Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Microsoft Edge Secure Network: 1 GB Ücretsiz Veriye Sahip Tarayıcı VPN

Microsoft, Microsoft Edge web tarayıcısında, bir Microsoft Hesabı ile oturum açmış tüm kullanıcılara ücretsiz bir tarayıcı VPN sağlayan yeni bir özelliği test ediyor.

microsoft edge güvenli ağ


Microsoft, tarayıcısında VPN özelliklerini tanıtan ilk şirket değil. Opera, VPN'ini 2016'da başlattı ve o zamandan beri kullanıyor. Mozilla, VPN'ini Firefox'a yerel olarak entegre etmemiştir , ancak kendi VPN'sini çalıştırmaktadır ve Firefox web tarayıcısında daha iyi entegrasyon sunmaktadır .

2015'te, tarayıcılar için bir sonraki büyük şeyin VPN olup olmayacağını sormuştum ve görünüşe göre ilgi artıyor.

Microsoft Edge Güvenli Ağ​

uç güvenli ağ


Microsoft Edge Secure Network, Microsoft Edge'de Cloudflare tarafından desteklenen ücretsiz bir hizmettir. Bir Microsoft Hesabı ile oturum açan kullanıcılar, her ay kullanabilecekleri 1 Gb ücretsiz veriye sahip olur.

Önizleme özelliği olarak başlatılan Güvenli Ağ, henüz çoğu kullanıcı tarafından kullanılamamaktadır. Edge'e entegre edenler, Edge'in ana menüsünü etkinleştirdikten sonra yeni bir Güvenli Ağ simgesi görecekler.


Kullanıcılar, özelliği etkinleştirdikten sonra tarayıcıda Güvenli Ağı kontrol etmek için Edge'deki Kalkan simgesini etkinleştirebilir. Orada, bağlantıyı açmak veya kapatmak için bir geçiş düğmesi ve etkin ay için kullanılan ve kullanılabilir kota bulurlar.

Microsoft, Edge tarayıcı kapatıldığında Secure Network'ün kendini otomatik olarak kapattığını not eder. İşlevselliğini kullanmak istiyorlarsa, kullanıcıların bir sonraki göz atma oturumunda tekrar etkinleştirmeleri gerekir.

Şirket, Secure Network'ün aşağıdaki avantajlarını vurgulamaktadır:

  • Bağlantı, başka bir koruma katmanı ekleyen şifrelidir. Güvenli bir bağlantı oluşturmak için veriler "Edge'den şifreli bir tünel aracılığıyla yönlendirilir"; bu, yalnızca HTTP'yi destekleyenler de dahil olmak üzere Edge'de yapılan tüm bağlantılarda çalışır.
  • Tarama verilerini toplayan İnternet Servis Sağlayıcıları, şifreli web trafiği nedeniyle artık bunu yapamıyor.
  • Yerel IP adresi, Edge'deki hedeflere gösterilmez. "Microsoft Edge Secure Network, IP'nizi maskeleyen ve coğrafi konumunuzu benzer bir bölgesel adresle değiştiren sanal bir IP adresiyle gezinmenize olanak tanır".
  • Ücretsizdir.
VPN hizmetleri benzer avantajlar ve daha fazlasını sunar.

Gizlilik söz konusu olduğunda, Microsoft, Cloudflare'in hizmeti sağlamak için Microsoft'un veri alt işlemcisi olarak hareket ettiğini belirtiyor. Cloudflare, "sınırlı miktarda teşhis ve destek verisi" toplar ve Microsoft'a göre her 25 saatte bir verileri otomatik olarak siler.

Cloudflare, gizlilik bildiriminde “kaynak IP, hedef IP adresi [..], kaynak bağlantı noktası, hedef bağlantı noktası, zaman damgası ve Edge tarafından sağlanan erişim belirtecini” günlüğe kaydettiğini ve 25 saat sonra verileri otomatik olarak sildiğini belirtir. İstek verileri hiçbir zaman günlüğe kaydedilmez ve “Proxy hizmetini sağlamak dışında herhangi bir amaç için” kullanılmaz.


Kapanış Sözleri​

Microsoft Edge Secure Network, şu anda Microsoft tarafından test edilmekte olan bir tarayıcı proxy'sidir. Edge kullanıcılarına, Cloudflare tarafından sağlanan, oturum açmış bir Microsoft Hesabı ile ayda 1 GB ücretsiz proxy trafiği sağlar. Hesaba daha fazla veri ekleme seçeneği yoktur ve özellik tüm Edge kullanıcılarına sunulursa böyle bir seçeneğin sunulup sunulmayacağı belirsizdir.

Bazıları bir Microsoft Hesabı ile oturum açma gereksinimini sorunlu bulabilir, bazıları ise Cloudflare'in Microsoft'un ortağı olarak seçilmesine itiraz edebilir.
 
Üst