Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Microsoft Excel'de Nasıl Birleştirme Yapılır?

Katılım
31 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Birleştirme ile, elektronik tablonuzdaki birden çok hücreden iki veya daha fazla değeri tek bir hücrede birleştirebilirsiniz. Microsoft Excel, bu görevi gerçekleştirmek için iki farklı yol sunar ve size bu iki yöntemi nasıl kullanacağınızı göstereceğiz.

Excel'de Bir Ve İşareti Kullanarak Birleştirme​

İki veya daha fazla değeri birleştirmenin hızlı bir yolu , “&” (ve işareti) operatörünü kullanmaktır. Bu işaretle birleştirmek istediğiniz değerleri belirtirsiniz ve Excel seçtiğiniz tüm değerleri tek bir hücreye yerleştirir.

Bu yöntemi kullanmak için önce elektronik tablonuzu Excel ile başlatın. Ardından değerleri birleştirmek istediğiniz hücreyi seçin.

E-tablodaki bir hücreyi tıklayın.


İki veya daha fazla değeri yazarak birleştirmek için aşağıdaki formülü kullanın. Burada, Maheshve Makvanakatılmak istediğiniz terimleri değiştirin.

="Mahesh"&"Makvana"
Katılmak için değerleri girin.Ayrıca hücrelerinizden değerler alıp onlara katılabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki formülü kullanın. Burada B2ve C2kullanmak istediğiniz hücre referanslarını değiştirin.

=B2&C2
Katılmak için hücre referanslarını girin.


Excel'in iki değer arasına boşluk eklemediğini fark edeceksiniz. Bu alanı manuel olarak eklemeniz ve bunu yapmak için aşağıdaki formülü kullanmanız gerekecek:


=B2&" "&C2
Hücre referanslarını bir boşlukla birleştirin ve ayırın.


Ve bu şekilde birden çok hücreden gelen değerleri tek bir hücrede bir araya getirirsiniz.

Excel'de & ile birleştirme.


Mutlu katılım!

Excel'de CONCAT İşlevini Kullanarak Birleştirme​

Değerlerinizi birleştirmenize yardımcı olmak için Excel ayrıca adlı bir işlev sunar CONCAT. Bu işlev, eski işlevin yerini alır ve değerlerinizi Excel'in daha yeni sürümlerinde birleştirmenize CONCATENATE olanak tanır.

İşlevi kullanmak için elektronik tablonuzu Excel ile açın. Ardından, birleştirme sonucunu görüntülemek istediğiniz hücreyi seçin.

E-tablodaki bir hücreyi tıklayın.


Değerleri fonksiyonun kendisinde belirtmek istiyorsanız fonksiyonu aşağıdaki gibi yazın. Burada, katılmak istediğiniz ve kendi değerlerinizle Mahesh değiştirin. Makvana

=BİRLEŞTİR("Mahesh","Makvana")
CONCAT ile değerleri birleştirin.


İki değeri ayıran bir boşluk eklemek için, işlevdeki boşluğu aşağıdaki gibi manuel olarak sabitleyin:

=BİRLEŞTİR("Mahesh"," ","Makvana")
CONCAT içindeki değerler arasına bir boşluk ekleyin.


Değerlerinizin seçtiğiniz hücrelerden alınması için bu fonksiyonla hücre referanslarını da kullanabilirsiniz. İşlevi, hücrelerinizle değiştirerek aşağıdaki gibi B2kullanın C2:

=BİRİŞTİR(B2,C2)
Hücre referanslarını kullanarak değerleri birleştirin.


Birleştirilmiş değerleriniz arasına boşluk eklemek için hücre referanslarınız arasındaki boşluğu aşağıdaki gibi manuel olarak ekleyin:

=BİRLEŞTİR(B2," ",C2)


Excel, yönlendirilen hücrelerinize katılır ve sonucu seçtiğiniz hücrede görüntüler.İşlevde kullandığınızda metninizin biçimlendirmesini kaybedeceğinizi unutmayınCONCAT . Metin biçimlendirmenizi eklemek için TEXTişlev içindeki CONCATişlevi kullanın.

Ve hepsi bu kadar. E-tablolarınızda değerleri birleştirmenin keyfini çıkarın!
 
Son düzenleme:
Üst