaka katmanı — Tahta olarak da adlandırılan bu, diğer tüm katmanları destekleyen ekranın temelidir. Esnek bir ekranda alt tabaka plastikten veya daha az yaygın olarak metalden yapılır. Günümüzde esnek ekranlı cihazların çoğu, poliimid (PI) adı verilen bir polimer plastikten yapılmış bir alt tabaka kullanır. Esnek ve yalıtkan olmanın yanı sıra poliimid, yüksek mekanik mukavemet ve termal stabiliteye sahiptir .
  • TFT katmanı — Esnek alt tabakanın üzerine uygulanan TFT (ince film transistör) katmanı, her piksele güç dağıtımını kontrol eder. Bunu, ekrandaki tüm pikselleri birbirine bağlayan bir "güç şebekesi" olarak düşünün. OLED ekranda, LCD'den farklı olarak, her piksel ayrı ayrı kontrol edilebilir, bu da yüksek kontrast oranlarına ve daha düşük güç tüketimine olanak tanır.
  • OLED katmanı — Her biri kırmızı, yeşil ve mavi alt piksellerden oluşan ayrı piksellerden oluşan ışık yayan katman. Her piksel, alt piksellerinin aldığı güç miktarını değiştirerek belirli bir renk ve parlaklığa ulaşabilir. Sırasıyla pikseller, ekranda gördüğümüz görüntüyü oluşturmak için birleşir. OLED katmanı, bir katot, bir anot ve bunların arasına sıkıştırılmış bir organik ışık yayan malzeme katmanı dahil olmak üzere birkaç alt katmandan oluşur.
  • Örtü katmanı — Kapsülleme katmanı olarak da adlandırılan bu katman, diğer katmanları kapatan ve koruyan katmandır. Aynı zamanda, kullanıcıların katlanır ekranlarla etkileşime girdiklerinde dokundukları katmandır. Malzemeler açısından, daha ucuz seçenek poliimiddir (alt tabaka ile aynı), ancak daha yakın zamanlarda üreticilerin ultra ince camı (UTG) benimsediğini gördük. UTG plastikten daha sağlamdır ve normal cam gibi hissettirirken yine de bükülebilir. UTG, Samsung'un en son Z Flip ve Z Fold'da kullandığı şeydir.
royole gerilebilir mikro led ekran 2

Katlanır Ekranların Nasıl Çalıştığı Hakkında Başka Ne Bilmeliyim?​

Katlanır ekranlar, içe katlama veya dışa katlama türünde olabilir. Katlanır bir ekranda (örneğin, Galaxy Z Flip 3 ), ekran katlandığında cihazın içine gizlenir ve bu da dayanıklılığa yardımcı olur, ancak ekranda hafif bir kırışıklığa neden olma eğilimindedir. Açılır kapanır bir ekranda ( Huawei Mate XS 2 gibi ), ekran, katlandığında cihazın dışına doğru bükülür. Bu, onu çizilmelere maruz bırakır, ancak kırışıksız bir görünüm sağlar.

Şimdiye kadar gördüğümüz katlanır ekranlı cihazların yalnızca bir katı var, ancak üreticiler iki veya daha fazla katlanan cihaz konseptlerini gösterdiler. İşte "S" veya "G" konfigürasyonunda iki kez katlanan bazı Samsung tasarımları.

Tüm esnek görüntüleme cihazları katlanmaz. Cihazın gövdesi içinde yuvarlanıp kaybolan, yuvarlanabilir ekranlı cihazlar gördük. Örnekler arasında Oppo X 2021 katlanabilir telefonu veya LG'nin çılgın OLED R katlanabilir TV'si sayılabilir .

Ekran, katlanır ekranların nasıl çalıştığının önemli bir yönüdür, ancak tek olan bu değildir. Menteşe, kullanıcı deneyimi için aynı derecede önemli olabilir. Üreticiler, katlanabilir ürünlerindeki menteşelerin sorunsuz ve tutarlı bir şekilde çalışmasını, doğru miktarda "çıtçıt" olmasını ve ekranın oturması için pürüzsüz bir yüzey sağlamasını sağlamak için çok fazla kaynak harcadı.


Bir diğer önemli faktör ise dayanıklılıktır. Tanım olarak, katlanabilir ekranlar, cihaza giren su, toz ve diğer kirleticilerin olasılığını artıran hareketli parçalara sahiptir. Gerçekten de, bazı cihazlarda ekranın altına biriken ve kullanıcı deneyimini bozan ve ekrana zarar verebilecek kalıntılarla ilgili sorunlar gördük.

Çok sayıda üretici, telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve hatta TV'ler de dahil olmak üzere katlanabilir ekranlı ürünleri zaten piyasaya sürdü veya en azından alay etti . Tabletlerin, giyilebilir cihazların, oyun konsollarının ve hatta ev aletlerinin bükülebilen ekranlara sahip olduğu bir geleceği tasavvur etmek kolaydır. Yenilik, gerilebilir, giyilebilir ve hatta cilt içine gömülebilir ekranlardan da gelecek. Bu arada, teknolojiye daha fazla kaynak yatırıldıkça katlanır ekranlar daha iyi hale gelecek.
 
Son düzenleme:
Katılım
4 Tem 2022
Mesajlar
13
Tepkime puanı
0
Puanları
0
teknolojinin gelişimi daha iyi yerlere geliyor.
 
Üst