Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Linux'ta Tüm Dizinlerde Özyinelemeli Bir Dosya Nasıl Bulunur?

Linux alt dizinlerinde dosya nasıl bulunur? - Dosyayı Linux'ta özyinelemeli olarak bulun. İşte bir dizinde ve alt dizinde bir dosya bulmak için Unix komutu.

Bir Dizinin Özyinelemeli Listelemesi Nedir?​

Özyinelemeli, bir dizinde alt dizinler ve dosyalar varsa, komutun bu dosyalara da (yinelemeli olarak) yürütüleceği ve uygulanacağı anlamına gelir.

Herhangi bir dizindeki dosya ve alt dizinlerin listesini görmenin en basit yolu ağaç komutunu kullanmaktır.

Ağaç, derinlik girintili bir dosya listesi üreten özyinelemeli bir dizin listeleme programıdır. Argüman olmadan ağaç, geçerli dizindeki dosyaları listeler. Dizin argümanları verildiğinde, ağaç, verilen dizinlerde bulunan tüm dosyaları ve/veya dizinleri sırayla listeler. Bulunan tüm dosyaların/dizinlerin listelenmesi tamamlandıktan sonra, ağaç, listelenen toplam dosya ve/veya dizin sayısını döndürür.

Ağaç komutu​

Ağaç komutuyla özyinelemeli aramayı gerçekleştirmenin daha kolay bir yolu:

ağaç -a

Ağaç komutuyla -a kullanıldığında, tüm dosyalar yazdırılır. Varsayılan olarak ağaç gizli dosyaları yazdırmaz (nokta .' ile başlayanlar). Ayrıca, hiçbir durumda ağaç, dosya sistemi yapılarını yazdırmaz.' (geçerli dizin) ve `..' (önceki dizin).

recursive-linux-1.jpg

'Bul' ve 'grep'i birleştirin​

Ayrıca Linux'ta iki komutun bir kombinasyonunu findve grepbir kalıpla eşleşen dosyalar için alt dizinleri tekrar tekrar aramak için komutları kullanabilirsiniz grep(argümanla sağlanır):

bulmak . -type f -exec grep -l 'dizin_adı' {} ;
Bu komut, görevi çok basit hale getirir. Geçerli dizinin tüm alt dizinlerindeki tüm dosyaları arar ve dosya adlarını yazdırır. Tüm alt dizinlerdeki dosyaları tekrar tekrar aramak için harika bir komut setidir.

Dosyaları Tekrarlı Olarak Bulmak için Diğer Komutlar​

Dosyaları yinelemeli olarak bulmak için başka birçok komut vardır. Linux Ubuntu kullanıcıları aşağıdaki komutlardan herhangi birini kullanabilir:

  1. ls -R : Linux sistemlerinde özyinelemeli dizin listesi almak için ls komutunu kullanın.
  2. find /dir/ -print : Unix sistemlerinde özyinelemeli dizin listesini görmek için find komutunu kullanın.
  3. du -a. : Unix sistemlerinde özyinelemeli dizin listesini görüntülemek için du komutunu kullanın.
 
Son düzenleme:
Üst