Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Microsoft Excel'de Metni Sayılara Dönüştürmenin 5 Yolu

Katılım
4 Haz 2022
Mesajlar
99
Tepkime puanı
5
Puanları
0
Elektronik tablonuza sayısal veriler girdiğinizde, nasıl biçimlendirildiğine dikkat ediyor musunuz? Çoğu zaman sayılar, formülleri alt üst edebilecek metin olarak biçimlendirilir . Excel'de metni sayılara dönüştürmenin çeşitli yolları.
Numaranızın metin olarak nasıl girildiğine bağlı olarak aşağıdaki yöntemlerden biri sizin için daha uygun olabilir. Örneğin, hücre biçimini dönüştürmenin sıkıcı olacağı birçok bitişik olmayan hücreniz olabilir. Veya bu yöntemi kullanmak için uyarı simgesini göremeyebilirsiniz.

Hücre Formatını Değiştir​

Metni sayıya dönüştürmenin hızlı ve kolay bir yolu , Giriş sekmesinde hücre biçimini değiştirmektir. Sayı bölümünün üst kısmındaki açılır kutuyu kullanın. Listeden "Sayı" seçin.

Hücre biçimi için seçilen sayı


Alternatif olarak, hücrelere sağ tıklayın ve “Hücreleri Biçimlendir”i seçin. Sayı sekmesini seçin ve soldaki "Sayı" yı seçin. İsteğe bağlı olarak Ondalık Basamakları ayarlayın ve “Tamam”ı tıklayın.

Hücre biçimi için seçilen sayı


İsterseniz Sayı yerine Genel biçimi de kullanabilirsiniz . Genel, Excel'in varsayılan sayı biçimidir. General ile diğer sayı biçimleri arasındaki fark, 12 basamaktan büyük sayılar için bilimsel gösterim kullanması ve hücre tüm dizeyi barındıracak kadar geniş değilse ondalık sayıları yuvarlamasıdır.

Uyarı Sembolünü Kullanın​

Verilerinizi girerseniz ve sol alt köşede bir uyarı sembolü görürseniz, bu, metni dönüştürmenin hızlı bir yoludur. İmlecinizi uyarının üzerine getirdiğinizde aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi bir açıklama göreceksiniz.

Metin olarak saklanan numara için uyarı


Uyarının yanındaki açılır oku tıklayın ve "Sayıya Dönüştür"ü seçin.

Uyarı açılır kutusunda Sayıya Dönüştür


Bu, uyarıyı kaldırır ve metni bir sayı olarak biçimlendirir.

Metni Sütunlara Seçin​

Belki metin olarak biçimlendirilmiş tam bir sayı sütununuz vardır. Metni Sütunlara Dönüştür özelliğini kullanmak , gitmenin yoludur. Ancak, bu seçeneği bir hücre aralığı için de kullanabileceğinizi unutmayın.
Sütunu seçin, Veri sekmesine gidin ve şeridin Veri Araçları bölümünde "Metin Sütunlara Dönüştür" seçeneğini tıklayın.

Veri sekmesindeki Sütunlara Metin


Sihirbaz görüntülendiğinde, "Son" düğmesini tıklamanız yeterlidir. Alternatif olarak, herhangi bir değişiklik yapmadan her adımda “İleri”ye tıklayıp sonunda “Son”a basabilirsiniz.

Sihirbazdaki Bitir düğmesi


Bu, biçimi Excel'in sayılar için varsayılan Genel biçimine değiştirir. Formatı olduğu gibi bırakabilir veya hücreleri seçip daha önce açıklandığı gibi Ana Sayfa sekmesindeki Sayı bölümünde "Sayı" yı seçebilirsiniz.

Özel Yapıştır'ı kullanın​

Metinden sayılara dönüştürmeniz gereken birçok hücreniz veya birden çok sütununuz olabilir. Bu durumda, Çarpma işleci ile Özel Yapıştır'ı kullanabilirsiniz .
Metin olarak değil, bunun yerine Sayı veya Genel olarak biçimlendirilmiş boş bir hücreye gidin. 1 sayısını yazın ve Enter veya Return tuşuna basın.

Sayı olarak biçimlendirilmiş bir numara


Hücreyi sağ tıklayıp “Kopyala”yı seçerek veya Giriş sekmesinin Pano bölümündeki Kopyala düğmesini tıklayarak kopyalayın.

Ana Sayfa sekmesindeki Kopyala düğmesi


Metinden sayılara dönüştürmeniz gereken tüm hücreleri seçin.
Sağ tıklayıp Özel Yapıştır > Özel Yapıştır'ı seçin veya Ana Sayfa sekmesine gidin ve Yapıştır açılır kutusundan "Özel Yapıştır"ı seçin.

Kısayol menüsünde Özel Yapıştır


En üstte Yapıştır ayarını "Tümü" olarak bırakın. Altta İşlem altında “Çarp”ı seçin. "Tamam" ı tıklayın.

Yapıştır Özel işlemlerinde çarpma


Bu , tüm değerleri 1 sayısıyla çarparak size sonuçlarla aynı sayıları verir ve kopyalanan hücrenin biçimini Genel veya Sayı olarak değiştirir. Daha sonra kullandığınız 1 numarayı kaldırabilirsiniz.

Özel Yapıştır ile metin sayılara dönüştürüldü

DEĞER İşlevini Ekle​

İşlev VALUE, metni Excel'de sayılara dönüştürmenin bir yolunu daha sunar. Bu seçenekle, metni dönüştürmek için sağdaki bir sütunu kullanacaksınız.
Yeni bir sütun eklemeniz gerekiyorsa , metin biçimli sütununuzun sağındaki sütunu sağ tıklayın ve "Ekle"yi seçin.
En üstteki hücreye (veya bir sütun başlığınız varsa ikinci hücreye), hücre referanslarını kendinizinkiyle değiştirerek aşağıdakini girin.
=DEĞER(A2:A6)

Aralıklı DEĞER işlevi


Alternatif olarak, bir hücreyi dönüştürmek için parantez içine tek bir hücre referansı girebilirsiniz. Ardından, doldurma tutamacını kullanarak formülü kalan hücrelere kopyalayın.
=DEĞER(A2)

DEĞER işlevi ve formülü sürükleme


Ardından, yeni sütundaki sayıları gerektiği gibi kullanabilir ve orijinal sütunla istediğinizi yapabilirsiniz.
Metninizi Excel'de sayılara dönüştürdüğünüzde, formülleriniz doğru biçimlendirilmiş sayılarla hesaplamalarına hazır!
 
Üst