Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Mini LED Nedir?

Katılım
4 Haz 2022
Mesajlar
99
Tepkime puanı
5
Puanları
0
155126-tv-news-feature-what-is-mini-led-the-display-technology-explained-image2-higk18xhx2-1.jpg
2021'de Apple, iPad Pro'ya ve 14 ve 16 inç MacBook Pro'ya Mini LED ekranlar sundu. TV üreticileri de LG, Samsung, Sony ve daha fazlasından piyasaya sürülen modellerle teknolojiyi benimsiyor. Ancak Mini LED nedir ve bir sonraki teknoloji satın alımınıza ne gibi faydalar sağlayabilir?

Samsung'un da kullandığı MicroLED TV teknolojisinden farklı mı?

Burada her şeyi açıklıyoruz.

Mini LED Nedir?​

MicroLED gibi , “Mini LED” veya “Mini-LED” terimleri de son zamanlarda çokça gündeme geldi. Ancak bu teknolojiden farklı olarak “Mini LED” ekranın piksellerinden ziyade arka aydınlatmayla ilgilidir.

Bir ekranda LCD alt tabakanın arkasına oturan on binlerce minyatür LED ampul kullanır. Parlak alanlarda daha hassas aydınlatma ve resmin daha karanlık bölgelerinde daha iyi siyah seviyeleri sağlamak için yerel karartma bölgeleriyle birleşirler.

Mini LED ve diğer doğrudan arkadan aydınlatma teknolojileri arasındaki fark, her LED çok daha küçük olduğundan, aydınlatmanın daha az akması (yani ışık bitişik piksellere ulaştığında) ve yerel karartma bölgelerinin daha küçük ve daha doğru olabilmesidir.

Genellikle, LED TV'ler ya LCD alt tabakasının arkasında daha büyük LED'ler kullanır (ve bu nedenle ışık sızdırmaya daha yatkındır ve daha az hassastır) ya da kenardan aydınlatmalıdır burada LED'ler ekranın kenarına yerleştirilmiştir ve panel boyunca parlar. Her bir aydınlatma türüyle siyah seviyeleri dahil ederek derinleşmek çok daha zordur genellikle daha karanlık alanlarda gri bir tonla sonuçlanır. Siyah seviyelerinin, standart ve HDR görüntülerde doğru renk temsili üzerinde doğrudan etkisi vardır.

Mini LED paneller siyah seviyelerinde OLED'e daha yakındır. Ve bir ekstra avantaj, parlaklığın daha yüksek olabilmesidir.

Mini LED Ekran Teknolojisi Nasıl Çalışır?​

Yukarıda açıkladığımız gibi, Mini LED arka ışığı bir paneldeki LCD alt tabakasının (ve renkleri veya resim kalitesini artırmak için dahil edilen diğer alt tabakaların) arkasında bulunur ve görüntüye bağlı olarak açılıp kapanan binlerce küçük LED'i barındırır. Arka ışığı ana görüntüyle mükemmel bir şekilde senkronize etmek için genellikle yanıt verme için bölgelerde gruplandırılmışlardır.

155126-tv-news-feature-what-is-mini-led-the-display-technology-explained-image1-jdefu15opt.jpgBu nedenle TV, LCD alt tabakaya benzer bir yenileme hızında çalışan yerel karartma bölgelerinde bunları açar ve kapatır. Bir bölge kapalı olduğunda veya zar zor aydınlatıldığında, ekrandaki alan daha koyu veya hatta tamamen siyah görünecektir. Açık olduğunda, ekranın o alanı daha parlak olacaktır. LED'lerin parlaklığı renge ve ekrandaki eylemden ne istendiğine bağlıdır.

Örneğin, LG'nin 2021 QNED Mini LED TV'leri, arka ışık olarak neredeyse 2.500 yerel karartma “blokunda” (8K 86 inçlik amiral gemisinde) 30.000'e kadar Mini LED kullanıyor.

Bu, LG'nin 1 milyona 1 kontrast oranı sağladığını iddia ediyor. Ve her pikseli istediğiniz yerde açıp kapatabilen OLED gibi kendi kendini aydınlatma teknolojileri kadar doğru olmasa da, LCD ile alabileceğiniz kadar yakın.

Mini LED, MicroLED ile Aynı Mıdır?​

Mini LED ve MicroLED çok farklı iki TV teknolojisidir. Samsung tarafından The Wall TV sistemi için kullanılan MicroLED, OLED'e çok benzer, kendi kendini aydınlatan piksellere sahip bir teknolojidir ve bu sayede her piksel resme bağlı olarak açılıp kapanabilir.

Mini LED hala bir LCD piksel alt katmanı gerektirir. Mini LED TV bu nedenle üretimi daha ucuzdur ve bu da fiyatının çok daha cazip olduğu anlamına gelir.

Mini LED'in Ana Faydası Nedir?​

Mini LED'in (LCD panelli LED arka aydınlatmayı da kullanan) geleneksel LED TV'lere göre ana avantajı, LED arka ışıklarının çok daha küçük olması ve çok daha hassas olabilmeleri ve bu nedenle resimlerin daha koyu, daha derin olmasını sağlamasıdır. siyah seviyelerinde ve HDR için daha parlak.

Mini LED TV'ler, OLED kadar hassas olmayacak, ancak mevcut LED setlerinden çok daha yakın olacak ve en iyi OLED TV'lerden daha uygun fiyatlı olmanın yan avantajıyla.

Ek olarak, en son OLED TV'ler kadar iyi olsa da, teknoloji hala en uç durumlarda kalıcı ekran yanması bile görüntü tutmaya eğilimlidir. Mini LED TV'ler değildir.

Mini LED TV veya Ekran Ne Zaman Satın Alabilirim?​

Mini LED teknolojisi birkaç yıldır geliştirilmekte ancak şu anda kitlesel pazara gerçekten geliyor.

LG , 2021 yılında 4K ve 8K piksel çözünürlüklerde farklı ekran boyutlarında 10 Mini LED TV'yi piyasaya sürdü.

Samsung ayrıca 2021'de Neo QLED 4K ve 8K serisi ile bir Mini LED TV koleksiyonu tanıttı. Philips de iki model piyasaya sürdü .

TCL , TV'leri için Mini LED'i oldukça erken benimsedi. 2020'de bir dizi mevcuttu, 6 Serisi setler ve 2021'de daha fazla model geldi .

Başta da belirttiğimiz gibi Apple, iPad Pro ve 14 ve 16 inç MacBook Pro modellerinde Mini LED'i tanıttı ve daha fazla modelin çıkmasını bekliyoruz.
 
Üst