Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Nintendo Switch vs Switch Lite: Fark Nedir?

Katılım
31 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Nintendo, 2021'in sonlarında Switch konsol ailesinin üçüncü bir üyesini piyasaya sürdü - Nintendo Switch (OLED modeli) , yükseltilmiş bir ekran ve yeni bir yuva ile.


Ancak, satın alabileceğiniz iki daha az yeni sürüm var. Orijinal Nintendo Switch bir el ve TV konsolu bir aradayken, Nintendo Switch Lite sadece elde taşındığından daha küçük ve daha taşınabilir.

Peki, iki konsol arasındaki farklar neler ve sizin için en uygunu hangisi?

Benzerlikler neler?​

 • Platform Nvidia Tegra X1'e dayanmaktadır
 • Aynı 1.280 × 720 ekran çözünürlüğü
İki konsol hakkında farklı olan birçok şey var. Temel benzerlik, çalıştırdıkları oyunlar ve bunları avuçiçi modda kontrol etme şeklinizdir (çünkü Switch Lite yalnızca avuçiçi modu yapabilir).

Aynı çözünürlükte ekrana sahipler (aynı boyutta olmasalar da!) ve aynı özel Nvidia Tegra işlemciye sahipler (tüm akıllı telefonlar gibi ARM'den türetilmiş bir tasarıma dayanmaktadır).

 • Her oyuncunun sahip olması gereken en iyi Switch oyunları

Farklı olan neler?​

TV vs el cihazı​

 • Standart Switch,ayrılabilir Jon-Con kontrolörleri ile TV, masa üstü veya el tipi modlarda kullanılabilir
 • Switch Lite yalnızca elde taşınır cihaz olarak kullanılabilir
 • Switch Lite, çıkarılabilir denetleyicilere sahip değildir
Temel fark, her Switch'in temel kullanımındadır. Standart Nintendo Switch, TV'nize (veya başka bir ekrana) bağlı olarak verilen bir yuvada veya elde taşınır veya kendi ekranını kullanarak bir masa üzerinde dururken kullanılabilir, Switch Lite ise yalnızca elde taşınabilir olarak kullanılabilir.


Yalnızca elde taşınabilir olduğundan, Switch Lite'ın çıkarılabilir Joy-Con denetleyicileri yoktur, standart Switch'te bulunur - bir kez ayrıldığında, ana Switch ünitesiyle kablosuz olarak kullanılırlar, özellikle TV'nize takılıyken veya ayakta dururken kullanılırlar. Elde oyun için ana Switch konsoluna yeniden takılabilir.

Elde taşınır modu desteklemeyen oyunlar için, kontrol cihazlarını Switch Lite'a kablosuz olarak bağlayabilirsiniz, ancak ayrı Joy-Cons satın alırsanız, onları sıkı tutmak için bir Joy-Con Charge Grip'e de ihtiyacınız olacaktır.

Switch Lite ayrıca sol Joy-Con'daki dört yön düğmesini geleneksel bir D-pad ile değiştirir.

Boyutlar​

 • Nintendo Switch: Ağırlık – sadece 297g konsol, Joy-Cons ile 398g. Boyutlar – 173 x 102 mm x 14 mm
 • Nintendo Switch Lite: Ağırlık -277g. Boyutlar – 208 x 91 mm x 14 mm
Her iki konsol da yaklaşık 14 mm kalınlığında ve daha geniş ekran sayesinde standart Switch biraz daha büyük – yaklaşık 30 mm daha uzun. Sonuç olarak Switch Lite biraz daha cepte taşınabilir. Ağırlık açısından, standart Switch, Joy-Cons takılıyken sadece 400g'lık ağırlığa sahip iken, Switch Lite 278g'de 100g'ın üzerinde daha hafiftir.

Renkler​

 • Nintendo Switch: Gri, kırmızı/siyah/mavi
 • Nintendo Switch Lite: Mercan, turkuaz, sarı veya gri
Ana Switch, gri bir versiyonda veya mavi ve kırmızı Joy-cons içeren en tanınabilir versiyonda mevcuttur. Ancak, artık nadir bulunan Animal Crossing sürümü gibi özel sürümler de var (bunu kaçırdık!) Mat kaplamalı Switch Lite mercan (pembe), turkuaz, sarı veya gri renklerde mevcuttur. Yine bir Pokémon versiyonu da dahil olmak üzere özel sürümler mevcuttu.

Görüntülemek​

 • Nintendo Switch: 6.2 inç 1.280 x 720 LCD ekran
 • Nintendo Switch Lite: 5.5 inç 1.280 x 720 LCD ekran
Bahsettiğimiz gibi her iki ünite de 1.280 x 720 LCD ekrana sahip ancak boyutları farklı. Ana Switch 6,2 inç ekrana sahipken, Switch Lite bunu ekranın etrafında daha küçük çerçevelerle 5.5 inç'e düşürür.

Pil ömrü​

 • Nintendo Switch: 4,5 ile 9 saat arası
 • Nintendo Switch Lite: 3 ila 7 saat arası
Switch Lite, yaptığınız işe bağlı olarak yaklaşık 3 ila 7 saatlik oyun süresi vaat ederken, yeni standart Nintendo Switchler (2019 ortalarından sonra) 4,5 ila 9 saat arasında vaat ediyor. Daha eski Switch konsolları, pil ömrünün alt aralığında 2,5 saat ve üst uçta 6,5 saat anlamına gelebilecek şekilde belirgin şekilde daha kötü pil ömrüne sahiptir. Bu nedenle ikinci el konsol alırken dikkatli olun.

Ne oynadığına bağlı. Nintendo, Switch Lite'ın The Legend of Zelda: Breath of the Wild ile dört saat süreceğini ve standart Nintendo Switch için (2019 ortalarından sonraki sürüm için) 5.5 saat süreceğini söylüyor.

Çözüm​

Bütçeniz sizi yönlendiriyorsa, burada tek bir kazanan var – Switch Lite. Ancak normal Nintendo Switch birçok ekstra özelliğe sahiptir ve Switch'i TV veya başka bir ekranla geleneksel bir oyun konsolu olarak kullanmak istiyorsanız tek seçenektir.

Ayrıca Mario Kart tekerlekleri veya Ring Fit Adventure ile kullanmak için çıkarılabilir Joy-Cons esnekliğine sahiptir. Switch'inizi yalnızca hareket halindeyken kullanacaksanız, Lite'ı alın – daha hafiftir, daha cepte taşınabilir ve iyi pil ömrüne sahiptir (standart Switch ile eşleşmese bile).
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst