Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Nintendo Switch'te Oyun Kaydetme Verileri Nasıl Silinir?

Konsola indirilmiş çok sayıda Nintendo Switch oyunu varsa, büyük olasılıkla depolama alanı sorunlarıyla karşılaşmışsınızdır. Anahtar, yalnızca 32 GB dahili depolama alanıyla birlikte gelir ve yalnızca birkaç oyun indirmek, hepsini hızla tüketecektir.

Sisteminiz için henüz Switch'inizin depolama alanını büyük ölçüde yükseltebilecek bir SD karta yatırım yapmadıysanız, oyunları arşivlemeye veya silmeye başvurmanız gerekir. Daha fazla alan kazanmak için herhangi bir oyunda oyun kaydetme verilerini de silebilirsiniz.

image-1.jpeg

Bu makalede, oyunları nasıl arşivleyebileceğinizi, oyun kaydetme verilerini nasıl silebileceğinizi ve oyunları SD kartınıza nasıl yükleyeceğinizi öğreneceksiniz.

Oyunlar Nasıl Arşivlenir/Silinir

Switch ana ekranınızdan bir oyunu arşivlediğinizde, gerçekten yaptığınız şey, program verilerini konsolun yerine bulut depolama alanına kaydetmektir. Yine de daha sonra Switch'inize indirebileceksiniz. Ana ekrandan bir oyunu silmeyi de seçebilirsiniz, ancak bu, oyun ilerleme verilerinizi kaldırmaz. Oyunları nasıl arşivleyeceğiniz veya sileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 1. Silmek istediğiniz oyunu Switch ana ekranınızda bulun.
 2. Kumandanızdaki – veya + düğmesine basın .
 3. Açılır menüde, Yazılımı Yönet seçeneğine gidin .
 4. Ne yapmak istediğinize bağlı olarak Yazılımı Arşivle veya Yazılımı Sil'i seçin .
image-3.jpeg

Arşivleme, oyunun simgesini ana ekranda tutacak ve size istediğiniz zaman kolayca yeniden indirme seçeneği sunacaktır. Oyunu ana ekranınızdan silmeyi seçerseniz, oyunu yeniden indirmek için eShop'a geri dönmeniz gerekir (yine de yeniden satın almanız gerekmez).

Switch'inizde daha fazla boş alan istiyorsanız, oyundan kaydetme verilerini de silebilirsiniz.

Oyun Kaydetme Verileri Nasıl Silinir

Bir oyunu arşivlemek veya silmek çok fazla alan boşaltmalı, ancak bunun yeterli olmadığını düşünüyorsanız, bu oyunlardan kaydetme verilerini de silebilirsiniz. Oyunu bir süre daha oynamayacağınızı düşünüyorsanız ve oyun ilerlemenizin silinmesini sorun etmiyorsanız, bu iyi bir seçenek olabilir.

 1. Ekranın alt kısmında bir dişli simgesine benzeyen ana ekranınızdan Ayarlar'a gidin .
 2. Veri Yönetimi > Kayıt Verilerini Sil'e gidin .
 3. Kayıt verilerini silmek istediğiniz oyunu seçin.
 4. Belirli bir kullanıcıdan kaydetme verilerini mi yoksa tüm oyun kaydetme verilerini mi silmek istediğinizi seçin.
image-7.jpeg

Oyun kaydetme verileri silindiğinde, geri alamazsınız. Ancak yine de oyunun kendisini yeniden indirebilirsiniz.

Oyunları SD Karta Taşıma

Oyunları silip yeniden indirme konusunda endişelenmek istemiyorsanız, en iyi seçenek bir SD kart almaktır . Bunlarla, aldığınız karta bağlı olarak oyunlarınız için 2 TB'a kadar kullanılabilir alana sahip olabilirsiniz.

Bunlardan birini aldığınızda, oyunları SD karta kaydedebilecek ve bir oyunun yeniden indirilmesini beklemek zorunda kalmadan istediğiniz zaman bunlara erişebileceksiniz. SD kartın, çekilebilir standın altındaki arka taraftaki bağlantı noktasındaki Anahtara takıldığından emin olun.

Oyunları SD karta taşımak için bu adımları izleyin.
 1. Geçiş ana ekranından Ayarlar'ı açın .
 2. Veri Yönetimi > Konsol/microSD Kart Arasında Veri Taşı seçeneğine gidin .
 3. microSD Karta Taşı öğesini seçin .
 4. SD karta hangi oyunları indirmek istediğinizi seçin.
 5. Verileri Taşı öğesini seçin .
Bir SD kart taktığınızda, o andan itibaren indirdiğiniz tüm oyunlar veya yazılımlar otomatik olarak karta indirilecektir. Dahili depolamaya kaydedilen her şey, siz onu hareket ettirene kadar orada kalacaktır.

switch.jpg

Oyun Verilerini Silmek Neden Yararlı Olabilir?

Switch'inizde diğer oyunlar için yer açabilmenin yanı sıra, başka nedenlerle oyun programlarını silmek veya veri kaydetmek isteyebilirsiniz. Hem sistem hem de sahip olabileceğiniz oyunlar için sık sık yayınlanan birçok güncelleme olduğundan, Switch'inizde güncellemeler için biraz boşluk bırakmak her zaman iyi bir fikirdir.

Ayrıca Switch'inizde boş alan biterse, oynadığınız oyunlar için yeni kayıt dosyaları oluştururken sorun yaşarsınız. Bu nedenle, Switch'inizi bir SD kart olmadan oynuyorsanız, her zaman yeterli alana sahip olmak için çok fazla oynamadığınız oyunları kaldırdığınızdan emin olmak iyi bir fikirdir.

Dijitalden daha fazla fiziksel oyun satın almayı planlıyorsanız, SD kart almadan gitmek sorun olmayabilir. Bununla birlikte, bir tane almak genel olarak iyi bir fikirdir çünkü sahip olduğunuzda asla yer konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Anahtardaki Verileri Silme

Yukarıdaki kılavuzu dikkatli bir şekilde takip ederseniz, oyunları ve oyun kaydetme verilerini dikkatli bir şekilde kaldırmakta sorun yaşamazsınız. Ne olursa olsun, daha önce eShop'tan satın aldığınız oyunları her zaman yeniden indirebileceksiniz.
 
Son düzenleme:
Üst