Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

KDC Dosyası Nedir? Windows 11'de Bir KDC Dosyası Nasıl Görüntülenir ve Düzenlenir?

Bu kılavuzda, bir KDC dosyasının ne olduğunu ve onu Windows 11/10'da nasıl görüntüleyebileceğinizi ve düzenleyebileceğinizi tartışacağız. KDC , grafikleri ve ilgili bilgileri bir kamera tarafından yakalanan minimum düzeyde işlenmiş veri biçiminde depolayan bir ham görüntü formatıdır. Şimdi, bir KDC görüntünüz varsa ve onu bir Windows PC'de görüntülemek veya üzerinde değişiklik yapmak istiyorsanız, formatı destekleyen bir araç kullanmanız gerekecektir. Size yardımcı olmak için, KDC görüntülerini açmanıza ve değiştirmenize izin veren ücretsiz araçların bir listesini paylaştık. O halde lafı fazla uzatmadan bir göz atalım!

KDC dosyası nedir?​

Bir KDC dosyası, bir Kodak Digital Camera Raw Görüntü Dosyasıdır . Kodak DC40, Kodak DC50, Kodak DC120 vb. gibi Kodak dijital fotoğraf makineleri tarafından çekilen görüntüler KDC dosya uzantısıyla kaydedilir. Tıpkı herhangi bir ham görüntü gibi, Kodak yazılımı veya KDC dahil ham görüntüleri destekleyen üçüncü taraf uygulamalarla görüntülenebilir veya düzenlenebilir. Bu gönderide bir KDC dosyasını açmanıza izin veren bazı güzel ücretsiz yazılımlar bulabilirsiniz.

Windows 11'de bir KDC dosyası nasıl düzenlenir?​

Bir KDC dosyasını düzenlemek için ücretsiz yazılımı kullanabilirsiniz. Windows 11/10 PC'de bir KDC görüntüsünü görüntüleyebileceğiniz ve düzenleyebileceğiniz birden fazla ücretsiz yazılım vardır. İşte kullanabileceğiniz bazı ücretsiz yazılımlar:

  1. Chasys Beraberlik IES.
  2. digiKam
  3. İrfanGörünüm
  4. PhotoPad Fotoğraf Editörü
  5. HamTerapi
  6. Güçlü RAWer

1] Chasys Draw IES​

Chasys Draw IES, KDC görüntülerini görüntülemenizi ve düzenlemenizi sağlayan popüler bir grafik işleme paketidir. Bunu kullanarak, ARW, DNG, SRF, CR3, RAW ve daha fazlası dahil olmak üzere daha birçok ham görüntüyü görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Chasys Draw IES Viewer, Chasys Draw IES Artist ve Chasys Draw IES Converter'ı içeren ayrı uygulamalar sağlar . KDC dosyalarını görüntülemek ve düzenlemek için Chasys Draw IES Artist'i kullanabilirsiniz. Ancak, yalnızca PC'nizde kayıtlı ham ve diğer görüntüleri görüntülemek istiyorsanız, Chasys Draw IES Viewer'ı kullanabilirsiniz.

Chasys Draw IES Artist'i kullanarak, çeşitli düzenleme araçlarını kullanarak bir KDC görüntüsünü değiştirebilirsiniz. Yeniden boyutlandırabilir, döndürebilir, çevirebilir, aynalayabilir ve diğer bazı dönüştürme araçlarını kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra, resimlere metin eklemenize, filtreler ve efektler uygulamanıza, resminize filigran eklemenize ve daha pek çok şeye olanak tanır. Ayrıca size KDC görüntüleri üzerine fırça, kurşun kalem, sihirli değnek, keskinleştirme, pürüzsüzleştirme, silgi, kesme, kırpma, şekil, metin, kalem ve yol gibi çeşitli çizim araçları sunar. görüntü, ilgili seçenekleri kullanarak katmanları kolayca yönetebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Bir KDC görüntüsünü düzenlemeyi tamamladığınızda, onu JPEG, PNG, GIF, TIFF, BMP ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli popüler biçimlerde kaydedebilirsiniz.

Genel olarak, KDC dahil ham görüntüleri görüntülemek ve düzenlemek için kullanabileceğiniz eksiksiz bir pakettir. Ayrıca animasyonlu imleçler, statik imleçler, GIF animasyonları, yığın fotoğraflar ve daha fazlasını oluşturmanıza olanak tanır.


2] digiKam​

digiKam , Windows 11/10'da KDC görüntülerini görüntülemenizi ve değiştirmenizi sağlayan bir ham görüntü görüntüleyici ve düzenleyicidir. Basitçe bir KDC görüntüsü açabilir ve ardından mevcut araçları kullanarak görüntüleri düzenleyebilir veya dönüştürebilirsiniz. Resimlerinizi değiştirebileceğiniz çeşitli standart ve gelişmiş fotoğraf düzenleme özellikleri sunar.

Bir KDC görüntüsünü yeniden boyutlandırmak, kırpmak, döndürmek, yansıtmak ve çevirmek için dönüştürme araçlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca, giriş görüntüsünün görünümünü ve hissini daha da geliştirmek için kullanabileceğiniz bir dizi Renk Düzeltme, Renk Geliştirme ve Efektler ve Filtreler içerir. Bu araçların yardımıyla bir görüntünün renk profilini değiştirebilir, bir görüntüyü bulanıklaştırabilir, görüntüyü keskinleştirebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Ayrıca bir KDC görüntüsünün meta verilerini görüntülemenizi sağlar. Görüntüyü değiştirmeyi bitirdikten sonra PNG, JPEG, TIFF, BMP, GIF vb. desteklenen çıktı biçimlerinden birinde kaydedilebilir.

digiKam, KDC görüntüleri de dahil olmak üzere ham görüntüleri görüntülemenizi ve düzenlemenizi sağlayan harika bir fotoğraf yönetim yazılımıdır. KDC dışında, ARW, PW2, DNG, MEF, DC2, NEF, CR2, BMQ, TIF, BAY, SRF, CS1, SRW, MDC, PDC, NRW, PEF, ORF, KC2 dahil olmak üzere çok daha fazla ham görüntüyü destekler. , MRW, SR2, MOS ve STI.

3] Irfan Görünümü​

IrfanView , Windows 11/10 için popüler bir resim görüntüleme ve düzenleme yazılımıdır. Bunu kullanarak, KDC gibi ham görüntüleri de işleyebilirsiniz. Ancak, ham görüntüleri görüntülemek veya düzenlemek için resmi web sitesinden indirebileceğiniz ek bir eklenti indirip yüklemeniz gerekir . IrfanView Plugin'i indirdikten sonra, yüklemek için yükleyiciyi çalıştırmanız yeterlidir. Ardından, içindeki ham görüntüleri görüntülemeye veya düzenlemeye başlayabilirsiniz.


Bir fotoğraf düzenleyici gibi, kullanabileceğiniz çok sayıda araç sağlar. KDC görüntülerinizi geliştirmek için dönüştürme, renk düzeltme, renk profili değişiklikleri, efektler ve filtreler ve daha birçok araç bulabilirsiniz. Mevcut araçları kullanarak görüntüleri kırpabilir, görüntüleri döndürebilir, görüntüleri çevirebilir, görüntülere metin ekleyebilir, renkli görüntülerin renk derinliğini değiştirebilir, efektler ekleyebilir, renkleri değiştirebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Düzenlenen KDC görüntüsünü daha sonra PNG, JPEG, BMP, TIFF, GIF vb. gibi bazı yaygın biçimlere dönüştürebilirsiniz.

Bu yazılım ayrıca ARW, MOS, NEF, SRW, TIF, STI, PW2, KC2, MRW, BAY, SRF, MDC, DNG, CR2, ORF, PEF, PDC, MEF, SR2, NRW, DC2 gibi diğer ham görüntüleri de işleyebilir. , BMQ, CS1, vb.

4] PhotoPad Fotoğraf Editörü​

KDC görüntülerini görüntülemek ve düzenlemek için başka bir iyi yazılım da PhotoPad Photo Editor . Çeşitli resim dosyalarını açabileceğiniz harika bir resim görüntüleyici ve düzenleyicidir. İçinde birkaç düzenleme eylemi gerçekleştirebileceğiniz iyi bir resim düzenleme araçları koleksiyonuna sahip olursunuz.

Yeniden boyutlandırma, kırpma, döndürme, çevirme, DPI ayarlama, kırmızı gözü kaldırma, damgayı klonlama, ışığı değiştirme, rengi değiştirme, keskinleştirme, bulanıklaştırma, renkleri azaltma, efekt ekleme, görüntüyü rötuşlama gibi kullanışlı görüntü düzenleme seçenekleri sunar. Ayrıca görüntünün görünümünü ve verdiği hissi değiştirmek için bazı efektler ve filtreler de ekleyebilirsiniz. Düzenlenen KDC görüntüsü PNG, BMP, GIF, JPG ve daha fazlası gibi biçimlerde kaydedilebilir.

Bir KDC görüntüsünü düzenleme işlemi, içinde çok basittir. Kaynak KDC görüntüsünü içe aktarabilir ve ardından görüntüyü düzenlemek için farklı sekmelerde bulunan mevcut araçları kullanabilirsiniz. Ayrıca ekran görüntüsü oluşturma, web kameranızı kullanarak görüntü yakalama vb. gibi bazı ek araçlar sağlar.

Bu yazılım yalnızca ticari olmayan kullanım için ücretsizdir. Ticari amaçlarla kullanmak için bir lisans satın almanız gerekecektir.

5] HamTerapi​

RawTherapee, adından da anlaşılacağı gibi, KDC görüntülerini açabileceğiniz özel bir ücretsiz ham görüntü görüntüleme ve düzenleme yazılımıdır. Resimlerinizi yüklemek ve düzenlemek için yerleşik bir dosya tarayıcısı ile birlikte gelir.

İçerisine alacağınız araçlar arasında Gölge/Vurgu ayarları, Pozlama ayarları, Ton Eşleme, Retinex, Keskinleştirme, Kontrast, Gürültü Azaltma, Vinyet Filtresi, Dereceli Filtre, Beyaz dengesi, Titreşim, Renk Tonlaması, Dalgacık tonlaması, Kanal Karıştırıcı, HSV Ekolayzır bulunur. , Rötuş, Kırp, Yeniden Boyutlandır, Demosaic, Kromatik Sapmalar ve daha fazlası. Ayrıca resimlerinizi dönüştürebilir ve renk değişiklikleri yapabilirsiniz.

6] Güçlü RAWer​

PC'nizde KDC görüntülerini görüntülemek ve düzenlemek için kullanabileceğiniz bir diğer yazılım da Able RAWer'dır. CR2, CRW, NEF, PEF, PEF, SR2, ARW ve RAF dahil olmak üzere çok sayıda ham görüntü formatını işleyebilen güzel bir ham görüntü düzenleyicidir.

Birçok güzel düzenleme aracı sunar. Bu araçlar, bir görüntünün parlaklığını veya kontrastını düzenlemenize, bir görüntüyü keskinleştirmenize, bir görüntüyü döndürmenize/yeniden boyutlandırmanıza/kırpmanıza ve daha pek çok şeye olanak tanır. Bir KDC görüntüsüne yumuşak gölge, dalga, lens, negatif vb. efektler de ekleyebilirsiniz. KDC görüntülerini düzenledikten sonra bunları GIF, TIFF, PNG, BMP, PGM, PBM, JPGç ve diğer desteklenen çıktı biçimlerine dönüştürebilirsiniz.


KDC'yi JPG'ye nasıl dönüştürebilirim?​

Bir KDC görüntüsünü JPG'ye dönüştürmek için IrfanView, digiKam veya PhotoPad Photo Editor gibi ücretsiz yazılımları kullanabilirsiniz. Bu yazılımlar, KDC görüntülerini açıp görüntülemenize, düzenlemenize ve ardından bunları JPG'ye ve diğer popüler biçimlere dönüştürmenize olanak tanır. KDC'yi JPG'ye dönüştürmenize izin veren başka ücretsiz yazılımlar da var. Bunları bu yazıda yukarıda kontrol edebilirsiniz.

RAW dosyalarını nasıl görüntülerim?​

RAW dosyalarını bir Windows PC'de görüntülemek için , ham görüntü dosyalarını destekleyen ücretsiz bir masaüstü uygulaması kullanabilirsiniz. RAW KDC dosyalarını görüntülemenize izin veren bazı yazılımlar arasında IrfanView, RawTherapee ve PhotoPad Photo Editor bulunur. Microsoft Fotoğraflar uygulamasında KDC görüntülerini görüntülemek için Microsoft'tan Ham Görüntü Uzantısını da kullanabilirsiniz . KDC dosyalarını görüntüleyebileceğiniz ücretsiz yazılımların bir listesini paylaştık. Bunları bu makalede yukarıda inceleyebilirsiniz.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst