Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Mac'iniz Kapanmazsa Ne Yapmalısınız?

Katılım
4 Haz 2022
Mesajlar
99
Tepkime puanı
5
Puanları
0
Mac'inizi kapatmak ve kapatmak kolay olmalıdır. En azından teori bu. Gerçekte, bir Mac'i kapatmak bazen gerçek bir acı olabilir. Bu özellikte, bir Mac'in nasıl kapatılacağına ve Mac'iniz düzgün şekilde kapanmazsa ne yapılması gerektiğine bakıyoruz.

Mac nasıl kapatılır​

Bir Mac'i kapatmak normalde kolaydır. İşte yapmanız gerekenler:

 1. Ekranınızın sol üst köşesindeki Apple logosuna tıklayın. Kapat'ı seçin…
 2. 1 dakikadan geriye doğru sayan bir saatle Mac'inizin kapanacağına dair bir uyarı uyarısı göreceksiniz.
 3. Kapat'ı seçerken Komut tuşunu basılı tutarsanız geri sayımı atlayabilirsiniz.
 4. Çeşitli uygulamalarınızda üzerinde çalıştığınız şeyleri kaydetmenizi öneren uyarılar görebilirsiniz.
 5. Tüm uygulamalar kapatıldıktan sonra Mac'iniz kapatılmalıdır.
Mac Nasıl Kapatılır


Ancak, dediğimiz gibi, bazen bu çok düzgün çalışmaz. Aşağıda bunun bazı nedenlerine bakacağız.

Mac'inize biraz daha zaman verin​

Mac'iniz kapanmıyorsa yapılacak ilk şey ona biraz zaman tanımaktır. Bazen kapatma, macOS açık dosyaları sıralayıp tüm programları kapatmaya çalıştığı için uzun bir süreç olabilir. Bu, özellikle açık çok sayıda programınız ve belgeniz varsa geçerlidir.

Tüm bunlar aslında bir dakikadan uzun sürmemeli, ancak bir ekrana bakıp bir şeylerin olmasını beklerken zaman yavaş geçiyor.

Apple > Kapat'ı seçin ve Mac'i beş dakika yalnız bırakın. macOS işini yaparken git bir fincan çay yap.

Kapatmadan önce tüm uygulamaları kapatın​

Uygulama kapatılırken kapatılamadı


Mac işletim sisteminin kapatılabilmesi için tüm uygulamaları kapatması gerekir. Kapatma işlemindeki sorunlara bazen kapanmayan uygulamalar neden olur. Bunun nedeni genellikle uygulamanın içinde kaydedilmemiş bir belge bulunmasıdır. Ancak bunun nedeni uygulamanın çökmesi veya donması da olabilir.

Uygulamalarınızdan birinde sorun olup olmadığını öğrenmek için aşağıdakileri yapmanızı öneririz:

 1. Sıçrayan uygulama uyarıları için Dock'u kontrol edin. Bu, o uygulamadaki bir şeyin dikkatinize ihtiyacı olduğunu gösterecektir.
 2. Bir dosyayı kaydetmeniz gerekiyorsa, her belge için Uyarı Penceresinden Kaydet'i seçin. İptal'i seçerseniz, Kapatma işlemini durduracağını unutmayın.
 3. Bir uygulamanın kapanmamasının başka bir nedeni varsa, Zorla Kapatırsanız başarılı olabilirsiniz - bu, veri kaybına neden olabilir (bu bizim başımıza geldiğinde, yardımcı olacak bir şeyimiz olması için genellikle ekrandakileri ekran görüntüsü alırız) üzerinde çalıştığımız şeyi yeniden yaratırız). Bir uygulamadan Çıkmaya Zorlama hakkında buradan okuyabilirsiniz . (Bir yol, Dock'taki simgeye sağ tıklayıp Çıkmaya Zorla'yı seçmektir).
Tüm uygulamalarınız kapatıldığında, Mac'inizi sorunsuz bir şekilde kapatabilirsiniz. Bununla birlikte, hala sorun yaşıyorsanız, okumaya devam edin…

Mac'iniz donmuşsa ne yapmalısınız?​

Bazen Mac'iniz donduğu için kapanmıyor. Bunun olabileceğini düşünüyorsanız, imleci hareket ettirmeye çalışın ve hareket etmezse Mac'iniz donmuş olabilir.

Açıkçası bu, menüden Apple> Shut Down'ı seçmeyi sorunlu hale getirecek.

Bu durumda Mac'inizi kapatmanın birkaç yolu vardır:

 • Güç düğmesini birkaç saniye basılı tutun, ardından uyumak, yeniden başlatmak veya kapatmak isteyip istemediğinizi soran iletişim kutusunu görmelisiniz.
 • Kapatmanın başka bir yolu da bazı Mac'lerde Kontrol-Option-Komut-Güç düğmesine basmaktır. Çok eski bir Mac'iniz varsa, Komut-Kontrol-Çıkar'a bile basabilirsiniz. Bu, uygulamalardan çıkacak ve ardından Mac'i kapatacaktır.
Mac'iniz hâlâ kapanmıyorsa, onu kapanmaya zorlamanız gerekebilir.

 1. Ekran kararana ve güç ışığı sönene kadar Mac'inizdeki Güç düğmesini basılı tutun. Bir kablolama sesi ve bir tık sesi duyabilirsiniz.
 2. Tekrar açmak için Güç düğmesine tekrar basmadan önce Mac'i yaklaşık 30 saniye bırakın.
Mac'inizi bu şekilde kapatma alışkanlığına kapılmamak en iyisidir çünkü macOS düzgün bir şekilde kapanırsa daha iyi çalışacaktır (kodu temizlemesine ve düzgün bir şekilde saklamasına izin vererek). Mac'iniz rutin olarak kapanmayı reddediyorsa ve uygulamaları ve belgeleri kaydedilmemiş halde bırakmıyorsanız, güç düğmesini basılı tutmak yerine soruna neyin neden olduğuna bakmalısınız.

Ne yapılması gerektiğine dair daha ayrıntılı bir açıklama için Donmuş bir Mac nasıl düzeltilir bölümünü okuyun.

iMac kapanmıyor


Kapanmayan bir Mac nasıl düzeltilir?​

Kapanma sorunları olan bir Mac'i düzeltmenin basit bir yanıtı yoktur. Çeşitli farklı sorunlardan kaynaklanabilir. İşte denemenizi tavsiye ettiğimiz bazı sorun giderme adımları. Her birini birer birer gözden geçirin ve sorunu çözüp çözmediğine bakın:

 1. Soruna belirli bir uygulamanın neden olup olmadığını belirlemeye çalışın. Bir uygulama kapattığınızda her zaman donarsa ve kapatma işlemini iptal ederse, onu güncelleyin (veya yeniden yükleyin).
 2. Sorunlara neden olan bir çevre birimi olup olmadığını öğrenin. Farenizi, klavyenizi ve Mac'inize takılı diğer her şeyi çıkarın.
 3. Bir yazılım güncellemesi yapın (App Store'u açın ve Güncellemeler > Tümünü Güncelle'ye tıklayın).
 4. App Store dışında yüklediğiniz tüm yazılımları güncelleyin. Genellikle Uygulamayı açın ve Yardım > Güncelle veya Uygulama > Yazılımı Güncelle'yi seçin.
 5. FileVault'un kapalı olduğundan emin olun (Sistem Tercihleri > Güvenlik ve Gizlilik > FileVault > FileVault'u Kapat).
 6. Disk İzlencesi'ni açın. Ana sabit sürücüyü seçin ve Diski Doğrula'yı tıklayın. Herhangi bir sorun varsa Diski Onar'ı tıklayın. Disk Yardımcı Programını kullanma hakkında buradan okuyun .
 7. Disk İzlencesi'nde (ana sürücünüzün altında) ana birimi seçin ve Disk İzinlerini Doğrula > Disk İzinlerini Onar'ı seçin.
 8. SMC'yi sıfırlayın. Sıfırlama eğitimini izleyin.
 9. Mac'inizi yedekleyin ve macOS'i yeniden yükleyin .
Herhangi bir kapanma sorunuyla karşılaştıysanız ve bunu çözmek için attığınız adımlarla ilgili yorumlarda bize bildirin.

Mac'inizi kapattıktan sonra, soruna neyin neden olduğunu bulmak için bazı kontroller yapmak iyi bir fikirdir. Arızalı bir çevre birimi, buggy yazılımı olabilir veya Mac'inizin donanım veya yazılımında bir sorun olabilir.
 
Üst