Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Mac'te Tam Ekran Moduna Nasıl Girilir ve Çıkılır?

Katılım
25 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
6
Puanları
0
Hiç bir uygulamayı Mac'te tam ekran modunda kullanmak istediniz mi? Ya da belki tam ekranda kaldınız ve nasıl çıkacağınızı bilmiyorsunuz. Neyse ki, modlar arasında geçiş yapmak, küçük bir yeşil düğmeye tıklamak kadar kolay. İşte nasıl yapılacağı.

Mac'te Tam Ekran Moduna Nasıl Girilir​

Mac'ler, 2011'de Mac OS X 10.7 Lion'dan bu yana uygulamaları özel bir çerçevesiz tam ekran modunda çalıştırma yeteneğine sahipti. Tam arayüz o zamandan beri biraz değişti (özellikle Bölünmüş Görünüm tanıtıldığında 10.11 El Capitan'da), ancak yine de kullanımı kolay. Tüm Mac uygulamalarının tam ekran modunu desteklemediğini unutmamak önemlidir. Ancak yapanlar için birkaç farklı yöntemle kolayca girebilirsiniz.

Belki de en kolay yöntem, uygulama penceresinin sol üst köşesindeki yeşil daire düğmesine tıklamaktır. Veya imlecinizle yeşil dairenin üzerine gelip beliren küçük menüden "Tam Ekrana Gir"i seçebilirsiniz.

Yeşil daireyi tıklayın veya Tam Ekrana Giri seçin.


Alternatif olarak, birçok uygulama ekranın üst kısmındaki menü çubuğundan Görünüm > Tam Ekrana Gir'i seçmenize izin verir.


Görünüm > Tam Ekrana Gir'i seçin.Ayrıca bir klavye kısayolu da vardır: macOS Big Sur ve önceki sürümlerde, tam ekran moduna girmek için Ctrl+Command+F tuşlarına basın. macOS Monterey veya sonraki sürümlerinde Fn+F (İşlev+F) tuşlarına basın. Fn+F kısayolu nispeten yeni olduğundan, bazı uygulamalar yine de yalnızca Ctrl+Command+F kısayolunu tanıyabilir.

Mac'te Tam Ekran Modundan Nasıl Çıkılır​

Mac'te tam ekran modundan çıkmak, neredeyse içine girmek kadar kolaydır, ancak fazladan bir adım gerektirir. Zaten tam ekran modundaysanız, fare işaretçinizi ekranın en üstüne getirin ve menü çubuğu görünene kadar orada bırakın.

Ekranın sol üst köşesinde yeşil daireyi gördüğünüzde tıklayın. Veya üzerine gelin ve açılan menüden “Tam Ekrandan Çık”ı seçin.

Tam Ekrandan Çıkı seçin.


Ayrıca menü çubuğunda Görünüm > Tam Ekrandan Çık'ı seçebilir veya tam ekran modundan çıkmak için Ctrl+Command+F (Big Sur veya öncesinde) veya Fn+F (Monterey veya sonrasında) tuşlarına basabilirsiniz.

Menü çubuğunu her zaman tam ekran modunda görmeyi tercih ederseniz, Sistem Tercihleri > Yerleştirme ve Menü Çubuğu'nu ziyaret edebilir, ardından "Menü çubuğunu otomatik olarak gizle ve tam ekranda göster" seçeneğinin yanındaki kutunun işaretini kaldırabilirsiniz. İyi şanslar!
 
Üst