Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Microsoft, Herkes İçin Aşırı Windows 11 Varsayılan Tarayıcı Değişikliğini Geri Alıyor

Katılım
4 Haz 2022
Mesajlar
99
Tepkime puanı
5
Puanları
0
Zorunlu güvenlik güncellemesi olarak herkesin kullanımına sunulan en son Windows 11 güncellemesi ile sistemin varsayılan tarayıcısını değiştirmek artık hiç olmadığı kadar kolay. Şirket, Haziran 2021'de Windows 11 ile yapılan tartışmalı bir değişikliği, Chrome ve Firefox kullanıcıları arasında hayal kırıklığına neden olan bir hamleyi geri aldı.


Windows 11 geçen yıl yayına girdiğinden beri Microsoft, kullanıcıları her web protokolü ve bilinen dosya uzantısı için Firefox gibi bir üçüncü taraf tarayıcıyı manuel olarak kaydetmeye zorladığı için eleştirildi. Bu, mevcut tüm seçenekler için varsayılan tarayıcıyı değiştirmeniz gerekeceğinden üçüncü taraf tarayıcılar arasında kolayca geçiş yapmayı zorlaştırdı.

Başka bir deyişle, kullanıcıların HTTP veya HTTP gibi web protokolleri ve .HTML, .HTM gibi popüler web dosyası uzantıları için Chrome veya Firefox tercihlerini manuel olarak kaydetmeleri gerekiyordu. Tamamen üçüncü taraf bir tarayıcıya geçmek hala mümkün olsa da, Microsoft kasıtlı olarak anahtarı çevirmeyi zorlaştırdı.

Microsoft'un kredisine, şirket en azından eleştirilere dikkat ediyor ve Nisan 2022 toplu güncellemeleriyle karmaşık varsayılan tarayıcı ayarlarını geri aldı .

Windows 11 varsayılan tarayıcı anahtarı


Windows 11 KB5012592 ile başlayarak , artık tek bir tıklamayla Microsoft Edge ve diğer tarayıcılar arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz. Yukarıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, bilinen tüm web protokolleri ve dosya uzantıları için varsayılan tarayıcıyı değiştirmenize izin veren yeni bir seçenek var.

Mozilla, Microsoft'un kararını memnuniyetle karşılıyor, ancak daha fazlası yapılabilir​

Mozilla yaptığı açıklamada, bu değişikliklerin varsayılan tarayıcı ayarı deneyimini iyileştirdiğini ve Microsoft'un doğru yönde ilerlediğini, ancak Windows'ta "varsayılan tarayıcı seçimine saygı göstermek için daha fazlasının yapılabileceğini" söyledi.


Farkında olmayanlar için Windows 11, işletim sistemindeki tüm bağlantılar için varsayılan tarayıcı seçimine uymaz. Şu anda şirket, Başlat Menüsü ve Widget'lar paneli gibi kendi ürünlerindeki tüm bağlantıları Microosft Edge'e itiyor, bu nedenle, yönlendirmeleri atlamak için üçüncü taraf uygulamaları kullanmadığınız sürece varsayılan tarayıcı seçiminiz yok sayılır.

Bir Mozilla sözcüsü bize yaptığı açıklamada, "İnsanlar varsayılanları basit ve kolay bir şekilde ayarlama yeteneğine sahip olmalı ve tüm işletim sistemleri varsayılan durum için resmi geliştirici desteği sunmalıdır" dedi.

Mozilla, Microsoft'un her yerde kullanıcının varsayılan tarayıcı tercihini yerine getirmesini ve Firefox gibi tarayıcıları varsayılan olarak ayarlamak için gereken adım sayısını azaltmasını istiyor.

Kuruluş ayrıca Microsoft'un Edge API'lerini diğer Microsoft uygulamalarıyla entegrasyonu geliştirmek için kullanılabilecekleri tarayıcıların geri kalanı için kullanılabilir hale getirmesini istiyor.

Microsoft'un herkes için çirkin Windows 11 varsayılan tarayıcı değişikliğini geri aldığı yazısı , Windows En Son'da ilk olarak göründü
 
Üst