Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Neden Eşler Arası Mesajlaşma Uygulamalarını Kullanmalısınız?

Katılım
4 Haz 2022
Mesajlar
99
Tepkime puanı
5
Puanları
0
P2P Başlığı


Eşler Arası mesajlaşma, Facebook Messenger veya Discord kadar güvenilirdir, ancak verilerinizin kontrolünü elinizde tutarsınız ve insanlarla konuşmak için üçüncü taraf bir sunucuya güvenmezsiniz. İletişim kurmanın daha iyi bir yolu.

Eşler Arası Mesajlaşma Temelleri​

Facebook, WhatsApp, Discord veya diğer birçok mesajlaşma servisi üzerinden bir arkadaşınıza mesaj gönderdiğinizde, mesaj sizden, yani müşteriden merkezi bir sunucuya iletilir. Merkezi sunucu daha sonra mesajı ikinci bir istemciye yönlendirir: arkadaşınız. Çok genel olarak, istemci hizmetleri talep eder ve sunucu bunları yerine getirir. Buna istemci-sunucu modeli denir. İstemci-sunucu modeli son derece yaygındır ve aşina olduğunuz çevrimiçi hizmetlerin çoğu tarafından kullanılır Netflix ve Facebook'tan World of Warcraft'a kadar her şey. Tüm verileriniz üçüncü bir tarafça saklanır ve tamamen onlara güvenirsiniz. Verilerinizi sorumlu bir şekilde ele aldıklarını doğrulamanın hiçbir yolu yok ve hizmetlerini kullanmanıza izin vermeye devam edeceklerine güvenmeniz gerekiyor.
Eşler arası (P2P) hizmetler bu sorunları ortadan kaldırır. Bilgisayarların doğrudan bilgi alışverişi yapması ve aracıyı tamamen atlaması mümkündür. İkinci bir istemciye geçiş yapmak için bir sunucuya bir mesaj ileten bir istemci yerine, istemciler yalnızca kendi aralarında veri iletir. P2P mesajlaşma uygulamalarında, her katılımcı aynı anda hem istemci hem de sunucu olarak etkin bir şekilde işlev görür.
P2P ağ örneği.

Geliştirilmiş Güvenilirlik​

En sevdiğimiz mesajlaşma platformumuz kapandığında hepimiz ara sıra hayal kırıklığı yaşadık. P2P mesajlaşma platformları aynı başarısızlık noktasından muzdarip değildir. P2P mesajlaşma programları, mesajlaşma yapan kişiler arasında doğrudan bilgi ilettiğinden, cihazlar arasındaki ağ (internet veya LAN gibi) çalıştığı sürece çalışmaya devam edeceklerdir .
Telefonlar, herhangi bir mevcut ağ altyapısı olmadan P2P bilgi alışverişi için Wi-Fi veya Bluetooth kullanarak bile birbirine bağlanabilir. Wi-Fi ağları veya hücresel veriler gibi geleneksel kablosuz ağların herhangi bir sayıda nedenle kullanılamadığı durumlarda yararlı olabilir. Bu P2P ağlarına genellikle "Kablosuz Geçici Ağlar" veya "Ağ Ağları" denir. Mesh ağları adı, onu görsel olarak temsil ettiğinizde ağ düzeninin nasıl göründüğünden gelir.

Not: Açıkça söylemek gerekirse, tüm ağ ağları kablosuz geçici ağlar değildir, ancak terimler bu bağlamda sıklıkla birbirinin yerine kullanılır.
Mesh/P2P ağ şeması


Genellikle, bu tür ağlar, yalnızca ağdaki diğer cihazlarla bağlanma iznine sahip olmaları koşuluyla, katılımcıların kapsama alanına girip çıktıkça serbestçe girip çıkmalarına izin verir.

Daha İyi Gizlilik​

Şifreleme , verileri meraklı gözlerden korumanın bir yoludur. Günümüzde tüm popüler mesajlaşma servisleri, mesajlarınızı şifreli olarak saklar, ancak burada bir uyarı var çoğu durumda, sizin bilginiz olmadan mesajların kodunu da çözebilirler. Bu, mesajlarınız üçüncü taraf bir saldırgandan güvenli ( sorta ) olsa bile, en azından sizin için depolayan şirket tarafından okunabilecekleri anlamına gelir.

Uçtan uca şifreleme (E2EE) adı verilen normal şifrelemeden bir adım daha var. E2EE kurulumları, mesajı gönderenin cihazında şifreler ve mesajın şifresi yalnızca belirlenen alıcı(lar) tarafından çözülebilir. İnternet servis sağlayıcınız (ISS) bile bunları okuyamaz.
Uçtan uca şifrelemeyi P2P mesajlaşma ile birleştirmek, en iyi gizlilik çözümünü sunar. Mesajlarınız şifrelenir, yani şifreleme anahtarı olmadan hiç kimse onları okuyamaz ve dosyaların kopyaları bir yerde merkezi sunucularda depolanmaz.
Son nokta, konuşmalarınızı sonsuza kadar gizli tutmakla ilgileniyorsanız önemlidir. Mevcut şifreleme şemaları, modern saldırılara karşı sağlam ve etkilidir, ancak gelecekte şifrelemeyi kırma girişimlerine direnebileceklerinin garantisi yoktur özellikle de kuantum bilgisayarlar uygulanabilir bir teknoloji olduğunda.

P2P Mesajlaşmanın Dezavantajları​

P2P mesajlaşma servislerinin birkaç dezavantajı vardır. Grubun performansı genellikle en yavaş üyenin bağlantısıyla sınırlı olduğundan, tüm istemcilerin senkronize edilmesini gerektiren uygulamalarda genellikle düşük performans gösterirler. Ayrıca, katılan kullanıcılar arasında her dosyanın veya mesajın en az bir tam kopyasının bulunması gerektiğinden, P2P hizmetleri genellikle istemci-sunucu alternatiflerinden daha büyük depolama gereksinimlerine sahiptir.
Örnek olarak, Facebook Messenger'ı düşünün . Siz ve bir arkadaşınız binlerce nemli mem gönderdiniz , ancak memler telefonlarınızdaki depolama alanını kullanmıyor. Bunun nedeni, bu dosyaları sohbet geçmişinizde saklama yükünün Facebook'un sunucularına yüklenmesidir. Bununla birlikte, bir P2P mesajlaşma uygulaması kullanıyorsanız, her ikinizin de görmek istemeniz durumunda dosyaların her iki cihazınızda da depolanması veya gerektiğinde bir kişinin dosyaları yeniden paylaşması gerekir.

Kullanmanız Gereken P2P Mesajlaşma Uygulamaları​

Firechat , muhtemelen Bluetooth veya Wi-Fi üzerinden P2P mesajlaşmayı kullanmanıza izin veren en ünlü mesajlaşma uygulamasıdır, ancak o zamandan beri feshedilmiştir. Mart 2022 itibariyle, günlük kullanıma hazır olan nispeten az uygulama vardı.
Briar for Android, Mart 2022 itibariyle önerebileceğimiz, türünün tek örneği. (Maalesef iPhone'larda çalışmıyor.) Başkaları da var, ancak bunlar ya hala geliştirme aşamasındalar, kötü kullanıcı incelemeleri var ya da güncellemeleri almayı durdurdu.
Briar, uçtan uca şifreleme ile tam donanımlıdır ve Tor ağı , Wi-Fi veya Bluetooth aracılığıyla internet üzerinden yaşıtlarınızla bağlantı kurmanıza olanak tanır. Doğru kişiyle konuştuğunuzdan emin olmak için bağlantı kurmak istediğiniz herhangi bir kişiyi manuel olarak eklemeniz gerekir. Birini eklemek basittir tıpkı birçok mesajlaşma uygulaması gibi, bir bağlantıyla veya bir QR kodunu tarayarak birbirinizi ekleyebilirsiniz .
Ayrıca, kişileriniz tarafından görülebilen bir foruma veya bloga gönderiler yapmanıza da olanak tanır. Kontaklarınızdan biri kapsama alanı dışındaysa, karşılıklı bir kontak röle görevi görebilir.

Doğrudan bağlı olmayan istemciler arasında bilgilerin nasıl aktarılabileceğini gösteren Briar diyagramı.


Briar'ı birkaç hafta boyunca test ettik ve Bluetooth ve Wi-Fi mesajlaşmasının beklenen aralıklarda iyi çalıştığını gördük .
Mesajlarınızı şifreleme konusunda endişeniz olmasa bile, Wi-Fi'niz ve verileriniz kapalıyken veya örneğin sivilceli bir hizmetin olduğu bir bölgedeyken yakındaki arkadaşlarınıza kısa mesaj gönderebileceğinizi veya dosya gönderebileceğinizi bilmek güzel. hiçbir yerin ortasında bir kamp gezisinde.
 
Üst