Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Microsoft, Windows 11 Görev Çubuğu Saatine Neden Saniye Eklemediğini Açıklıyor

Katılım
25 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
6
Puanları
0
Windows'un herhangi bir modern sürümünde Microsoft, görev çubuğu saatini saat ve dakika olarak sınırlar. Bu, çoğu kullanıcı için mükemmeldir, ancak bazı kişiler işletim sistemlerinin görev çubuğunda saniyeleri görüntülemek isteyebilir.

Windows 10'dan farklı olarak Windows 11, görev çubuğunda saniyelerin görüntülenmesine izin vermez. Windows 11'de Kayıt Defteri dosyasını düzenlemek artık saniyelerle bir saati etkinleştirmek için mümkün değil. Şirket, özelliği tamamen kaldırdı ve Microsoft yetkililerine göre bunun nedenlerinden biri performans.


Microsoft, Geri Bildirim Merkezi gönderisinde, "Şu anda açılır pencerede saniyelerin gösterilmesinin desteklenmediğini, ancak buna olan ilginizin ileride değerlendirilmek üzere ekiple paylaşıldığını lütfen unutmayın," dedi.

Özellikle, 90'larda durum böyle değildi. Görev çubuğunun ilk sürümleri saniyeleri destekledi, ancak bu özellik, kararlı sürümde herkes için performans sorunlarına yol açtığı için isteğe bağlı hale getirildi. Performans etkisi, sistemlerde yalnızca 4 MB RAM'e sahip olduğundan dikkat çekiciydi, ancak çoğu sistemde artık 8 GB'den fazla belleğe sahip olduğu için bu artık geçerli değil.

Görev çubuğu saat saniye


Görev çubuğundaki saniyeler
Öyleyse neden görev çubuğu saatini saniye desteğiyle geri getirmiyorsunuz? Nedeni hala performans. Artık tüm cihazların 4MB'den çok daha fazla belleği olduğundan sistem belleği artık ana sorun olmaktan çıksa da, görev çubuğunda saniyelerin görüntülenmesi için gereken sık güncellemeler yine de cihazınızı normalden daha yavaş hale getirebilir.

Çoklu kullanıcı desteğine sahip bir Windows yapılandırmasını ele alalım. Çoklu kullanıcı desteğine sahip bir cihazda Windows, oturum açan her kullanıcı için kendi görev çubuğu saati olan görev çubuğu saatini saniyede bir güncellemeye çalışır. Bu, Windows'un yüz görev çubuğu saatini boyamak için yüz yığını sayfalayacağı anlamına gelir.

Performans için kötü bir şey çünkü temel olarak Windows'un saatleri güncellemek için fazladan zaman harcaması gerekecek ve bu da CPU üzerindeki yükü artıracaktır. Bu özel nedenden dolayı, sunucu yöneticileri genellikle CPU kullanımını azaltmak için 'şapka yanıp sönmeyi' devre dışı bırakır, çünkü yüz kullanıcı arasında şapka işareti yanıp sönmesi CPU kullanımına katkıda bulunur.


Aslında, birçok sunucu yöneticisi, işlem gücü üzerindeki yükü azaltmak için görev çubuğu saatini tamamen devre dışı bırakır.

Diğer bir önemli sorun, görev çubuğu saatinin neden olduğu periyodik aktivitenin CPU'nun Windows 11'in düşük güç moduna girmesini engellemesidir. Şirket periyodik aktiviteleri azaltmaya çalışıyor ve bu nedenle sistemin periyodik zamanlayıcıları minimum bir dakikalık süreye sahip.

Elbette, görev çubuğunda saniyeleri etkinleştiren isteğe bağlı kayıt defteri kesmesini devre dışı bırakmak iyi bir fikir değildi ve bu özelliğin yakın zamanda geri gelmeyecek gibi görünüyor.
 
Son düzenleme:
Üst